Kaributas

Straipsnis iš Enciklopedijos Lietuvai ir Pasauliui (ELIP).
Kaributas
Naugardo Seversko kunigaikštis
Gediminaičiai
Kaributo herbas
Kaributo herbas

Gimė po 1350 m.
Mirė po † 1404 m. (~54 m.)

Tėvas Algirdas
Motina Julijona
Sutuoktinis(-ė) Nastasija Riazanietė
Vaikai

Elena
Teodoras Kaributaitis
Žygimantas Kaributaitis
Nastasija

Naugarduko kunigaikštis
Naugardo Seversko kunigaikštis
Valdė 1380-1393
Įpėdinis Teodoras Liubartaitis
Kaributo antspaudas

Kaributas (arba Dmitrijus Kaributas, g. po 1350 m. – m. po 1404 m.) – lietuvių kunigaikštis, Lietuvos didžiojo kunigaikščio Algirdo ir jo antrosios žmonos Julijonos Tverietės sūnus. Dažnai painiojamas su broliu Dmitrijumi, kuris dėl to vadinamas Vyresniuoju.

Biografija

Apie 1380 m. stačiatikių pakrikštytas Dmitrijumi. 1382 m. gegužės mėn. su Jogaila, siekiančiu atgauti didžiojo kunigaikščio sostą sudaręs sąmokslą, sukilo prieš didijį kunigaikštį Kęstutį. Šis su kariuomene iš Vilniaus išvyko sukilimo malšinti, bet Kaributo kariuomenės buvo sumuštas, o Jogaila užėmė Vilnių ir atgavo sostą. Veikiausiai už paramą prieš Kęstutį ir Vytautą iš brolio Jogailos gavo valdyti visą ar dalį Naugarduko kunigaikštystės bei Lydą. Taip pat buvo ir Severianų Naugardo (dab. Černigovo sritis) kunigaikštis. 1385 m. su broliais ir pusbroliu Vytautu patvirtino Krėvos sutartį. 1387 m. mūšyje su Vokiečių ordino kariuomene vadovavo vienam iš Lietuvos Didžiosios Kunigaikštystės kariuomenės dalinių.

1389 m. Vilniaus seniūnui Klemensui Moskorzevskiui išdavė Vytauto ketinimus atimti iš Jogailos Vilnių. 1392 m. atsisakė prisiekti Vytautui kaip didžiajam kunigaikščiui. 1393 m. pr. prie Dokūdavos, netoli Lydos, kautynėse su Vytauto kariuomene pateko į nelaisvę. Jo valdos buvo prijungtos prie didžiojo kunigaikščio domeno. Netrukus paleistas iš nelaisvės gavo valdyti Zbaražą Voluinėje (dab. Ternopilio sritis), PodolėjeBraclavą ir Vinycią (dab. Vinycios sritis).

Kaributaičių giminės, iš kurios kilo Kaributai, Nikitičiai, Vyšnioveckiai, Voroneckiai, Zbaraskiai, Ždanovičiai, pradininkas. Žmona kunigaikštytė Nastasija Riazanietė, su ja turėjo tris sūnus ir tris dukteris. Sūnus Teodoras Kaributaitis (Fiodoras), Nesvyžiaus valdytojas, tapo Zbaraskių ir Vyčnioveckių giminių pradininku. Žygimantas Kaributaitis kovojo dėl Bohemijos ir Lietuvos sosto. Duktė Elena ištekėjo už Jono II iš Raciboržo, duktė Nastasija tapo Kašino kunigaikščio Fiodoro žmona.


Sudarytojai, rašytojai ir redaktoriai

Kitur naudojant ar cituojant šį straipsnį, būtina nurodyti jo sumanytojus, sudarytojus, rašytojus ir redaktorius.
  • Vitas Povilaitis – autorius ir redaktorius – 101% (+3935-47=3888 wiki spaudos ženklai).