Kasparas Dikšaitis

    Straipsnis iš Enciklopedijos Lietuvai ir Pasauliui (ELIP).
    Irena ir Kasparas Dikšaičiai 2007.1.2 Tenerifėje
    Lietuvos Respublikos AT Prezidiumo vardu B. Kuzmicko 1991.5.8 raštas Kasparui Dikšaičiui
    LSDP Pirmininko prof. Kazimiero Antanavičiaus 1991.5.1 padėkos raštas Kasparui Dikšaičiui


    Kasparas Dikšaitis (g. 1932 m. sausio 3 d. Gudelių k., Jurbarko valsč. - ) veikėjas visuomenėje, politikoje ir bažnyčioje.


    Biografija

    Tėvai: ūkininkas Andrius Dikšaitis (1906-1977), sūnus Adomo ir Ievos, ir Elzbieta Balšaitytė (1898-1986), duktė Andriaus ir Marės.

    Nuo 1946 m. lankė Vokietijoje lietuvių gimnazijas Lübecke, Neustadte prie Baltijos jūros, Vasario 16 gimnaziją Diepholze ir Hüttenfelde, kurią 1954 m. baigė. Po to studijavo ekonomiką ir teisę bei sociologiją Bonos universitete. Studijų metu 1956-1958 metais vasarą lankė Free Europe University in Exile koledžo Strasbūre (College de l' Europe Libre) politinius seminarus.

    Būdamas gimnazistu, 1951-1952 ir dalinai 1953 m. redagavo lietuvių evangelikų jaunimo mėnraštį „Jaunimo ratelis", kuris buvo platinamas Vakaruose gyvenantiems lietuviams evangelikams. Būdamas skautu, buvo lietuvių skautų reprezentacinių vienetų narys, kurie atstovavo Lietuvos Skautų sąjungą 1951 m. džiamboreje, Bad Ischl (Austrijoje), skautų vyčių tarptautiniuose sąskrydžiuose (Rovermoot) 1953 m. Kanderstege (Šveicarijoje) ir 1957 m. Sutton Coldfield (Anglijoje). Apdovanotas "Tėvynės sūnaus" ordinu. Priklausė studentų skautų korporacijai „Vytis".

    1976 m. Kasparas Dikšaitis, Vokietijoje, vedė Ireną Benderytę-Valienę.

    Nuo 1988 iki 2004 metų K. Dikšaitis buvo Evangelijos radijo (ERF, Wetzlar, Vokietijoje) lietuviškųjų laidų atsakingasis redaktorius ir kalbėtojas. Su juo kartu dirbo ir jo žmona Irena Benderytė-Dikšaitienė irgi taip pat kaip redaktorė ir kalbėtoja. Abu buvo lankę Vokietijos Badeno krašto evangelikų Bažnyčios pamokslininkų kursus.

    Evangelijos radijo laidos pradėtos gaminti ir transliuoti 1968 metais liepos 6 dieną. Iš viso pagaminta daugiau nei 3000 laidų. Gauta nemažai pozityvių klausytojų laiškų.


    Veikla

    Aktyviai veikė Vokietijos Lietuvių bendruomenėje, buvo išrinktas į jos Tarybą, prisidėjo prie Vokietijos Lietuvių socialdemokratų draugijos (VLSDD) steigimo (1968.07.14) ir veiklos. 1972 metais įstojo į Lietuvos Socialdemokratų partiją, Užsienio delegatūrą (LSDP UD). Darbavosi kartu su savo žmona Irena ir Vokietijos Lietuvių evangelikų bažnyčioje.

    Irena ir Kasparas Dikšaičiai, kaipo LSDP Užsienio Delegatūros delegatai, dalyvavo Socialistų Internacionalo tarybos suvažiavime Romoje 1987 m. balandžio 8-9 dienomis ir Paryžiuje (1988), kur Irena Dikšaitienė pasakė viešai kalbą, nors ir neilgą (tiek tegauta išimtinai laiko), dėl Lietuvos nepriklausomybės atstatymo būtinumo ir teisėtumo, ir prašė paramos.

    Nuo 1988 spalio mėn. Kasparas Dikšaitis buvo LSDP UD, o nuo 1990 spalio mėn. ir atsikūrusios LSDP atstovas prie Europos Parlamento Strasbūre.

    Nuo 1989.01.01. iki 1991.09.09. buvo aktyvus Vyriausiojo Lietuvos Išlaivinimo komiteto (VLIKas) atstovas (per Baltic World Council) prie Europos Parlamento Strasbūre. Ši veikla apėmė ir Europos Tarybą.

    Kasparas Dikšaitis kartu su savo žmona Irena Dikšaitiene turėjo nemažai darbo: reikėjo įvairių pažiūrų parlamentarus palankiai nuteikti Lietuvos, Latvijos ir Estijos nepriklausomybės klausimu, inicijuoti palankių rezoliucijų pasiūlymą ir priėmimą, žodžiu ir raštu informuoti parlamentarus apie padėtį Lietuvoje, Latvijoje ir Estijoje, skatinti asmeniškai aplankyti Lietuvą, padedant organizuoti tokius apsilankymus. Reikėjo palaikyti ir kontaktus su politikos veikėjais dėl Lietuvos nepriklausomybės atkūrimo. Toli gražu ne visi parlamentarai buvo palankiai nusistatę Lietuvos nepriklausomybės atžvilgiu. (Vieno vokiečių socialdemokrato Europos parlamentaro dr. Hans-Joachim Seeler išš Hamburgo žodžiai: „Galbūt po šimto metų galėtų Lietuva tapti nepriklausoma").

    Lietuvos Respublikos Aukščiausios Tarybos Prezidiumas per B. Kuzmicką ir tuometinė atsikūrusi LSDP per prof. Kazimierą Antanavičių palankiai įvertino Kasparo Dikšaicio ir jo žmonos Irenos darbą.

    Irena ir Kasparas Dikšaičiai 1998 metais sveikatos sumetimais persikėlė iš Vokietijos į Tenerifės salą gyventi.

    Sudarytojai, rašytojai ir redaktoriai

    Kitur naudojant ar cituojant šį straipsnį, būtina nurodyti jo sumanytojus, sudarytojus, rašytojus ir redaktorius.
    • Kasparas Dikšaitis – autorius ir redaktorius – 102% (+4885-217=4668 wiki spaudos ženklai).
    • Vitas Povilaitis – redaktorius – 3% (+133-0=133 wiki spaudos ženklai).