Kava

Straipsnis iš Enciklopedijos Lietuvai ir Pasauliui (ELIP).
Kavos puodelis
Pagrindiniai kavos auginimo rajonai

Kava – iš kavamedžio sėklų (kavos pupelių) pagamintas, kofeino turintis gėrimas.

Kava auginama atogrąžų rajonuose: Afrikoje, Azijoje, Centrinėje ir Pietų Amerikoje. Šiuo metu - 76 pasaulio šalyse.

Istorija

Kava yra kilusi iš Etiopijos (tikriausiai Kafos regiono, nuo kurio vardo galėjo kilti ir pats žodis „kava“), kur natūraliomis sąlygomis auga arabinis kavamedis.

Pasaulyje kavą išpopuliarino arabai.

Rūšys

Pagal kavos pupeles

Skrudintos kavos pupelės

Kavos rūšys skiriamos pagal kavamedžių auginimo vietą (kenijos, braziliška kava ir kt.) arba rūšį (arabika, liberika, robusta). Pupelių savybės priklauso ir nuo to, ar kavamedžiai auga aukštumose ar žemumose. Geriausios yra aukštumose augančių medžių pupelės.

Arabika

Arabinis kavamedis (Coffea arabica) - sėklos pailgos, lygiu paviršiumi, vos išlenktos „S“ raidės formos linija. Sudaro apie tris ketvirtadalius pasaulinės kavos gamybos.

Iš kavos pupelių Arabika gaminama:

Liberika

Liberika – yra mažiausiai paplitusi kavamedžių rūšis. Ji yra gana prasto skonio. Šios pupelės naudojamos kavos gėrimams ir tirpiai kavai gaminti. Ji užima tik 1% pasaulinės produkcijos.

Robusta

Coffea canephora - auga prastesnio klimato kraštuose. Sėklos apvalios, spalva nuo šviesiai rudos iki pilkšvai-žalios. Sudaro apie ketvirtadalį pasaulinės kavos gamybos.

Ši kavos rūšis ne tokia aromatinga, tačiau joje daugiau kofeino, yra stipresnė, kartoko skonio. Siekiant pagerinti kavos skonį ir aromatą, ji neretai brandinama (kavos uogos gali būti keletą mėnesių išlaikomos statinėse, o tik paskui lukštenamos). Kavos pupelės yra žymiai pigesnė, dėl to ir gaminiai iš jos pigesni. Dažnai naudojama kaip papildas.

Iš kavos pupelių Robusta gaminama:

  • kava Espresso - susidaro kokybiškesnė kavos puta

Pagal kavos stiprumą

Arabų šalyse iki šiol verdama pati stipriausia kava.

  • Stipri kava išeiga 1 puodelis (50 g)
    • kavos pupelės 20-50 g ar net daugiau
      Verdama per keletą kartų, kai paruošta silpnesnė kava pakaitinama, ir ja užpilamos šviežiai sumaltos pupelės.

Europoje dažniausiai verdama silpnesnė kava.

  • Vidutinio stiprumo kava išeiga 1 puodelis (100 g)

JAV geriama silpniausia kava.

  • Silpna kava išeiga 1 puodelis (200 g)

Pagal gaminimo būdus

Daug kur kava verdama specifiniais būdais ar su tam tikrais prieskoniais. Yra atsiradusios ir kavos gėrimo tradicijos.

Be tradicinės kavos yra ir daugiau jos pagrindu gaminamų gėrimų:

Vartojimas

Latte art.jpg

Dėl joje esančio kofeino (0,6-2,4 %) kava turi tonizuojancių savybių ir geriama kaip žvalinantis, energetinis gėrimas. Verta atkreipti dėmesį, kad kofeino kiekis kavoje gana menkai priklauso nuo jos skonio: kai kada itin prasta, vandeninga kava gali turėti kofeino daugiau, nei kokybiška, gerai išvirta. Tai labiausiai susiję su tuo, kad kofeinas vandenyje ištirpsta anksčiau, nei skonį suteikiančios medžiagos. Neretai itin daug kofeino turi kavos automatuose pagaminta bei tirpi kava.

Kavos priedai

Prie sumuštinių kava geriama su pienu, grietinėle arba juoda.

Specialaus serviravimo arba stipri kava Moka, rytietiška kava, kava su plakta grietinėle - dažnai geriamos be papildomų patiekalų. Prie jų tinka tik maži saldūs, pikantiški arba neaštrūs sumuštiniai.

Kavos ruošimas

Yra daug kavos paruošimo būdų. Labai svarbu, kad kavinukas nebūtų naudojamas kitiems gėrimams. Taip pat svarbu kavos pupelių kokybė. Geriausias gėrimas būna iš pupelių kavos be priemaišų.

Vanduo kavai turi būti šviežias, gero skonio, minkštas (su trupučiu kalcio ir magnezijos junginių). Vanduo užvirinamas, paskui užpilama malta kava. Iš verdančio vandens išsiskiria lakiosios dujos, todėl jo ilgai virinti nereikia, nes gėrimas neteks skonio.

Dažnai sumaišoma kelių rūšių skoniu ir aromatu viena kitą papildanti kava. Kavos pupelės skrudinamos uždaruose būgnuose 180°-200 °C temperatūroje, kol tampa šviesiai rudos. Iki juodumo paskrudinta kava yra nemalonaus skonio. Paskrudinta kava geriau kvepia. Iš pupelių išgaruoja vanduo, jos palengvėja 11-30 %, bet 30-50 % padidėja jų tūris. Paskrudintą kavą reikia greitai atvėsinti ir laikyti hermetiškame inde. Namų sąlygomis kavą galima laikyti gerai uždarytame stikliniame, keraminiame arba metaliniame inde. Patalpa turi būti sausa. Ilgai laikyti kavos pupelių nepatartina, nes jos sugeria drėgmę („prakaituoja“), jose esantys aliejai skyla, todėl pablogėja gėrimo skonis. Gera kava gaunama is šviežiai paskrudintų pupelių. Pastovėjusias pupeles prieš vartojimą galima truputį paskrudinti, bet neleisti pajuoduoti. Galima įdėti truputį sviesto. Paskrudintas permalti. Stambiai sumalta kava ilgiau verdama, o smulkiai sumalta - būna drumzlina. Malti reikia tik tiek kavos, kiek vienu metu jos suvartojama. Malta ji greitai netenka kvapo, sugeria įvairius pašalinius kvapus. Jeigu perkama jau sumalta kava, ją reikia laikyti neilgai ir sandariame inde.

Geriausia kava gaunama specialiame kavinuke, sudarytame iš dviejų dalių, tarp kurių yra filtras. Malta kava suberiama į jį. Į vieną kavinuko dalį įpilama karšto vandens ir kaitinama. Verdantis vanduo garuoja per esančią filtre kavą. Kitoje kavinuko dalyje susikaupia stiprus kavos ekstraktas. Sandariame kavinuke gaunamas aromatingas gėrimas. Būna tiesiog puodelyje įtaisomų filtrų: į filtrą suberiama kava, pro jį pilamas verdantis vanduo, į puodelį suteka švarus, malonaus skonio kavos ekstraktas. Dauguma kavinukų veikia geizerio principu. Ant dugno vertikaliai tvirtinamas metalinis vamzdelis, prie kurio viršaus įtaisytas uždengiamas sietelis, į jį beriama malta kava. Verdantis vanduo ant kavos pilamas pro vandenį praleidžiantį dangtelį, kad jis siektų sietelio dugną. Po to verdama ant lėtos ugnies. Vanduo kyla vamzdeliu ir skalauja sietelyje esancią kavą, ekstraktas patenka į jį. Reikiamo stiprumo gėrimas esti po 8-10 min. Kai kurių panašaus tipo kavinukų dangtelis padarytas iš ugniai atsparaus stiklo, per kurį galima sekti kavos spalvą. Senoviniuose kavinukuose malta kava buvo dedama į medžiaginius maišelius. Verdant aromatinės ir skoninės savybes priklauso nuo ugnies stiprumo ir virimo trukmės. Gera kava gaunama ją verdant 6-8 minutes ant silpnos ugnies. Sandarus dangtelis išsaugo skonį ir aromatą.

Labai skani taip paruošta kava: keraminis arba porcelianinis kavinukas įkaitinamas verdančiu vandeniu. Po kelių minučių vanduo išpilamas. Jeigu kavinukas keraminis, ši procedūra atliekama keletą kartų, tada jis gerai įkais ir ilgai išsaugos šilumą. Į karštą kavinuką suberiama kava, užplikoma verdančiu vandeniu, uždengiama dangteliu ir laikoma šiltai 8-10 min. Kad greičiau nusistotų, įlašinami keli lašai šalto vandens. Gėrimas perpilamas į kitą taip pat įkaitintą kavinuką arba serviruojama tame pačiame. Tokią kavą reikia pilti atsargiai, nes kavinuko snapelyje dažnai susidaro „kamštis“, trukdantis išbėgti kavai.

Didesnį kavos kiekį patogu paruošti talpesniame inde. Užkaitinamas iki virimo reikiamas vandens kiekis, paskui suberiama kava ir išmaišoma. Indas uždengiamas, verdama ant labai silpnos ugnies keletą minučių, statoma šiltai ir 5-6 min. leidžiama nusistoti. Tada įpilama šiek tiek šalto vandens, kad kava greičiau nusistotų. Paskui ji supilama į iš anksto įkaitintus kavinukus.

Kavą galima virti užpylus ir šaltu vandeniu. Tada vanduo tik užvirinamas, bet toliau nevirinama. Taip virta kava blogesnio skonio, negu virta anksčiau aprašytu būdu, bet jos gaunama daugiau ir stipresnės. Išvirta kava laikoma šiltai.

Anksčiau išvirta kava pašildoma, bet neužvirinama.

Su sumuštiniais paprastai geriama karšta kava. Šalta, į kurią dedama valgomųjų ledų arba ledo gabalėlių, geriama kaip gaivinantis, tonizuojantis gėrimas.

Taip pat skaitykite

Nuorodos

Commons-logo.svg.png Vikiteka: Kava – vaizdinė ir garsinė medžiaga

Vikiteka Vikicitatos

Wikiquote logo
Puslapis Vikicitatose
Symbol star2.svg

Šis straipsnis yra tapęs savaitės straipsniu.

Symbol star2.svg Šis straipsnis yra tapęs savaitės straipsniu.



Sudarytojai, rašytojai ir redaktoriai

Kitur naudojant ar cituojant šį straipsnį, būtina nurodyti jo sumanytojus, sudarytojus, rašytojus ir redaktorius.
  • Vitas Povilaitis – autorius ir redaktorius – 102% (+12496-297=12199 wiki spaudos ženklai).