Kečupas

Straipsnis iš Enciklopedijos Lietuvai ir Pasauliui (ELIP).
Pomidorų kečupas
Grybų kečupas
(namų gamybos)

Kečupas (angl. ketchup) – koncentruoto skonio maisto produktas, pagamintas naudoti kaip prieskonis arba papildyti padažams, suteikiantis specifinį pikantišką skonį ir kvapą. Spalva priklauso nuo bazei panaudoto produkto, konsistencija – tiršta.
Senuosiuose tradiciniuose receptuose kaip bazė buvo naudojami kiaušinių baltymai, grybai, austrės, midijos, graikiniai riešutai ir kt.[1][2] Šiuolaikiniuose receptuose dažniausiai naudojama pomidorų pasta arba trinti pomidorai. Pomidorų kečupas kartais dar pavadinamas raudonuoju arba pomidorų padažu (angl. red sauce, tomato sauce).

Kečupas yra saldus ir itin stipraus pikantiško skonio tirštas maisto produktas, pagamintas naudojant cukrų ar saldiklius, druską, actą, prieskonius. Priklausomai nuo recepto gali būti naudojami svogūnai, kalendros, gvazdikėliai, kmynai, česnakai, garstyčios, salierai, cinamonas, imbierai ir kt.[3]

Kai kuriose kultūrose grynas kečupas dažnai naudojamas ir kaip pigus padažo pakaitalas, skonį suteikiantis ar pakeičiantis produktas įvairiems riebiems, greito paruošimo ar aliejuje virtiems patiekalams – fri bulvytėms, mėsainiams, dešrainiams, bulvių traškučiams, riebiai mėsai ir pan.

Pavadinimo kilmė

Pavadinimas „kečupas“ kilo iš kinų amojų tarmės žodžio kôe-chiap arba kê-chiap, kuriuo XVII a. vadintas koncentruotas marinuotos žuvies sūrymas. XVIII a. iš tokio koncentruoto sūrymo Malajų salose pradėtas gaminti produktas, vadintas kecap, o šį žodį vėliau perėmė anglai.

Išnašos

  1. Smith, Andrew F. (1996). Pure Ketchup: A History of America's National Condiment, with Recipes. University of South Carolina Press. Tikrinta 2013-10-01.
  2. "Ketchup: A Saucy History." History. 2012-07-20. Nuoroda tikrinta 2013-03-15.
  3. "How ketchup is made." Made how. Nuoroda tikrinta 2010-05-27.

Sudarytojai, rašytojai ir redaktoriai

Kitur naudojant ar cituojant šį straipsnį, būtina nurodyti jo sumanytojus, sudarytojus, rašytojus ir redaktorius.
  • Vitas Povilaitis – autorius – 100% (+2725-0=2725 wiki spaudos ženklai).