Keliamieji metai

Straipsnis iš Enciklopedijos Lietuvai ir Pasauliui (ELIP).

Istoriškai kalendoriaus tikslas buvo kasmet metų pradžią nustatyti tą pačią datą, kad būtų galima turėti atskaitos tašką skaičiuojant švenčių ir pasikartojančių įvykių datą. Tropiniai metai, tai yra laiko atkarpa tarp dviejų pavasario lygiadienių trunka apie 365 dienas ir šiek tiek mažiau nei 6 valandas (365 d. 5:48:45.98, nepastovu), todėl paprastas variantas, kai metai turėtų vienodą dienų skaičių nėra įmanomas. Skirtingų kultūrų kalendoriai naudojo įvairius metodus, kad kalendorinių metų trukmę priartinti prie tropinių metų.

Keliamieji metaimetai, kuriuose yra ne 365 dienos, kaip įprastais metais, bet viena diena daugiau. Tokiais metais vasaris turi 29 dienas. Papildoma diena pridedama tam, kad kalendorinius metus priartintų prie astronominių metų. Astronominiai įvykiai nevyksta kas tikslų dienų skaičių, todėl kalendorius, kuris kiekvienais metais turi vienodą dienų skaičių per laiką atitoltų nuo astronominio įvykio, kurio pagrindu jis sudarytas.

Julijaus kalendoriuje keliamieji metai yra tie, kurie be liekanos dalijasi iš 4.

Grigaliaus kalendoriuje keliamieji metai skaičiuojami kaip Julijaus kalendoriuje, tačiau paskutiniai amžiaus metai (dalijasi iš 100 be liekanos) yra keliamieji tik tada, jei be liekanos dalijasi iš 400.

Algoritmas

Pascal:

 if metai mod 400 = 0 then keliamieji
 else if metai mod 100 = 0 then ne_keliamieji
 else if metai mod 4 = 0 then keliamieji
 else ne_keliamieji

C/C++:

 if(metai % 400 == 0 || (metai % 100 != 0 && metai % 4 == 0))
 keliamieji;
 else
 ne_keliamieji;

Vikiteka


Sudarytojai, rašytojai ir redaktoriai

Kitur naudojant ar cituojant šį straipsnį, būtina nurodyti jo sumanytojus, sudarytojus, rašytojus ir redaktorius.
  • Vitas Povilaitis – autorius – 100% (+4958-0=4958 wiki spaudos ženklai).