Kijevo vaivadija

Straipsnis iš Enciklopedijos Lietuvai ir Pasauliui (ELIP).
Kijevo vaivadija

Alex K Kyiv Michael.svg

1471 – 1795

Flag of Russia.svg

POL województwo kijowskie IRP COA.svg
KijowskieIRP.png

Vaivadija ATR žemėlapyje (raudona)

Valstybė: Abiejų Tautų Respublika
Provincija: Mažosios Lenkijos provincija
Administracinis centras: Kijevas
Žytomyras (nuo 1667 m.)
Pavietai: 3 ({{{admVienetoKiekisMet}}})
Vaivada: Kijevo vaivada
Gyventojų: 500 000 (1793)
Plotas: 200 000 km² ({{{plotasmetai}}})

[[Kategorija:Šablonas:Country data Abiejų Tautų Respublika istoriniai administraciniai vienetai]]

Kijevo vaivadija (lenk. Województwo kijowskie) – 1471-1569 m. Lietuvos Didžiosios kunigaikštystės, o 1569-1795 m. - Lenkijos karalystės Mažosios Lenkijos provincijos administracinis teritorinis vienetas. Sostinė Kijevas, vėliau Žitomyras, plotas 200 000 km².

Istorija

Iki vaivadijos sukūrimo teritorija priklausė Kijevo Rusiai, vėliau jos palikuonei Kijevo kunigaikštystei. Nuo XIV a. kunigaikštystę nukariavo LDK ir įjungė į savo sudėtį. Tuometinei kunigaikštystei dar priklausė ir dalis Ponto stepės iki pat Juodosios jūros.

Iš pradžių į kunigaikštystę buvo skiriami Gediminaičių dinastijos atstovai, tačiau jie ne visada norėjo tvirtinti ištikimybę LDK. Kuomet Kijevo kunigaikštis Vladimiras Algirdaitis (valdė 1377 - 1395) nepakluso Vytautui, šis į sostą pasodino Skirgailą, o 1397 m. kunigaikštystę panaikino, įkurdamas vietininkiją. Joje įsigalėjo Alšėniškių giminė, tapdama savotiška dinastija. 1440 m. kunigaikštystė buvo atkurta ir sugrąžinta Vladimiro sūnui Aleksandrui Olelkai. 1471 m. po šio sūnaus Simono mirties, kunigaikštystė buvo galutinai panaikinta ir paversta vaivadija, ir Olelkaičiai nebeteko šios valdos.

Vaivadija buvo didžiausia visoje LDK. 1569 m. Liublino unijos metu vaivadija buvo atplėšta nuo LDK ir prijungta prie Lenkijos. Ji integruota į Mažosios Lenkijos provinciją.

Tačiau įvykus karui su Maskva, 1667 m. Andrusovo paliaubų sutartimi didžioji vaivadijos dalis, įskaitant Kijevą, atiteko pastarajai, ir sostinė perkelta į Žytomyrą. Likučiai Lenkijos jos sudėtyje išbuvo iki 1795 m., kol atiteko Rusijos imperijai.

Pavietai

Vaivadija dalinta į tris pavietus:

Vidinės nuorodos


Sudarytojai, rašytojai ir redaktoriai

Kitur naudojant ar cituojant šį straipsnį, būtina nurodyti jo sumanytojus, sudarytojus, rašytojus ir redaktorius.
  • Vitas Povilaitis – autorius – 100% (+3631-0=3631 wiki spaudos ženklai).