Kinetinė energija

Straipsnis iš Enciklopedijos Lietuvai ir Pasauliui (ELIP).
Peršokti į: navigaciją, paiešką

Kinetinė energija (gr. kinema 'judėjimas') – kūno energija, susijusi su to kūno judėjimu. Ji apibūdinama kaip darbas, kurio reikia išjudinti tam tikros pastovios masės kūną iš ramybės būsenos iki tam tikro judėjimo greičio. Kinetinė kūno energija nekinta, kol nekinta kūno judėjimo greitis ir masė.

Jos turi, pvz., bėgantis žmogus, skriejantis kamuolys, besisukantis ratas, oro masės. Ant nejudančios plokštumos gulintis akmuo kinetinės energijos neturi, nes nejuda.

Kūno kinetinės energijos didumas priklauso nuo kūno masės ir greičio. Kinetinės energijos, kaip bet kokios energijos, matavimo vienetas yra džaulis.

Greičiui padidėjus dvigubai, kinetinė energija padidėja keturgubai. Į tai atsižvelgiama nustatant leistiną transporto priemonių greitį.

Mechanika

E_k={m v^2 \over 2}

Jeigu kūno pagreitis a, tai kūną veikia jėga F=ma. Su tokia pat jėga kūnas m veiks stabdantį kūną. Norint surasti darbą, padarytą kūno m, reikia dar sužinoti kelio ilgį S iki visiško jo sustojimo. Tolygiai judant kūnui, kelio ilgis bus S=v^2/2a. Iš čia gauname darbą A=maS=mav^2/2a=mv^2/2.

Laisvojo kritimo pagreitį su kinetine energija sieja sąryšis:

mgh={mv^2 \over 2}.

Bendras atvejis

Bendruoju (reliatyvistiniu) atveju, kai greitis nėra daug mažesnis už šviesos,

E_k={m c^2 - m_0 c^2}

čia m – judančio kūno masė, {m_0} – kūno rimties masė (jam nejudant duotoje koordinačių sistemoje). Pagal SRT (Specialiąją reliatyvumo teoriją),

m={m_0  \over {\sqrt {1-{v^2 \over c^2}}}}

todėl

E_k=m_0 c^2({1 \over {\sqrt {1-{v^2 \over c^2}}}} - 1)


Autoriai ir redaktoriai

Kitur naudojant ar cituojant šį straipsnį, būtina nurodyti jo autorius ir redaktorius.

Autoriai ir redaktoriai:
  • Vitas Povilaitis – autorius ir redaktorius – 104% (+4551-163=4388 wiki spaudos ženklai).