Klavikordas

Straipsnis iš Enciklopedijos Lietuvai ir Pasauliui (ELIP).
Klavikordas

Klavikordas (lot. clavis - raktas + gr. chorde - styga) – muzikos instrumentas, klavišinis mušamasis chordofonas.

Konstrukcija

Klavikordo korpusas - medinė pailga stačiakampė dėžė. [1] Virš rezonansinės plokštės statmenai klavišams ištemptos stygos. Stygų galuose įtaisytos žalvario plokštelės, liežuvėliai, vadinami tangentais. Paspaudus klavišą tangentas iš apačios užgauna stygą ir prie jos prisispaudęs padalija stygą į skambančią ir neskambančią dalį.

Klavikordai būna surištieji ir laisvieji. Surištųjų klavikordų vienai stygai priklausė 5, vėliau 2-3 klavišai, kurių tangentai stygą liesdavo skirtingose vietose. Kiekvienas laisvųjų klavikordų klavišas turėjo savo stygą. Klavikordo diapazonas iki 5 oktavų (F-P), jo garsai silpni, švelnūs ir išraiškingi, greit nutyla.

Istorija

Klavikordas atsirado iš monochordo. Europoje paplito nuo XV a. kaip namų muzikavimo instrumentas. Pirmąjį laisvąjį klavikordą 1700 m. padirbo J. W. Gruenebergas iš Brandenburgo. Klavikordai buvo įvairaus dydžio: nuo oktavinio (klavikordas biblija) iki 5 oktavų garsyno (korpusas 1,5 m ilgio). Ankstyvieji klavikordai skambinant būdavo pasidėdami ant stalo arba ant kelių, vėlesni jau turėjo 4 kojas. Kai kurie meistrai dirbo klavikordus su pedalu ir 2 manualais, skirtus vargonininkų pratyboms namuose. Silpnam garsui sustiprinti buvo vartojami 2-4 stygų chorai. XIX a. pr. klavikordą pakeitė fortepijonas.

Lietuvoje klavikordas buvo vartojamas nuo XVI a. kunigaikščių rūmuose. 1408 m. Vokiečių ordino magistras Ulrichas fon Jungingenas Vytauto žmonai Onai pasiuntė klavikordą ir vargonus. Klavikordas Lietuvoje plačiau paplito XVIII a. II pusėje.

Šaltiniai


Commons-logo.svg.png Vikiteka: Klavikordas – vaizdinė ir garsinė medžiaga

Vikiteka


Sudarytojai, rašytojai ir redaktoriai

Kitur naudojant ar cituojant šį straipsnį, būtina nurodyti jo sumanytojus, sudarytojus, rašytojus ir redaktorius.
  • Vitas Povilaitis – autorius – 100% (+3030-0=3030 wiki spaudos ženklai).