Klemensas Bagdonavičius

Straipsnis iš Enciklopedijos Lietuvai ir Pasauliui (ELIP).
Klemensas Bagdonavičius
PLCH-BAGDONAVIČIUS KLEMENSAS.jpg

Gimė 1921 m. birželio 4 d.
Šaukėnuose, Šiaulių apskr.
Mirė 1996 m. gruodžio 8 d. (75 m.)
Bricke, New Jersyje, JAV

Veikla
vargonininkas ir chorvedys, JAV lietuvis

Klemensas Bagdonavičius (1921 m. birželio 4 d. Šaukėnuose, Šiaulių apskr.1996 m. gruodžio 8 d. Bricke, New Jersyje, JAV) – vargonininkas ir chorvedys, JAV lietuvis.

Gyvenimo kelias

Būdamas 14 metų pradėjo mokytis vargonuoti pas Luokės vargonininką, vėliau – pas Varnių vargonininką. 1939 m. pradėjo dirbti Užvenčio parapijos (Kelmės r.) vargonininko padėjėju, o nuo 1940 m. talkino Tauragės bažnyčios vargonininkui. 1941 m. savarankiškai vargonininkavo Žygaičiuose, kur subūrė ir didelį chorą. 1942 m. įstojo į Šiaulių muzikos mokyklos vargonų klasę, dainavo miesto operetės chore. 1944 m. pasitraukęs į VokietijąŠtutgartą, muzikos studijas tęsė Staatle. Aukštojoje muzikos mokykloje suorganizavo lietuvių studentų bažnytinį chorą. 1948 m. emigravo į Kanadą, kur dirbo aukso kasyklose, ten taip pat subūrė didelį vyrų chorą, kuris pamaldų metu giedodavo bažnyčioje. 1949 m. pradėjo vargonininkauti Aušros Vartų lietuvių parapijoje Hamiltone, Ohajo valstija, o vėliau perėjo į Šiluvos Dievo Motinos parapiją Londone, Ohajo valstija. Visur vadovavo ir bažnytiniams chorams.

1951 m. atvykęs į JAV, K. Bagdonavičius apsigyveno Brooklyne, Niujorko valstija, dirbo fabrike ir talkino P. Dulkei (savo uošviui) vargonininkaudamas. 1955 m. persikėlė į Newarka, Naujojo Džersio valstija, ir daug metų vargonininkavo Švč. Trejybės lietuvių parapijoje. Atnaujino bažnyčios vargonus, išugdė didelį, skambų chorą, kurį išmokė daug religinių kūrinių ir dainų. Chorą parengė parapijos 50-mečio jubiliejui ir buvo apdovanotas Vargonininkų ir kitų muzikų sąjungos auksiniu ženklu. Su choru dalyvavo lietuvių dainų šventėse ir kituose tautiniuose renginiuose. Buvo aktyvus Amerikos lietuvių Romos katalikų federacijos Vargonininkų sąjungos ir Vajomingo Klonio provincijos narys, vargonininkų sąjungos ir žurnalo „Muzikos žinios", dainų ir giesmių leidybos rėmėjas. Jo žmona Ona Bagdonavičienė buvo veikli choristė ir lietuvybės rėmėja.

Šaltinis

Sudarytojai, rašytojai ir redaktoriai

Kitur naudojant ar cituojant šį straipsnį, būtina nurodyti jo sumanytojus, sudarytojus, rašytojus ir redaktorius.
  • Vitas Povilaitis – autorius ir redaktorius – 103% (+3623-99=3524 wiki spaudos ženklai).