Korsika ir Sardinija

Straipsnis iš Enciklopedijos Lietuvai ir Pasauliui (ELIP).
Korsika ir Sardinija
lot. CORSICA ET SARDINIA

Blank.png

237 m. pr. m. e. – III a.

Blank.png
 
Blank.png

REmpire Corsica-Sardinia.svg
Valstybė: Romos imperija Romos imperija
Diecezija (nuo IV a.): Italija Suburbikarija diecezija
Administracinis centras: Nora, Kaljaris

Korsika ir Sardinija - Romos provincija, susidėjusi iš Korsikos ir Sardinijos salų. Įkurta 231 m. pr. m. e. Sostinė - Nora, vėliau Kaljaris.

Kartagina, pralaimėjusi Pirmajį Pūnų karą, įsivėlė į Samdinių karą, sukilo atlyginimų negavę samdiniai. Samdiniams Afrikos žemyne pralaimint Sardinijos saloje įsitvirtinę samdiniai kreipėsi į Romą pagalbos. Iš pradžių Roma nepriėmė pasiūlymo, paleido kartaginiečių belaisvius ir uždraudė prekiauti su samdiniais. Tačiau netrukus Roma paskelbė, kad Kartagina užpuldinėja jos prekybinius laivus ir pasinaudodama šiuo, greičiausiai išgalvotu, pretekstu, 238237 m. pr. m. e. užėmė salas. Išsekinta karų Kartagina negalėjo pasipiešinti ir perleido jas Romai.

Provincija buvo įkurta 231 m. pr. m. e., numalšinus sukilimus. Salos priklausė Romai beveik 7 amžius. Pakrantės buvo romanizuotos palyginus lengvai, bet vidinės salų teritorijos priešinosi dar ilgai. Sukilimai baigėsi tik šimto metų.

Sardinija, kartu su Sicilija, buvo vienas pagrindinių Romos grūdų šaltinių, kol šio vaidmens neperėmė Egiptas. Salos netiesiogiai prisidėjo prie respublikos žlugimo, jos buvo grūdų šaltinis pilietiniuose karuose kovojusioms Sulos ir Cezario kariuomenėms.

Provincija buvo tremties vieta, čia buvo išsiųstas Seneka, taip pat čia buvo siunčiami žydai ir krikščionys.


Sudarytojai, rašytojai ir redaktoriai

Kitur naudojant ar cituojant šį straipsnį, būtina nurodyti jo sumanytojus, sudarytojus, rašytojus ir redaktorius.
  • Vitas Povilaitis – autorius ir redaktorius – 101% (+3283-44=3239 wiki spaudos ženklai).