Kreacionizmas

Straipsnis iš Enciklopedijos Lietuvai ir Pasauliui (ELIP).
Jump to navigation Jump to search
Gustavas Dorė „Šviesos sukūrimas“

Kreacionizmas – tikėjimas, kad visa gyvybė ir jos formos, pasaulis, Visata ir Žemė buvo sutverti antgamtinės būtybės (dievo) arba jai dalyvaujant. Sutvėrimas gali būti traktuojamas kaip vienaveiksmis sutvėrimas iš nieko arba kaip emanacija iš prieš tai egzistavusios būsenos (chaoso).

Galima išskirti du pagrindinius kreacionizmo teorijos tipus:

  • Pirmasis variantas remiasi religiniu tikėjimu apie dieviškąjį pasaulio sukūrimą, tačiau sukūrimo proceso suvokimas daugmaž atitinka dabartinius mokslo tyrimus. Pagal šią versiją Biblijoje aprašyta genezė (pasaulio sukūrimas) yra simbolinis religinis tekstas, kurio kalba yra simbolinė, t. y., neturi būti interpretuojama pažodžiui. Tokio tipo kreacionizmo teoriją palaiko Katalikų bažnyčia.
  • Antrasis kreacionizmo tipas, angliškai vadinamas Creation Science (sukūrimo mokslas), remiasi pažodine Biblijos interpretacija. Šio tipo kreacionistai gali būti skirstomi į daugybę srovių. Vieni iš jų mano, kad Žemės amžius yra nedidelis, mažiau nei 10 000 metų ir dažniausiai tvirtina, kad dievas žemę sutvėrė prieš 6000 metų. Kiti sutinka su tuo, kad Žemės amžius yra žymiai didesnis – milijonai ar net keli milijardai metų. Dalis iš jų mano, kad gyvybė buvo sukurta per 6 dienas kaip ir rašoma Biblijoje, o kiti teigia, kad tos dienos gali reikšti ne įprastines dienas, o šimtus milijonų metų. Šie kreacionistai įvairiai interpretuoja tvano teoriją, kuri patvirtinanti jų teiginius. Pasak vienų, didžiulio potvynio metu žuvo didelė dalis gyvybės formų, kurios nuskendo susidariusiame purve, dėl to dabar galima rasti fosilijų pasiskirsčiusių nevienodo amžiaus uolienose. Kiti teigia, kad potvynio metu mažesni gyvūnai – žinduoliai galėjo išlikti medžių viršūnėse, o žmonės išsigelbėjo kalnuose.

Antrojo tipo kreacionistai savo poziciją priešpriešina Č. Darvino teorijai. Jie aiškina pasaulio ir gyvybės atsiradimą antgamtinių jėgų (dievo) pagalba, kas prieštarauja mokslo duomenims, todėl sukūrimo mokymas yra priskiriamas pseudomokslams.

Viena iš kreacionizmo formų taip pat laikoma teistinės evoliucijos teorija.

Kreacionizmas nėra dėstomas kaip mokslinė teorija jokios pasaulio šalies mokymosi įstaigose, išskyrus kai kurias JAV valstijas, kreacionizmą dar XX a. pradžioje pradėjo keisti darvinizmu besiremiančios teorijos. Kai kuriose šalyse kreacionizmas studijuojamas per religinio lavinimo pamokas, jei jas pasirenka mokinių tėvai.

JAV yra du kreacionizmo muziejai: „Sukūrimo muziejusKentukyje ir „Sukūrimo įrodymų muziejusTeksase.

Pirmasis kreacionizmo tipas bei teistinė evoliucija kritikuojama iš Okamo skustuvo pozicijų: kadangi evoliucijos teorijos visiškai pakanka paaiškinti gyvybės atsiradimą ir vystymąsi, papildoma dievo koncepcija esanti tiesiog nereikalinga. Antrojo tipo kreacionistų tikėjimas prieštarauja Darvino Evoliucijos teorijai.

Taip pat skaitykite[taisyti]

Nuorodos[taisyti]

Vikiteka

Autoriai ir redaktoriai

Kitur naudojant ar cituojant šį straipsnį, būtina nurodyti jo autorius ir redaktorius.

Autoriai ir redaktoriai:
  • Vitas Povilaitis – autorius ir redaktorius.