Kredito unija

Straipsnis iš Enciklopedijos Lietuvai ir Pasauliui (ELIP).
Jump to navigation Jump to search

Kredito unija — kooperaciniais pagrindais fizinių asmenų savanoriškai įsteigta ir nustatyta tvarka įregistruota įstaiga. Kredito unija telkia savo narių pinigines lėšas narių ūkiniams ir socialiniams poreikiams tenkinti, teikiant savitarpio paskolas. Minimalus kredito unijos narių skaičius — 50. Kredito unijos nariais gali būti fiziniai asmenys, turintys nuolatinę gyvenamąją vietą Lietuvos Respublikoje. Kredito unijos nariu fizinis asmuo gali būti, jeigu jis gyvena, dirba arba mokosi Lietuvos Respublikos savivaldybės, kurioje įregistruota kredito unijos buveinė, teritorijoje ar su šia savivaldybe besiribojančių kitų kredito unijos įstatuose nurodytų savivaldybių teritorijose. Kredito unijos asocijuotais nariais gali būti ir Lietuvos Respublikoje įregistruoti ir Lietuvos Respublikos savivaldybės, kurioje įregistruota kredito unijos buveinė, teritorijoje ir su šia savivaldybe besiribojančių kitų kredito unijos įstatuose nurodytų savivaldybių teritorijose buveinę turintys juridiniai asmenys.

Kredito unijos kapitalas susideda iš pajinio (kredito unijos narių įnašų), rezervinio ir papildomo kapitalo. Minimalus kredito unijos kapitalas yra 15 tūkst. litų.

Kredito unija teikia savo nariams įvairias bankines paslaugas:

  • - trumpalaikes arba ilgalaikes paskolas, už kurias imamos nustatyto dydžio palūkanos. Paskola turi būti garantuota kuria nors iš šių priemonių: turto įkeitimu, laidavimu, garantija, netesybomis;
  • - priima terminuotus ir neterminuotus indėlius;
  • - nariams ir klientams atidaro banko sąskaitas ir atlieka pinigų pervedimus Lietuvoje (litais ir eurais);*
  • - išduoda tarptautines Mastercard mokėjimo korteles: Maestro ir MasterCard Standard;*
  • - teikia internetinės bankininkystės paslaugą „i-Unija“.*

* pastaba: šias paslaugas teikia tik kredito unijos, esančios Lietuvos centrinės kredito unijos narėmis.

Kredito unijoms taip pat privaloma dalį savo lėšų rezervuoti. Pagal LR Kredito unijų įstatymą, kredito unijos į rezervinį kapitalą turi atskaityti nemažiau, kaip 20 % iš grynojo pelno, kol rezervinis kapitalas sudarys 10 procentų ilgalaikių investicijų ir išduotų paskolų sumos, nustatytos metinio buhalterinio balanso pagrindu.

Kredito unijoms nustatyti likvidumo rodiklis LR-1, kuris negali būti mažesnis, kaip 30 %; likvidumo rodiklis LR-2, kuris negali būti mažesnis, kaip 1 ir kapitalo pakankamumo rodiklis, kuris negali būti mažesnis, kaip 13 %.

Kredito unijose laikomi indėliai yra apdrausti VĮ „Indėlių ir investicijų draudimas“.

2011 metų sausio mėn. Lietuvoje veikė 68 kredito unijos bei Lietuvos centrinė kredito unija. Kredito unijų nariais Lietuvoje yra apie 115 tūkst. fizinių ir juridinių asmenų. Lietuvos centrinei kredito unijai priklauso 61 kredito unija.

Šaltiniai[taisyti]

  • Lietuvos Junior Achievement „Ekonomika ir verslas“
  • Lietuvos centrinė kredito unija

Autoriai ir redaktoriai

Kitur naudojant ar cituojant šį straipsnį, būtina nurodyti jo autorius ir redaktorius.

Autoriai ir redaktoriai:
  • Vitas Povilaitis – autorius ir redaktorius (+4289-156=4133 wiki spaudos ženklai).