Krystian Lupa

Straipsnis iš Enciklopedijos Lietuvai ir Pasauliui (ELIP).
 Crystal Clear app personal.png  Šį biografinį straipsnį reikėtų sutvarkyti pagal Enciklopedijos standartus.
Jei galite, prašome sutvarkyti šį straipsnį. Tik tada bus galima ištrinti šį pranešimą.
Taip pat, jei norite, Tvarkos projekte galite parašyti, kad sutvarkėte šį straipsnį.
Priežastys, dėl kurių straipsnis laikomas nesutvarkytu, aiškinamos straipsnyje Nesutvarkyti straipsniai.
 Broom icon.svg  Šio puslapio ar jo dalies stilius neatitinka Vikipedijos kalbos standartų.
Jei galite, pakoreguokite stilių (kiek įmanoma - moksliniu stiliumi). Tik tada bus galima ištrinti šį pranešimą.
Priežastys, dėl kurių šis puslapis gali būti laikomas stilistiškai netinkamu, minimos Vikipedijos straipsnyje „Enciklopedinis stilius“.

Krystian Lupa (g. 1943 m.) – žymus lenkų teatro režisierius ir scenografas. Nuo 1983 m. Lupa dėsto Krokuvos teatro mokykloje, o 1993 m. tapo šios mokyklos profesoriumi.

Biografija

Prieš pradėdamas rimtai domėtis teatru, K. Lupa studijavo Krokuvos universiteto Fizikos fakultete. Vėliau, metęs tiksliuosius mokslus, mokėsi ir 1969 m. baigė Krokuvos dailės akademiją (grafinio dizaino specialybę). Dvejus metus studijavo režisūrą Lodzės kino mokykloje. 1973 m. K. Lupa buvo priimtas į teatro režisūros programą Valstybinėje aukštesniojoje teatro mokykloje Krokuvoje.

Dar studijų metais Krystian Lupa užmezgė glaudžius profesinius santykius su garsiu lenkų teatro ir kino režisieriumi Konradu Swinarskiu. Lankė jo vedamus dramaturginės analizės kursus. Buvo jo asistentas, šiam statant „Hamletą“ Krokuvos Senajame teatre. Pats Krystian Lupa pripažino, jog K. Swinarskis jį išmokė analizuoti atskiras spektaklio scenas ir dirbti su aktoriumi. Ne mažiau žavėjosi ir Tadeuszo Kantoro teatru, kitokia, specifine aktoriaus ir sceninės tikrovės traktuote.

Kūryba

Krystian Lupa – struktūriškai tikslios ir nuoseklios sceninės realybės kūrimo meistras. Dažnai jis pats verčia ir adaptuoja statomus tekstus, kuria spektaklių scenografiją ir režisuoja. Retsykiais net ir pasirodo scenoje pasakotojo vaidmenyje. K. Lupos spektakliai pasižymi neįtikėtina visų komponentų derme, režisūrinės koncepcijos skaidrumu ir tikslumu.

K. Lupa įkūrė teatro laboratoriją su jaunųjų aktorių grupe. Jie ieškojo naujos teatro kalbos ir scenos technikos būdų. Statydamas spektaklius, tuo pačiu metu jis elgėsi kaip režisierius ir scenos dizaineris. Krystian Lupa yra autorius teatrinio manifesto „Sustabdytasis teatras“ tyrinėjantis pasąmonės sferą, taip pat yra knygos „Utopija ir jos gyventojai“ autorius. Krystian Lupa nuomone teatras, tai – unikali galimybė savęs pažinimo ir žmogiškosios tobulybės egzistavimo atskleidimas.

1980–1990 m. pabaigoje režisieriaus kūrybos dėmesio centre atsiranda etikos problemos, taip pat ir žmogaus dvasinio gyvenimo išgyvenimai didžiuosiuose socialiniuose ir kultūriniuose gyvenimo periodu kaitoje.

Krystian Lupos teatras tai, teatras filosofinės ir egzistencinės refleksijos, kurio centre pastatytas šiuolaikinis žmogus, skaudžiai ieškantis savo vietos šiame pasaulyje, kuris tampa vis labiau ir labiau nežmoniškas.

K. Lupa domėjosi teatro ir literatūros ryšiu, jo įtaka vienas kitam, kaip literatūros kūrinys įsilieja į teatrą, kaip jį galima transformuoti. K. Lupos seniai nebedomina „grynasis menas“. Jis nenori iki galo iš literatūros kūrinių daryti dramų. Jis kuria teatrą, kuris užtaisytas literatūra ir negali laisvai nuo jos išsilaisvinti. Ir tuo pačiu tas patampa visiškai kažkuo kitu, galbūt kažkuo visiškai priešinga žodžiui teatras. Menininko sukurti spektakliai (daugelis jų) yra tokie ilgi, jog geba deformuoti ir publikos laiko suvokimą, užhipnotizuoti, priversti ją kvėpuoti kartu, susigyventi su režisieriaus pasiūlytu ritmu, senai tapo daugelio teatro tyrinėtojų analizės objektu.

Gastrolės Lietuvoje

2009 m., Vilniui pelnius garbingą Europos kultūros sostinės titulą, „Sirenų” festivalis išsiplėtė ir į savo užbaigiamąją festivalio programą pakvietė Krystian Lupa ir jo spektaklį Persona. Marilyn. Į šį spektaklį tilpo labai mažai žiūrovų (tik apie 150), nes žiūrovai sėdėjo scenoje, o ne salėje. Kristian Lupa teatralų yra lyginamas su mūsų Eimuntu Nekrošiumi, dedamas į labiausiai gerbtinų Europos režisierių gretas.

Pastatytos pjesės

  • Permatomas kambarys (1979)
  • Vakarienė (1980)
  • S. Vyspianskis Odisėjo Sugrįžimas (1981)
  • S. I. Vitkevičius Pragmatikai (1981)
  • Beprotiškas vargas (1982)
  • Vitold Gombrovič Vestuvės (1984)
  • A. Kubin „Kitoje pusėje“, Septyni sapnai sapnų karalystėje (1986)
  • R. Muzilio Svajokliai (1988)
  • F. Dostojevskio Broliai Karamazovai (1990)
  • R. Muzilio „Bevertis vyras“, Etiudai (1990)
  • R. M. Rilke Malte (1991)
  • T. Bernhardo Kalkverkas (1992)
  • G. Brocho Lunatikai (1995)
  • T. Bernhardas Imanuelis Kantas (1996)
  • T. Bernhardas Riteris, Dene, Fosas (1996)
  • V. Švaba Prezidentės (1999)
  • M. Bulgakovo Meistras ir Margarita (2002)
  • F. Nyčė Zaratustra (2003)
  • A. Čechovo Trys seserys (2006)
  • A. Čechovo Žuvėdra (2007)
  • Persona Marilyn (2009)

Apdovanojimai ir nuopelnai

Krystian Lupa yra pripažintas ir gerbiamas režisierius Europos teatruose. Jis pelnytai yra vadinamas šiuolaikinės lenkų kartos režisūros mokytoju. Jis turi daug įvairių prestižinių teatro apdovanojimų. Lenkijos Aukščiausia Konrad Swinarsky teatro apdovanojimą, Lenkijos Schiller teatro apdovanojimą, ir apdovanojimus, daugelio tarptautinių festivalių yra tarp jų: už spektaklį „Lunatikai“ buvo pripažintas kaip geriausias užsienio režisierius Prancūzijoje (Grand Prix) 1998–1999 sezonui; Krystian Lupa buvo apdovanotas Prancūzijos Garbės legiono apdovanojimu. 2001 m. jis buvo apdovanotas Austrijos pirmo laipsnio Garbės kryžiumi už puikius nuopelnus mokslo ir kultūros srityje.

Daugelio festivalių Lenkijoje ir užsienyje laureatu tapęs Krystian Lupa, 2009 m. metų pavasarį Vroclave vykusiuose Europos teatro apdovanojimuose pelnė prestižinį Europos teatro prizą.

2009 m. Spektaklis „Žuvėdra“ buvo pristatytas nacionalinei rusu teatrinei premijai „Auksinė Kaukė“ nominacijoje „Geriausias didelės formos draminis spektaklis“

2010 metais Rusijos prezidento D. A. Medvedevo įsakymu, režisierius Krystian Lupa apdovanotas Draugystės Ordinu už "didelį indėlį plečiant kultūrinius ir meninius rūsų ir lenkų bendradarbiavimo santykius.

2010 m. jis buvo apdovanotas Tarptautinio Stanislavskio teatro apdovanojimas "Už indėlį į tarptautinio teatro plėtrą. "


Sudarytojai, rašytojai ir redaktoriai

Kitur naudojant ar cituojant šį straipsnį, būtina nurodyti jo sumanytojus, sudarytojus, rašytojus ir redaktorius.
  • Vitas Povilaitis – autorius – 100% (+6178-0=6178 wiki spaudos ženklai).