Laikrodžio kalibras

Straipsnis iš Enciklopedijos Lietuvai ir Pasauliui (ELIP).
Jump to navigation Jump to search

Laikrodžio kalibras (angl. watch caliber, rus. калибр часов) – tam tikras skaičius, apibūdinantis laikrodžio matmenis ir mechanizmą. Pirmieji vienas ar du kalibro skaitmenys paprastai apibūdina būtent laikrodžio kalibrą – mechanizmo skersmenį. Tolesni skaitmenys – apibūdina mechanizmo ypatumus.

Apvalių laikrodžių kalibras paprastai yra pamato, prie kurio montuojamas mechanizmas, skersmuo. Neapvalaus laikrodžio kalibras – skersmuo skritulio, kuris išeitų neapvalų pamatą transformavus į to paties ploto skritulį. Viso laikrodžio skersmuo gali būti gerokai didesnis už to pamato skersmenį, todėl kalibro skaičius pirkėjui mažai ką reiškia.

TSRS laikrodžių kalibrai buvo išreikšti milimetrais. Standartiniai buvo 16, 18, 20, 22, 24, 26, 30, 34, 36 ir 40 mm kalibrai, nors galėjo būti ir išimčių. Pvz., laikrodis 3133 „Šturmaniškas“ (Штурманские) turėjo 31 mm pamatą.

Šveicarijoje laikrodžių kalibras paprastai išreiškiamas linijomis (1 linija – 2,255 mm). Nors, pvz., šveicariškas laikrodis Patek Philippe 16-250 yra 16,3 mm skersmens.

Daugelio kompanijų laikrodžių kalibras paprastai mažai susijęs su pamato skersmeniu, daugiau yra skaitmeninis laikrodžio modelio ar modelių serijos ženklas.

Autoriai ir redaktoriai

Kitur naudojant ar cituojant šį straipsnį, būtina nurodyti jo autorius ir redaktorius.

Autoriai ir redaktoriai:
  • Vitas Povilaitis – autorius.