Laisvasis Kašmyras

Straipsnis iš Enciklopedijos Lietuvai ir Pasauliui (ELIP).
Peršokti į: navigaciją, paiešką
Laisvasis Džamu ir Kašmyras
Azad Jammu and Kashmir
Flag of Azad Kashmir.svg
Azad Kashmir in Pakistan (claims hatched).svg
Laiko juosta: (UTC+5)
Valstybė: Vėliava Pakistanas
Centras: Muzafarabadas
Skyriai: 2
Įkūrimo data: 1949
Prezidentas: Sardar Mohammad Yaqoob Khan
Gyventojų: 4 567 982 (2008 m.)
Plotas: 13297 km²
Tankumas (2008): 344 žm./km²
Tinklalapis: [1]
Commons-logo.svg Vikiteka: Laisvasis Džamu ir KašmyrasVikiteka

Laisvųjų Džamaus ir Kašmyro Islamo Respublika yra autonominė respublika Kašmyro pietvakarinėje dalyje, asocijuota su Pakistanu.

Turinys

Istorija

Pagrindinis straipsnis: Kašmyro istorija

Yra kelios paplitusios Kašmyro istorijos versijos:

  • Pirmoji versija (palaikoma indų) – valstybė įsteigta per vieną iš Indijos ir Pakistano karų, kuomet Pakistanas perėmė vakarinę Džamu ir Kašmyro dalį. Didelė dalis šių teritorijų buvo prijungta prie Pakistano kaip Šiaurės Teritorijos, o maždaug aštuntadalis teritorijos tapo Laisvųjų Džamaus ir Kašmyro Islamo Respublika.
  • Antroji versija (populiari tarp kašmyriečių) – britams suteikiant nepriklausomybę savo kolonijoms pietinėje Azijoje, Kašmyre įvyko sukilimas prieš monarchą, kuriam britai atidavė valdžią. 1947 m. spalio 24 d. jis buvo nuverstas ir įsteigta laikinoji Laisvojo Kašmyro valdžia. Vėliau į šalį įžengė Indijos ir Pakistano kariuomenės ir užėmė didžiąją šalies dalį, nepriklausoma išliko tik nedidelė teritorija, kuri veikia kaip Kašmyro teisių perėmėja.

Politinė sistema

Pagrindinis straipsnis: Laisvojo Kašmyro politinė sistema

Parlamentinė sistema, pagrindinis veikėjas – premjeras, o prezidentas atlieka daugiau reprezentacinį vaidmenį. Yra aukščiausiasis ir aukštasis teismai, parlamentą (Leidžiamąją Asamblėją) sudaro 48 nariai, iš jų 40 renkami tiesiogiai, o 8 netiesiogiai: iš šių vietų 5 yra rezervuotos moterims, po vieną technokratams, mašaich ir emigracijoje gyvenantiems kraštiečiams. Pakistano Šiaurės ir Kašmyro reikalų ministras veikia kaip tarpininkas tarp Laisvojo Kašmyro ir Pakistano valdžių. Pakistanas yra ir didžiausias šalies ekonominės pagalbos donoras. Indija, kuri laiko Laisvąjį Kašmyrą savo valstybės dalimi, neteisėtai okupuota Pakistano, abejoja Laisvojo Kašmyro demokratiškumu ir teigia, kad Pakistanas, jei išrinkta valdžia jam nepatinka, pastarąją nuverčia.

Administracinis suskirstymas

Pagrindinis straipsnis: Laisvojo Kašmyro skyriai ir rajonai

Du skyriai ir juose septyni rajonai:

Taip pat rajonai padalinti į 18 poskyrių (yra pasiūlytas devynioliktasis Tararchelio poskyris), šie – į 202 sąjungines tarybas, o šios – į 1646 kaimus, 10 miestų komitetų.

Geografija

Pagrindinis straipsnis: Laisvojo Kašmyro geografija

Didelė teritroijos dalis kalnuota, pietuose yra 360 metrų virš jūros lygio, o šiaurėje – 6325 metrai. Žiemą sniegas paprastai būna aukščiau kaip 1200 metrų teritorijose, o vasarą – zonose virš 3300 metrų. Vidutinis kritulių kiekis – 1300 mm, subtropinis kalnų klimatas.

Ekonomika

Pagrindinis straipsnis: Laisvojo Kašmyro ekonomika

Apie 12,8 % žemės kultivuojama, auginamos įvairios kultūros. Šalis nėra turtinga, prasta jos infrastruktūra, tačiau pastaruoju metu ji plečiama, nuo nepriklausomybės paskelbimo 1947 kelių tinklas išplėstas beveik 40 kartų. Pradinę mokyklą lanko 95 % vaikų. Yra du nedideli oro uostai, pastaruoju metu jie neveikia.

Demografija

Pagrindinis straipsnis: Laisvojo Kašmyro demografija

87,5 % gyventojų gyvena kaimuose, o 12,5 % miestuose. Absoliuti dauguma yra musulmonai. 60 % yra raštingi. Šeimoje vidutiniškai 7,2 žmonės. Tarp gyventojų yra hondkų, potvarių, gudžarų tautų atstovų. Šių tautų kalbos susijusios su pendžabių kalba.

Kultūra

Pagrindinis straipsnis: Laisvojo Kašmyro kultūra

Kita informacija

Nuorodos

Vikižodynas
WiktionaryLt.svg
Laisvajame žodyne yra terminas Laisvasis Kašmyras
Pakistano administracinis suskirstymas Flag of Pakistan.svg
Provincijos: Beludžistanas | Chaiber Pachtunchva | Pandžabas | Sindas

Teritorijos: Islamabado federacinė teritorija | Federaciškai valdomos genčių žemės | Gilgitas-Baltistanas | Laisvasis Kašmyras


Autoriai ir redaktoriai

Kitur naudojant ar cituojant šį straipsnį, būtina nurodyti jo autorius ir redaktorius.

Autoriai ir redaktoriai:
  • Vitas Povilaitis – autorius – 100% (+7798-0=7798 wiki spaudos ženklai).