Lančiūnavos dvaras

Straipsnis iš Enciklopedijos Lietuvai ir Pasauliui (ELIP).
Peršokti į: navigacija, paiešką
Lančiūnavos dvaras
Dvaro rūmai (2010 m.)
Dvaro rūmai (2010 m.)
Vieta Lančiūnava
Įkurtas XVI a.
Rūmų stilius Neoklasicizmas
Savininkas Privatūs asmenys

Lančiūnavos dvaras yra Lančiūnavoje (Kėdainių rajonas).

XVIII a. vidurio – XIX a. antros pusės Lančiūnavos dvaro sodybą sudaro neoklasicistiniai rūmai, pastatyti XIX a. aštuntame dešimtmetyje. Buvo sekama Lazienkų rūmais Varšuvoje. Išlikę gamybiniai (kalvė, elektrinė) ir ūkiniai (ledainė, svirnas) pastatai. Dvaro svirnas su laikrodžio bokštu. Mišraus plano parkas įrengtas XIX a. viduryje.

Istorija[taisyti]

Buvęs fontanas

Dvaras minimas nuo XVI a. pabaigos. Ldk Žygimantas Augustas už karinius nuopelnus padovanojo šias žemes P. Kognovickiui (italų kilmės dvarininkas). Jo sūnus Kazimieras vedė kaimynų dukrą Volovičaitę ir sujungė dvi valdas. Nuo lenkiško žodžio łączenie („jungimas, jungtuvės“) ir kilo vietovės pavadinimas.

Iki XIX a. Lančiūnavos valdos buvo sudarytos iš trijų dvarelių, nes turėjo tris savininkus. Dvaro rūmai statyti XIX a. pabaigoje - XX a. pradžioje. Jie neoklasicistinio stiliaus (respublikinės reikšmės architektūros paminklas). Rūmus pastatė Kognovickiai. Jie susideda iš centrinės dviaukštės dalies ir dviejų šoninių vienaaukščių sparnų. Centrinę dalį akcentuoja įgilintas portikas su dviem kolonomis. Dvarą supa geometrinio tipo parkas, liepų alėja veda į buv. dvaro palivarką. Kurį laiką veikė dvaro mokykla. 1940 m. dvaras buvo nacionalizuotas, rūmuose įsteigta dvimetė žemės ūkio mokykla. 1958 m. ši mokykla pertvarkyta į technikumą, o 1990 m. – vėl į žemės ūkio mokyklą.

Nuorodos[taisyti]

Commons-logo.svg.png Vikiteka: Lančiūnavos dvaras – vaizdinė ir garsinė medžiaga

Vikiteka

Autoriai ir redaktoriai

Kitur naudojant ar cituojant šį straipsnį, būtina nurodyti jo autorius ir redaktorius.

Autoriai ir redaktoriai:
  • Vitas Povilaitis – autorius ir redaktorius – 86% (+2029-46=1983 wiki spaudos ženklai).
  • KS – redaktorius – 17% (+391-22=369 wiki spaudos ženklai).
Asmeniniai įrankiai
Vardų sritys

Variantai
Veiksmai
Naršymas
Įrankiai
Vikipedijose
Spausdinti/eksportuoti