Latvijos kultūra

Straipsnis iš Enciklopedijos Lietuvai ir Pasauliui (ELIP).
Peršokti į: navigaciją, paiešką

Latvijos kultūroje kombinuoja tradicinis latvių ir lyvių paveldas.

Turinys

Istorija

Į dabartinės Latvijos teritoriją pirmieji žmonės atkeliavo apie 9000 m. pr. m. e. Baltai atsirado apie 3000 m. iki Kr. XIII a. po Latvijos užkariavimo, baltvokiečiai įsikūrė čia ir palaipsniui tapo Latvijos valdovais. Latviai ir lyviai prarado savo pozicijas ir galiausiai, XVI a, tapo baudžiauninkais. XIX a., kai buvo panaikinta baudžiava, prasidėjo latvių patriotų judėjimas „Latvijos tautos pabudimas“. Vadovaujamas "Jaunųjų latvių", jis skatino jaunimą tapti menininkais ir mokslininkais, išsaugant paveldą ir kalbą. Judėjimas prieštaravo rusinimui ir vykdė kairiųjų judėjimą „Naujoji srovė“ kurios pradžia buvo XX a. Judėjimas įvardijamas kaip periodas, kuriame Latvijos kultūra suklestėjo.

1934 m. gegužės 15 d. Karlis Ulmanis tapo Latvijos prezidentu ir įkūrė valstybinę santvarką, kuri truko tik iki Antrojo pasaulinio karo pradžios ir sovietų okupacijos 1939-1940 m. Per karą, vokiečių okupacijos metu - 1941-1945 m., Latvija prarado savo nepriklausomybę. Vėliau ji buvo okupuota Tarybų Sąjungos. SSRS okupacija buvo nutraukta 1991 m. per trečiąjį "Latvijos tautos prisikėlimą".

Žmonės

Pagrindiniai Latvijos gyentojai yra latviai. Dar joje gyvena latgaliai, kurie įsikūrę Latgaloje esančioje rytinėje Latvijoje. Kita vietinių grupė yra lyviai, kurių lyvių kalba yra netoli išnykimo. Didžiausia tautinių mažumų grupė yra slavai, iš kurių dauguma rusai. Kitos gerai žinomos mažumos yra čigonai, baltvokiečiai ir žydai, kurių populiacija Latvijoje sumažėjo po Antrojo pasaulinio karo, taip pat kaip ir lietuvių bei estų.

Regionai

Latvijos istoriniai regionai

Latvija yra padalinta į keletą kultūrinių ir istorinių regionų – Vidžemę, Latgalą, Kuršą ir Žiemgalą. Kartais prisikiriamos Sėlija ir Maliena.

Architektūra

Dauguma namų Latvijoje yra rastiniai. Namų išsidėstymas skiriasi, priklausomai nuo regiono. Vakarų Latvijoje, vienišos fermos yra populiaresnės nei kaimai. Jose ūkiniai pastatai yra pastatyti apskritimu aplink gyvenamąjį namą. Rytų Latvijoje, kaimai yra populiaresni, o namai yra pastatyti išilgai palei pagrindinę gatvę.

Autoriai ir redaktoriai

Kitur naudojant ar cituojant šį straipsnį, būtina nurodyti jo autorius ir redaktorius.

Autoriai ir redaktoriai:
  • Vitas Povilaitis – autorius – 100% (+3017-0=3017 wiki spaudos ženklai).