Leonardas Ivanauskas

Straipsnis iš Enciklopedijos Lietuvai ir Pasauliui (ELIP).
Peršokti į: navigacija, paiešką
Leonardas Ivanauskas

Gimė 1845 m.
Mirė 1919 m. (~74 m.)
Lebiodkoje, Varanavo raj., Baltarusija

Veikla
dvarininkas, gamtininkas, medžiotojas, kolekcionierius

Leonardas Ivanauskas (1845-1919) – Lietuvos dvarininkas, medžiotojas, gamtininkas mėgėjas, kolekcionierius, lenkiškai kalbantis lietuvis. Profesoriaus akademiko Tado Ivanausko tėvas. Jo dvaras buvo Lebiodkoje, Varanavo raj., Baltarusija. Mokėsi Vilniaus 1-ojoje gimnazijoje. Studijavo Sankt Peterburgo technologijos institute. Baigęs institutą įsidarbino Peterburge valdiškoje įstaigoje, vedė.

Savo dvare organizuodavo įvairias parodas, globojo Vosyliškių mokyklą. Nemokėdamas lietuviškai, save laikė lietuviu, rūpinosi savo krašto žmonių švietimu.

Buvo aistringas medžiotojas ir augalų bei gyvūnų kolekcionierius. Mokėjo gyvūnus preparuoti, daryti paukščių iškamšas. Jo pagaminta stepinės vištelės iškamša, kuriai dabar apie 150 metų ir dabar eksponuojama Kauno Tado Ivanausko zoologijos muziejuje. Savo dvare buvo įrengęs laboratoriją, augalus ir gyvūnus rinkdavo apylinkėse. Savo rinkinius tvarkė moksliniu pagrindu – eksponatus apibūdindavo, etiketuodavo ir sistematiškai rūšiuodavo. Kolekciją pildė ir studijuodamas bei dirbdamas Sankt Peterburge. Dvare įrengė "Paukščių kambarį", kuris vėliau buvo perduos Kauno zoologijos sodui. Iki šiol muziejuje saugomi septyni memorialiniai Leonardo pagaminti eksponatai: minėta Stepinė vištelė (1859 m.), žvirblinė pelėda, žvyrė, rudakaklis kragas, rudakaklis naras – visi 1861 m., mažasis einis (1885 m.) ir rudagalvė kryklė (1892 m.).

Prasidėjus Pirmam pasauliniam karui 1914 m. į darbą Peterburge nebegrįžo. Palaužtas karo ir po 1917 m. revoliucijos mirė 1919 m. Lebiodkoje.

Šaltiniai[taisyti]

  • Gaidienė, Elena. Kauno Tado Ivanausko zoologijos muziejus 1919–1999. Aldorija: Vilnius, 1999 m. ISBN 9986-820-04-9

Autoriai ir redaktoriai

Kitur naudojant ar cituojant šį straipsnį, būtina nurodyti jo autorius ir redaktorius.

Autoriai ir redaktoriai:
  • Vitas Povilaitis – autorius ir redaktorius – 104% (+2897-98=2799 wiki spaudos ženklai).
Asmeniniai įrankiai
Vardų sritys

Variantai
Veiksmai
Naršymas
Įrankiai
Vikipedijose
Spausdinti/eksportuoti