Lietuvių PEN centras

Straipsnis iš Enciklopedijos Lietuvai ir Pasauliui (ELIP).
Jump to navigation Jump to search

Lietuvių PEN centras – Tarptautinio PEN klubo padalinys Lietuvoje. Tai lietuvių kalba kuriančių prozininkų, poetų, eseistų, dramaturgų, vertėjų, leidėjų, literatūros kritikų ir mokslininkų asociacija.

Istorija[taisyti]

1989 m. vasario 23 d. jau anksčiau susikūrusi lietuvių literatūros kūrėjų grupė pasirašė Tarptautinio PEN Klubo Chartiją ir įsteigė šios pasaulio rašytojų asociacijos lietuvių centrą. 1989 m. gegužės 11 d. Tarptautinio PEN klubo kongrese Mastrichte (Olandija) Lietuvių PEN centras buvo priimtas visateisiu klubo nariu ir įregistruotas organizacijos valdybos būstinėje Londone. LPENC anuomet buvo pirmoji lietuvių visuomeninė organizacija, priimta į pasaulinę visuomeninių organizacijų bendriją, nepriklausomai nuo SSSR. 1990 m. gruodžio 27 d. įvykęs visuotinis susirinkimas patvirtino LPENC įstatus.

Veikla[taisyti]

Savo veiklos pradžioje Lietuvių PEN centras išleido vieną pirmųjų šalyje pasirodžiusių leidinių anglų kalba „Rage of Silence”, kuriame buvo pristatyta šiuolaikinė lietuvių eseistika ir publicistika. Lietuvių PEN centras skelbia pareiškimus aktualiais Lietuvos ir pasaulio visuomenės gyvenimo klausimais, ne kartą smerkė žmogaus teisių ir žodžio laisvės pažeidinėjimus Lietuvoje, Čečėnijoje, Baltarusijoje, Kinijoje ir kitur, kartu su kolegomis iš kitų šalių parengė rezoliucijas, priimtas Tarptautinio PEN klubo kongresuose. Lietuvių PEN centras rengia literatūros skaitymus, diskusijas, visuomenines akcijas, jo nariai skelbia įvairius aktualius pasisakymus spaudoje ir radijo laidose, atkreipdami visuomenės ir valdžios institucijų dėmesį į žodžio laisvę ir kūrybinei saviraiškai, taip pat Lietuvos kultūros sklaidai kylančias problemas.

Premijos[taisyti]

Metų vertėjo krėslas[taisyti]

Pagrindinis straipsnis – Metų vertėjo krėslas.

Nuo 2001 m. Lietuvių PEN centras skiria premiją – Metų vertėjo krėslą – už praėjusiais metais išleistą geriausią grožinės literatūros ir meninės eseistikos knygos vertimą į lietuvių kalbą. Laureatui įteikiamas tradicinis premijos atributas – krėslas, kurio fundatorius – poetas Gintaras Bleizgys, o LR kultūros ministerija skiria piniginę premiją. Metų vertėjo krėslo premijos nuostatai

Premijos laureatais yra tapę vertėjai Almis Grybauskas, Laimantas Jonušys, Diana Bučiūtė, Antanas Gailius, Leonas Petravičius, Aida Krilavičienė, Linas Rybelis, Danguolė Žalytė, Eglė Išganaitytė, Danutė Sirijos Giraitė, Rasa Drazdauskienė, Rūta Jonynaitė, Povilas Gasiulis, Violeta Tauragienė.

Bronio Savukyno premija[taisyti]

Pagrindinis straipsnis – Bronio Savukyno premija.

2010 m. LPENC kartu su LR kultūros ministerija įsteigė Bronio Savukyno premiją publicistinių kūrinių autoriams, kultūros leidinių vyriausiesiems redaktoriams už lietuvių kalbos grynumo ir taisyklingumo puoselėjimą, humanistinių vertybių, analitinės minties ir intelektualinės kultūros skleidimą periodiniuose kultūros leidiniuose. Bronio Savukyno premijos nuostatai.

Premija paskirta:

Nuorodos[taisyti]

Publikacijos[taisyti]

Tarptautinio PEN klubo kongresai

Kai kurie pareiškimai

Kita


Autoriai ir redaktoriai

Kitur naudojant ar cituojant šį straipsnį, būtina nurodyti jo autorius ir redaktorius.

Autoriai ir redaktoriai:
  • Vitas Povilaitis – autorius (+8728-0=8728 wiki spaudos ženklai).