Lietuvos Respublikos švietimo ir mokslo ministerija

Straipsnis iš Enciklopedijos Lietuvai ir Pasauliui (ELIP).
Lietuvos Respublikos švietimo ir mokslo ministerija
LR vyriausybe.jpg
Lietuvos Respublikos švietimo ir mokslo ministerija

Švietimo ir mokslo ministerija naktį
Forma Biudžetinė įstaiga
Įkurta 1994 m.
Vadovai Dainius Pavalkis
Būstinė A.Volano g. 2/7, Vilnius
Tinklalapis www.smm.lt

Lietuvos Respublikos švietimo ir mokslo ministerija – Lietuvos Respublikos Vyriausybės pagrindinė institucija, atliekanti Lietuvos Respublikos švietimo, mokslo ir studijų sričių valstybės valdymo funkcijas ir įgyvendinanti valstybės politiką šiose srityse.[1] Ministerijai vadovauja Lietuvos Respublikos švietimo ir mokslo ministras.

Istorija

1773 m. sudaryta bendra Lietuvos ir Lenkijos valstybinė švietimo institucija – Edukacinė komisija – pirmoji švietimo ministerija (vartojant dabartinį terminą) Europoje. Ji turėjo reformuoti visą švietimo sistemą ir sustabdyti valstybės irimą. 1795 m. Lietuvai atsidūrus Rusijos imperijos sudėtyje, nustojo veikti ir Edukacinė komisija.

1918 m. įsteigta Švietimo ministerija, o pirmasis švietimo ministras buvo Jonas Yčas. Savo žinion ji perėmė 8 gimnazijas, 11 progimnazijų ir pradėjo steigti naujas. Taip pat steigė tokias specifines mokyklas kaip: sodininkystės, pienininkystės, policijos, karo, muzikos, amatų ir kt. 1922 m. šviesuomenės pastangomis Kaune įkurtas Lietuvos universitetas.

1940 m. Lietuvą okupavus TSRS Lietuvos mokykla buvo įjungta į sovietinę mokymo sistemą: pasikeitė ne tik mokymo turinys, bet ir forma. Mokslas aukštosiose mokyklose plėtojosi izoliuotai nuo kitų šalių mokslo, tapo ideologizuotas. Vis dėlto Lietuva išlaikė teisę mokyklose dėstyti gimtąja kalba.

Atkūrus Lietuvos nepriklausomybę 1990 m. pirmuoju Kultūros ir švietimo ministru tapo Darius Kuolys. 1994 m. ministerija reorganizuota, atskirta Kultūros ministerija ir įsteigta Švietimo ir mokslo ministerija, prie jos prijungta Valstybinė mokslo, studijų ir technologijų tarnyba. 1998 m. balandžio 1 d. prie Švietimo ir mokslo ministerijos įsteigtas Mokslo ir studijų departamentas, atsakingas už valstybės politikos įgyvendinimą mokslo, studijų ir technologijų plėtros srityse. 2002 m. šis departamentas reorganizuotas ir tapo vienu iš ministerijos departamentų. [2]

Įgaliojimai

Ministerija formuoja švietimo ir mokslo politikos įgyvendinimą, numato strateginius tikslus visai sistemai ir pavaldžioms institucijoms, nustato švietimo ir mokslo sistemos valdymo ir finansavimo taisykles. Taip pat nustato būtinus kokybės standartus, stebi, analizuoja bei vertina švietimo, studijų ir mokslo rezultatus, teikia siūlymus švietimo, studijų ir mokslo sistemos gerinimo kryptis nacionalinės politikos formuotojui - Seimui.

ŠMM misija – kiekvienam prieinamas kokybiškas švietimas ir mokslas, padedantis žmogui tapti visaverte asmenybe, gyvenančią pilietiškai aktyvų, socialiai saugų gyvenimą, kurti kūrybišką, imlią kultūrai, solidarią ir atsakingą visuomenę bei konkurencingumu ir žiniomis grįstą ūkį.

Struktūra

Ministerija suskirstyta į 4 departamentus bei 25 skyrius[3]:

  • Bendrojo ugdymo ir profesinio mokymo departamentas

– Ikimokyklinio ir pradinio ugdymo skyrius, Pagrindinio ir vidurinio ugdymo skyrius, Profesinio mokymo ir orientavimo skyrius, Neformalaus ugdymo ir švietimo pagalbos skyrius.

  • Studijų, mokslo ir technologijų departamentas

– Koleginių studijų skyrius, Universitetinių studijų skyrius, Mokslo skyrius, Technologijų ir inovacijų skyrius, Akademinio mobilumo ir tęstinio mokymo skyrius.

  • Europos Sąjungos paramos koordinavimo departamentas

– ES paramos valdymo skyrius, ES paramos įgyvendinimo skyrius.

  • Ekonomikos departamentas

– Švietimo ekonomikos skyrius, Mokslo ir studijų ekonomikos skyrius, Investicijų skyrius, Turto valdymo ir viešųjų pirkimų skyrius.

Savarankiški skyriai:

– Strateginių programų biuras, Komunikacijos skyrius, Vidaus audito skyrius, Tarptautinio bendradarbiavimo skyrius, Teisės skyrius, Personalo skyrius, Informacinių sistemų ir dokumentų tvarkymo skyrius, Buhalterinės apskaitos skyrius, Bendrųjų reikalų skyrius.

Ministrai

Ministras Paskirtas Delegavusi partija
Kultūros ir švietimo ministrai (1990–1994)
Kuolys 01.jpg Darius Kuolys 1990 m. kovo 17 d. -
Dainius Trinkūnas 1992 m. gruodžio 2 d. -
Švietimo ir mokslo ministrai (nuo 1994)
Vladislavas Domarkas 1994 m. birželio 9 d. -
Zinkevicius.jpg Zigmas Zinkevičius 1996 m. gruodžio 4 d. -
Kornelijus Platelis 1998 m. gegužės 1 d. -
Algirdas Monkevičius (1956).jpg Algirdas Monkevičius 2000 m. spalio 27 d. Naujoji sąjunga (socialliberalai)
Remigijus Motuzas 2004 m. lapkričio 29 d. Lietuvos socialdemokratų partija
Romad.jpg Roma Žakaitienė 2006 m. liepos 6 d. Lietuvos socialdemokratų partija
Algirdas Monkevičius (1956).jpg Algirdas Monkevičius 2008 m. gegužės 27 d. Naujoji sąjunga (socialliberalai)
Gintaras Steponavičius.JPG Gintaras Steponavičius 2008 m. lapkričio 28 d. Lietuvos Respublikos liberalų sąjūdis
Dainius Pavalkis 2012 m. gruodžio 13 d. Darbo partija

Šaltiniai


Nuorodos