Lietuvos herbas

Straipsnis iš Enciklopedijos Lietuvai ir Pasauliui (ELIP).
Lietuvos herbas
Coat of Arms of Lithuania.svg
Versijos
Vaizdas:Coat of arms of the President of Lithuania.svg
Lietuvos prezidento herbas
Detalės
Herbas nuo1991 m. rugsėjo 4 d.
Vytis prie Lietuvos Respublikos ambasados Vašingtone
Vytis ant Aušros vartų.

Lietuvos Respublikos herbas yra šarvuotas raitelis su kalaviju ir skydu - Vytis. Jis yra vienas seniausių herbų Europoje.[1][2]

Tai vienas iš nedaugelio valstybinių herbų, kurie kilę iš portretinių valdovų antspaudų, o ne iš dinastinių herbų.[3]

Aprašymas

Herbinio skydo raudoname lauke vaizduojamas sidabrinis šarvuotas raitelis ant sidabrinio žirgo, laikantis dešinėje rankoje virš galvos iškeltą sidabrinį kalaviją. Prie raitelio kairiojo peties kabo mėlynas skydas su auksiniu dvigubu kryžiumi. Žirgo balnas, gūnia, kamanos ir diržai mėlyni. Kalavijo rankena, kamanų žąslai, balnakilpė ir pentinas, makščių bei žirgo aprangos metaliniai sutvirtinimai ir pasagos – auksiniai.

Istorija

Raitelis dar iki atsirandant herbui simbolizavo Lietuvos didįjį kunigaikštį ir jo giminę.[1]

Pirmą kartą raitelis ant žirgo kaip valstybės ženklas panaudotas 1366 m., kaip tuomet vadinosi šis simbolis nėra žinoma.

Nuo XV a. iki XIX a. vartotas pavadinimas „Pagaunė“ (lenk. Pogoń) arba „Waykimas“). Kaip valstybės simbolis „Pagaunė“ buvo naudojamas jau Didžiojo kunigaikščio Narimanto, apie ką ir mini Lietuvos ir Žemaičių kronika, rasta XVII a. Tobolsko archyvuose: „…tas Narimantas savo antspaude turėjo herbą, kažkokį raitelį, kurį padarė Lietuvos Didžiosios Kunigaikštystės ženklu. Tame herbe buvo pavaizduotas narsus vyras ant balto žirgo raudoname dugne, apnuogintu kardu, lyg kažką vytųsi. Sulaukęs senatvės Narimantas mirė ir buvo palaidotas pagoniškai. Valstybės sostą perėmė jo brolis Algirdas.“{41:t.32,32}.

XVII a. karalius Žygimantas Augustas siūlė herbui du žemaitiškos kilmės pavadinimus: „waykitoias“ (vaikytojas) ir „waykimas“ (vaikymas).

XVIII-XIX amžių sankirtoje herbą vadino „Vaikymas“.

XIX a. viduryje S. Daukantas pasiūlė naujadarą - „vytis“ (mažąja raide, kirčiuojant pirmą skiemenį) pavadinti herbe pavaizduotą riterį (tik riterį). „Vytį“ didžiąja raide jau kaip herbo pavadinimą, vietoj „Pagaunės“, pradėjo naudoti Mikalojus Akelaitis 1884 m.

Iki XIX a. pabaigos „Vytis“ tapo visuotiniu herbo pavadinimu, tačiau kilo nesutarimų dėl žodžio kirčiavimo (pirmą ar antrą skiemenį kirčiuoti), ir tik 1930-aisiais metais buvo sutarta kirčiuoti pirmą skiemenį.

1991 m. rugsėjo 4 d. buvo patvirtintas dabartinis Vyčio variantas, sukurtas Arvydo Každailio.

Šaltiniai

  1. 1,0 1,1 J.Kiaupienė, R.Petrauskas. Lietuvos istorija. IV tomas. Baltos lankos, 2009. P. 29.
  2. Rimša E. „Lietuvos valstybės herbas” ir Lietuvos heraldika. Vilnius, Baltos lankos, 1998.
  3. Rimša, Edmundas (2005). Heraldry: past to present. Versus aureus, 58.


Literatūra

  • Vytis simbolikos požiūriu: baltas raitelis su iškeltu kalaviju raudoname lauke (sud. Dainius Razauskas). – Vilnius: Aidai, 2008. – 82 p. – ISBN 978-9955-656-60-9
  • Lietuvos Vytis: albumas (sud. Juozas Galkus). – Vilnius: Vilniaus dailės akademijos leidykla, 2009. – 424 p.: iliustr. – ISBN 978-9955-854-44-9

Nuorodos

Commons-logo.svg.png Vikiteka: Lietuvos herbas – vaizdinė ir garsinė medžiaga

VikitekaSudarytojai, rašytojai ir redaktoriai

Kitur naudojant ar cituojant šį straipsnį, būtina nurodyti jo sumanytojus, sudarytojus, rašytojus ir redaktorius.
  • Vitas Povilaitis – autorius ir redaktorius – 105% (+8068-361=7707 wiki spaudos ženklai).
  • Edvinas Giedrimas – redaktorius – 0% (+0-2=-2 wiki spaudos ženklai).