Lietuvos leidėjų asociacija

Straipsnis iš Enciklopedijos Lietuvai ir Pasauliui (ELIP).
Lietuvos leidėjų asociacija
Forma Asociacija
Įkurta 1989 m.
Vadovai Aida Dobkevičiūtė
Būstinė Vilnius
Adresas Vokiečių g. 18A-7, LT-01130
Tinklalapis www.lla.lt
El. paštas info@lla.lt
Telefonas 670-76093
Kodai Registracijos kodas: 120216743

Lietuvos leidėjų asociacija (LLA) – savanoriška profesinė ne pelno organizacija, vienijanti juridinius ir fizinius asmenis, neperiodinių leidinių ir žurnalų leidėjus bei platintojus.

Tikslai, vizija, misija ir uždaviniai

Tikslai:

  • Remti ir ginti leidėjų, platintojų ir spaustuvininkų teisę laisvai leisti, platinti ir spausti intelektualinio darbo produktus, nuosekliai priešintis mėginimams ar grasinimams varžyti šią laisvę.
  • Visomis teisinėmis priemonėmis remti ir saugoti autorių teisių principus.
  • Ugdyti kultūringą leidybą, rūpintis asociacijos narių profesinės kvalifikacijos kėlimu, kurti leidybos sektoriaus švietimo politiką.
  • Skatinti informacinės, metodinės, apžvalginės ir kitos literatūros leidybą, leisti leidinius.
  • Atstovauti ir ginti Asociacijos narių interesus, kai bendraujama su valstybės institucijomis, tarptautinėmis organizacijomis, kitomis leidybos, gamybos ir prekybos organizacijomis. Kurti leidybos sektoriaus politiką, sudarant palankias įstatymines sąlygas verslo plėtrai.
  • Inicijuoti mokslinius tyrimus.
  • Derinti knygų, neperiodinių leidinių ir žurnalų leidybos, platinimo ir spaudos subjektų interesus, teikti Asociacijos nariams paslaugas ir turimą informaciją.

Uždaviniai:

  • Derinti Asociacijos narių interesus.
  • Atstovauti ir ginti Asociacijos narių interesus Lietuvos Respublikoje ir užsienyje.
  • Racionaliai panaudoti Asociacijos narių bei kitokiu būdu gautus įnašus Asociacijos veiklai plėtoti.
  • Bendradarbiauti su valstybinėmis institucijomis rengiant norminių aktų (įstatymų, nutarimų, įsakymų, kitų projektų, pasiūlymų, komentarų) rengimą, kurie liečia leidėjų profesinę veiklą, siekiant, kad valstybės institucijų sprendimai skatintų leidybos, literatūros sklaidos, skaitymo skatinimo plėtrą, autorių ir gretutinių teisių bei reprografijos apsaugą.
  • Prisidėti prie skaidrios ir atviros verslo aplinkos bei laisvos konkurencijos kūrimo.
  • Inicijuoti leidėjų kvalifikacijos kėlimo sistemos kūrimą.
  • Koordinuoti, organizuoti ir remti leidėjų dalyvavimą šalies ir tarptautinėse knygų mugėse.
  • Tarpininkauti sprendžiant Asociacijos narių tarpusavio ginčus.

Narystė

Asociacijos nariai yra fiziniai ir juridiniai asmenys, pareiškę norą dalyvauti jos veikloje bei įstatymų nustatyta tvarka turintys teisę leisti knygas, neperiodinius leidinius bei žurnalus, juos platinti ir spausti, taip pat pritariantys šiuose įstatuose numatytiems tikslams ir uždaviniams.

Nariai fiziniai asmenys į Asociaciją priimami valdybos sprendimu, pateikę pareiškimą, o nariai juridiniai asmenys ir juridinio asmens pažymėjimą bei įstatus. Valdybos sprendimas dėl naujo nario (fizinio ar juridinio asmens) priimamas 2/3 balsų dauguma.

Veiklos kryptys, būdai, formos, sritys

Asociacijos veikla vyksta pagal 2009 m. liepos 7 d. d. patvirtintus Įstatus

Pagrindinės keturios Asociacijos veiklos kryptys yra:

  • projektai;
  • tarptautinės knygų mugės: Baltijos, Bolonijos, Londono, Varšuvos, Maskvos, Geteborgo, Frankfurto;
  • atstovavimas (dalyvavimas komisijose, komitetuose, etc.);
  • tarptautinis bendradarbiavimas.

Organizacinė sandara ir valdymas

Asociacijos organai yra: Asociacijos visuotinis narių susirinkimas, valdyba, prezidentas ir vykdantysis direktorius. Asociacija įgyja civilines teises, prisiima civilines pareigas ir jas įgyvendina per savo valdymo organus.

Visuotinis narių susirinkimas Asociacijos visuotinis narių susirinkimas yra aukščiausias Asociacijos organas. Dalyvavimo ir balso teisę turi visi Asociacijos nariai. Asociacijos darbuotojai, LLA dirbantys pagal darbo sutartis, bet nesantys jos nariais, Visuotiniame susirinkime dalyvauti gali patariamojo balso teise.

Asociacijos valdyba Tai kolegialus Asociacijos valdymo organas, kuris organizuoja Asociacijos veiklą tarp susirinkimų. Valdybos sudėtį, atstovavimo principus nustato ir valdybos narius trejiems metams renka Visuotinis susirinkimas, kuriam valdyba yra tiesiogiai atsakinga ir atskaitinga. Valdybos narių kadencijos laikotarpis neribojamas.

Prezidentas Asociacijos pezidentas yra valdybos pirmininkas. Tai vienasmenis Asociacijos valdymo organas, trejų metų kadencijai valdybos renkamas iš valdybos narių. Prezidentas veikia Asociacijos vardu ir yra tiesiogiai atsakingas ir atskaitingas valdybai.

Vykdomasis direktorius Asociacijos vykdomasis direktorius yra operatyvią LLA veiklą organizuojantis vykdantysis Asociacijos organas. Jį skiria Asociacijos prezidentas Valdybos pavedimu. Vykdomasis direktorius atsako už asociacijos veiklos organizavimą ir jos tikslų įgyvendinimą.

Veiklos istorija

Lietuvos leidėjų asociacija (LLA) savo veiklą pradėjo dar „sovietiniu“ laikotarpiu 1989 m., o aktyviai veikia nuo 1993 m. LLA steigėjai – tai pirmieji asociacijos nariai. Šiandien Asociacija jungia 45 narius, kuriuos sudaro ne tik akcinės bendrovės, bet ir specializuotus leidinius leidžiančios biudžetinės ir viešosios įstaigos.

Nuo 1998 m. Lietuvos leidėjų asociacija priklauso Tarptautinei leidėjų asociacijai (IPA), o nuo 2003 m. ir Europos leidėjų federacijai (FEP). Siekiant edukuoti specialistus, dirbančius lietuvių literatūros, leidybos ir skaitymo skatinimo sektoriuje, sudarytomos sąlygos dalyvauti svarbiuose tarptautiniuose renginiuose, kelti kvalifikaciją, jungiamasi į tarptautinių darbo grupių aktyvią veiklą populiarinant nacionalinę literatūros leidybą ir vertimus, skaitymą Europos Sąjungos kontekste. Daugiau informacijos rasite http://www.lla.lt/lt/Veikla/TB

Kasmet LLA dalyvauja tarptautinės Vilniaus knygų mugės organizacinio komiteto veikloje ir atstovauja leidėjų interesus organizuojat mugę. O kas trejus metus Vilniaus knygų mugėje LLA organizuoja tarptautinį Baltijos knygos meno konkursą.

Pagal galimybes, LLA aktyviai bendradarbiauja tiek nacionaliniame, tiek tarptautiniame lygmenyje rengiant su leidybos sektoriumi susijusius teisės aktus, svarsto leidybos sektoriaus perspektyvas kultūriniu, edukaciniu ir visuomeniniu aspektu, vykdo lietuvių literatūros sklaidos ir populiarinimo, skaitymo skatinimo, pilietinio ugdymo projektus. Daugiau informacijos rasite: http://www.lla.lt/lt/Veikla/lla_veiklos_ataskaitos

Kiekvienais metais, LLA kartu su Kultūros ministerija ir bendrove „Lietuviškos knygos“ rengia ir remia Lietuvos leidybos, lietuvių autorių knygų pristatymus tarptautinėse knygų mugėse, atsako už nacionaliniame stende eksponuojamų knygų atranką ir teminius parodų katalogus. Daugiau informacijos rasite http://www.lla.lt/lt/Veikla/projektai

Nuo 2010 m. LLA kartu su Krašto apsaugos ministerija organizuoja pilietinių ir patriotinių knygų konkursą ir premijas. Konkurso tikslas – įvertinti praėjusiais metais išleistas knygas suaugusiesiems ir vaikams, kurios ugdo pilietinę ir patriotinę valią, išrinkti ir paskelbti Patriotų premijų laureatus. Patriotų premijų tikslas – skatinti Lietuvos ir užsienio autorius rašyti pilietiškumo ir patriotizmo tematika, per knygą skiepyti meilę ir ištikimybę Lietuvai. Patriotų premijos kasmet teikiamos tarptautinėje Vilniaus knygų mugėje. Daugiau informacijos rasite http://www.lla.lt/lt/patriotu_premija

Nuo 2011 m. Lietuvos leidėjų asociacija įsijungė į Europos leidėjų federacijos (FEP) kartu su Tarptautine autorių ir gretutinių teisių agentūrų federacija (International Federation of Reproduction Rights Organizations IFRRO), Europos skaitmenine biblioteka (The European Digital Library) bei 21 tarptautiniu partneriu (leidėjų, autorių asociacijomis ir sąjungomis, bibliotekų, autorių ir gretutinių teisių agentūromis ir centrais ir kt.), inicijuotą projektą „ARROW“, kurio tikslas sukurti vieningą ES kūrinio statuso identifikavimo paieškos sistemą. Daugiau informacijos rasite: http://www.lla.lt/lt/Veikla/arrow

2011 m. LLA įstojo į Nacionalinę kūrybinių ir kultūrinių industrijų asociaciją siekti glaudesnio bendradarbiavimo su kultūrinių industrijų atstovais bei įsijungti į kultūrinių „slėnių“ kūrimo procesą.

2011 m. pabaigoje LLA prisijungė prie Prezidentės Dalios Grybauskaitės inicijuojamos akcijos „Knygų Kalėdos". Šios akcijos metu šalies bibliotekos pasipildė beveik 17 tūkst. naujų knygų. Krašto bibliotekoms naujas knygas dovanojo šalies gyventojai, leidėjai, verslo įmonės, užsienio šalių ambasados ir rašytojai.

2012 m. LLA prisijungė prie projekto „E2“. Tai dviejų metų (2012 – 2014 m.) trukmės projektas, kurio tikslas yra sukurti ir valdyti nuotolinio mokymo kursą, skirtą gilinti specialistų žinias apie naujus skaitmeninius produktus ir technologijas bei jų naudojimą knygų leidyboje. Projektas vykdomas pagal Leonardo da Vinci programą Mokymasis visą gyvenimą (Lifelong learning programme), skirtą ugdyti ir tobulinti profesinius įgūdžius. Daugiau informacijos rasite: http://www.lla.lt/lt/Veikla/e2

Valdybos prezidentai

Nuorodos, šaltiniai

1. ↑ Violeta Misiūnienė. Lietuvos leidėjų asociacija. Visuotinė lietuvių enciklopedija, T. XIII (Leo-Magazyn). V.: Mokslo ir enciklopedijų leidybos institutas, 2008, 263 psl. 2. Lietuvos leidėjų asociacija [interaktyvus], URL: http://www.lla.lt/lt .

Sudarytojai, rašytojai ir redaktoriai

Kitur naudojant ar cituojant šį straipsnį, būtina nurodyti jo sumanytojus, sudarytojus, rašytojus ir redaktorius.
  • Edvinas Giedrimas – autorius ir redaktorius – 92% (+9547-1080=8467 wiki spaudos ženklai).
  • Vitas Povilaitis – redaktorius – 18% (+1914-0=1914 wiki spaudos ženklai).