Linijiniai šokiai

Straipsnis iš Enciklopedijos Lietuvai ir Pasauliui (ELIP).
 Crystal Clear app help index.png  Bent dalis šiame straipsnyje išdėstytos faktinės medžiagos kelia abejones.
Konkrečias pastabas skaitykite diskusijose.
Šokamas linijinis šokis

Linijiniai šokiai - šokiai su pasikartojančia žingsnelių seka. Šokama linijomis neatsižvelgiant į šokėjų lytį visi juda ta pačia kryptimi, daro tuos pačius žingsnelius. Šiuose šokiuose nėra fizinio kontakto tarp šokėjų. Senesniuose linijiniuose šokiuose kartais šokėjai būdavo atsisukę viens į kitą veidais, 'linija' būdavo ratas, arba būdavo lyderis, kuris vedžiodavo šokėjus po visą aikštelę.

Istorija

Seniau beveik visi liaudies šokiai buvo šokami eilėse. Patys linijiniai šokiai primena ir liaudies šokius. Taip pat seniau kartu šokdavo ir vyrai ir moterys. Manoma, kad šių dienų linijinių šokių 'protėviai galimai yra ' kaubojiški, kantri ar airiški šokiai. Šiais laikais šokama pagal įvairią muziką, bei žingsnelius: nuo valsų, čia čia čia, tango iki hip hop'o ar gatvės šokių.

Paskutiniame XX a. dešimtmetyje pradėtos organizuoti kantri ir linijinių šokių varžybos, daugiausia Europoje, bet po truputį populiarėja ir kituose žemynuose. Kartą metuose (metų pabaigoje) vyksta pasaulinės kantri ir linijinių šokių varžybos. Aktyviausiai linijinių šokių veikloje dalyvauja švedų, danų, norvegų, estų, latvių, lietuvių, vokiečių, šveicarų, austrų, olandų, ispanų, Andoros, anglų, airių, čekų, italų, belgų, prancūzų, Liuksemburgo šokėjų. Europoje veikia kelios oficialios linijinių šokių organizacijos. Seniausioji yra UCWDC ir veliau įsikūrusi WCDF - world country dance federation, kurios būstinė yra Olandijoje. Linijinių šokių klubinis judėjimas Lietuvoje atsirado apie 2002 m, kuomet prasidėjo reguliarios šių šokių pamokos ir šių šokių renginiai Kaune, o vėliau Vilniuje ir kituose miestuose. Linijinių šokių klubinio judėjimo pradininkai Lietuvoje: Vaidas Ščepkauskas (Kaunas), Neringa Kirklienė (Vilnius), Renata Janušonienė (Vilnius), Rūta Židžiūnienė (Klaipėda).

2009 m. Gintarė Kirklytė - pirmą kartą Lietuvos istorijoje, tapo pasaulinių linijinių šokių varžybų (organizuotų WCDF), Newcomer Open kategorijos absoliučia čempione.

Terminai

Pagrindas - pasikartojanti žingsnelių seka nuo pirmoji iki paskutinio, neįskaitant įterpimų.

Kiekvienas šokis turi skaičiavimus, pavyzdžiui, 64 skaičiavimų šokis. Tai yra būgnų skaičius iki kol sušokama visas pagrindas. Tai nebūtinai turi būti skaičius kiek yra judesių, nes judesys gali būti ir tarp būgnų.

Įterpimas - papildoma judesių seka nepriskiriama pagrindui. Ji skirta tam, kad judesiai visiškai atitiktų muziką. Dažnai tai būna 2-4 skaičiavimų dalis.

Taip pat žiūrėkite

Šokis

Nuorodos

Linijinių šokių portalas su pamokomis(anglų kalba)

Sudarytojai, rašytojai ir redaktoriai

Kitur naudojant ar cituojant šį straipsnį, būtina nurodyti jo sumanytojus, sudarytojus, rašytojus ir redaktorius.
  • Vitas Povilaitis – autorius ir redaktorius – 101% (+3609-42=3567 wiki spaudos ženklai).