Linkuvos gimnazijos lituanistinė veikla

    Straipsnis iš Enciklopedijos Lietuvai ir Pasauliui (ELIP).
    Linkuvos gimnazija
    Linkuvos gimnazija

    Linkuvos gimnazija 2013 m. spalio 4 d.
    Gyvenvietė: Linkuva
    Įkurta: 1918 m.

    Žiūrėti didesniame žemėlapyje

    Linkuvos gimnazijos lituanistinė veikla.

    Lietuvių kalbos savaitė

    2022 m. spalio 24–28 dienomis Linkuvos gimnazijoje vyko „Lietuvių kalbos savaitė“, skirta Lionkavos tarmei. Spalio 24 dieną mokiniai dalyvavo viktorinoje apie Linkuvos kraštą. Užduotys buvo nesunkios: atpažinti ir įvardinti Linkuvos miestelyje esančius objektus, paaiškinti linkuvietiška tarme užrašytus frazeologizmus, bendrinės kalbos frazeologizmus užrašyti tarmiškai.

    Viktorinoje 1 vietą 5–6 klasių grupėje laimėjo 6b klasės mokinė Danielė Gaigalaitė, 2 vietą Goda Valiulytė (6b klasė) ir Urtė Lukošiūtė (6a klasė), 3 vietą Gustas Martinaitis (6b klasė). 1 vietą 7-8 klasių grupėje laimėjo Nerilė Raudonytė (8 klasė), 2 vietą Goda Jakubaitytė (7 klasė), 3 vietą Džiuginta Kaulinytė (8 klasė).

    1–3g klasių grupėje laimėjo 1 vietą Justina Zubrytė (3ga klasė), 2 vietą Rokas Martišius (3ga klasė) ir Ignė Kučinskaitė (1g klasė), 3 vieta Kamilė Daknytė (3ga klasė).

    Spalio 26 dieną vyko pasirinkto teksto skaitymas tarmiškai. Laimėjo 1 vietą Jokūbas Tamošaitis (6b klasė), Rusnė Žemrietaitė (2ga klasė); 2 vietą – Eimantas Mozūras (8 klasė), Lėja Maižiūtė (6b klasė); 3 vietą Ignė Kučinskaitė (1g klasė), Klaudija Miliauskaitė (8 klasė).

    Savaitę baigėme penktadienį, spalio 28 dieną. Gimnazijoje sulaukėme garbingo svečio – poetės Laimos Užkuraitės. Klausėme jos skaitomų eilėraščių, parašytų Šiaurės Rytų panevėžiškių tarme, klausėmės pagal poetės eilėraščius sukurtų dainų „Norėčia“ ir „Susitiksėm“. Melodijas dainoms sukūrė muzikos mokytoja Vaiva Klupšienė, atliko 3ga klasės mokinė Kamilė Daknytė ir 1g klasės merginų ansamblis. Šoko tautinių šokių būrelis.

    Ačiū buvusiai lietuvių kalbos ir literatūros mokytojai Birutei Deveikienei, kuri rado laiko išgirsti ir įvertinti raiškiojo skaitymo dalyvius.

    Mokytojai Vaivai Klupšienei, padėjusiai suprasti, kad tarmė gali skambėti ne tik liaudies dainoje. Už eilėraščiams sukurtas melodijas ir išmokytus dainuoti vaikus.

    Ačiū šokių mokytojai Nijolei Mikalajūnienei ir šokėjams.

    Gimnazijos direktorei Daivai Danielienei už postūmį organizuoti šį renginį.

    Mokytojams, kurie išdrįsa skaityt teksts sava gimtąj tarm.

    Renginio organizatorė lietuvių ir literatūros mokytoja Lina Kupriūnienė

    Rašytojui Juozui Paukšteliui 120

    Myli ir prisimena žymųjį kraštietį Žiemgalos krašto žmonės. Nuo 1985 metų teikiama J. Paukštelio literatūrinė premija už geriausią prozos kūrinį kaimo tematika – turime jau septyniolika šios premijos laureatų! Šiemet minint rašytojo Juozo Paukštelio gimimo 120-ąsias metines, Pakruojo J. Paukštelio viešoji biblioteka išleido knygą „Juozas Paukštelis ir Juozo Paukštelio premijos laureatai ”, kurios pristatymas vyko ir mūsų gimnazijoje.

    LG J.Paukšteliui 120.jpg

    Ruošiantis šiam renginiui muziejuje buvo surengta parodėlė, kurioje eksponuotos nuotraukos iš rašytojo gyvenimo, gimtojo Titonių kaimo bei straipsniai, knygos ir kitokia muziejaus fonduose esanti medžiaga apie rašytoją, dramaturgą, vertėją J. Paukštelį. Vyresniųjų klasių gimnazistai turėjo galimybę klausytis pasakojimų apie žymiausią mūsų krašto kūrėją, jo ryšius su Linkuva, pažiūrėti filmo „Čia mūsų namai” ištraukų.

    Rugsėjo 18 dieną vykusį knygos pristatymą vedė skaitovas, diktorius Juozas Šalkauskas (prisistatęs iš Kalpokų kaimo), kalbėjo rašytojas, buvęs inžinierius Apolinaras Čepulis, 2005 m. gavęs minėtą premiją už romaną „Likimo upė”, 2007 m. laureatas rašytojas Danielius Mušinskas perskaitė novelę iš nominuoto rinkinio „Kalno saugotojas”. Su jaunimu bendravo rašytojo Henriko Algio Čigriejaus dukra, berniukų choro „Ąžuoliukas” mokytoja Eglė Čigriejūtė-Strolienė, stipriausius emocinius išgyvenimus sužadino aktorės Gražinos Urbonaitės skaityta J. Paukštelio kūrinio ištrauka. Naująją knygą pristatė literatūrologė Jūratė Sprindytė. Muziejaus atsiliepimų knygoje ji paliko įrašą: „Atvykę į Juozo Paukštelio 120-ųjų metų minėjimą džiaugiamės šviesia atjaunėjusia Linkuvos gimnazija ir jos žmonėmis. Visi esame Paukštelio orbitoje, susiję ir kuriantys bendrą atmintį. Paukštelis siekė, kad įkvėptų „gerų jausmų ir minčių”. Vykdome jo priesaką!”

    2019-09-18

    Gimnazijos muziejaus vadovė Aldona Ašmonavičienė

    Lietuvių kalbos olimpiados rezultatai 2018

    Įvyko lietuvių gimtosios kalbos ir literatūros olimpiados rajoninis etapas. Geriausius rezultatus savo amžiaus grupėse pademonstravo Linkuvos gimnazistės.

    9–10 klasių grupėje pirmąją ir antrąją vietą užėmė Marija Kacilevičiūtė ir Ignė Giedraitytė – abi Linkuvos gimnazijos moksleivės. Trečioji vieta, komisijos sprendimu, atiteko „Atžalyno“ moksleivei Austėjai Dumbrytei.

    11–12 klasių grupėje visas tris vietas išsidalino trijų rajono gimnazijų atstovės. Pirmąją vieta įvertinta linkuvietė Ieva Kulkytė, antrąja – „atžalynietė“ Gabija Lampickaitė, trečiąja – Žeimelio gimnazijos mokinė Monika Bukytė. Moksleivių žinias vertino kompetetinga lietuvių kalbos žinovių komisija: Regina Gasparavičienė, Rasytė Ašmenavičienė, Valda Juknienė, Romualda Juknevičienė, Rasa Šaltmerienė, Daiva Balčiūnienė.

    Simona Lipskytė

    Literatūriniai minėjimai ir susitikimai

    Nuo seno Linkuva garsėja literatūrinėmis tradicijomis, stengiamasi jas išsaugoti ir puoselėti. Jau tapo tradicija surengti žymiausių rašytojų ar poetų minėjimus, siekiant skiepyti meilę poetiniam žodžiui ir pagarbą kūrėjams. 1997 metais buvo pagerbtas Martynas Mažvydas, pirmosios lietuviškos knygos autorius, 2002 metais literatūrine - muzikine kompozicija „Keli eskizai jo portretui“ paminėtos Maironio 140-osios gimimo metinės (mokyt. R.Ašmenavičienė), 2004 metais prisimintas Vaidotas Spudas, paruošta kompoziciją „Aš mėlyna, jauna pušis“ (mokyt. R.Ašmenavičienė). Renginyje dalyvavo poeto žmona ir sūnus. Tais pačiais metais vyko ir poetės Salomėjos Nėries 100-osios gimimo metinių minėjimas. Tai progai skirta dešimtokų ir mokytojos A.Ašmonavičienės parengta kompozicija „Tai aš čia gyvenu“.

    2002 m. mokykloje lankėsi poetas V. Kukulas, poetų eiles skaitė aktoriai: Rimantas Jovas, Rūta Staliliūnaitė, Olita Dautartaitė, Petras Venclovas.

    Vasario 16-osios minėjimai

    Pastaraisiais metais įspūdingai vyksta Lietuvos Nepriklausomybės atkūrimo dienos minėjimai, kuriems lietuvių kalbos mokytojos kartu su muzikos mokytojom Vaiva Klupšienė ir Daiva Kacilevičienė bei choreografijos mokytoja Nijolė Mikalajūnienė ir mokiniais parengia programas, žadinančias patriotinius jausmus: 2004-aisiais visus pradžiugino programa „Lietuva – gintarinė mano ašara“ (mokyt. Aida Garbštienė), 2005-aisiais poetiniu žodžiu, šokiu ir daina pažvelgėme į istoriją programoje „O Lietuva, juk tu šešioliktą Vasario prisikėlei“ (mokyt. Rasytė Ašmenavičienė), 2006 m. mokytoja Aldona Ašmonavičienė su auklėtiniais (7kl.) pastatė B.Sruogos poemą „Gedimino giesmė“. 2007 m. mokytoja Birutė Deveikienė su auklėtiniais pristatė meninę kompoziciją „Po švento žalčio ir po kryžiaus ženklu”.

    Šios šventės gaivina tautos praeitį, istoriją padaro savą ir suprantamą, ugdo pilietinės pareigos ir patriotiškumo jausmus.

    Motinos dienos minėjimai

    Motina – svarbiausias žmogus vaiko gyvenime, todėl stengiamės pagerbti visas motinas pakviesdami jas į Motinos dienos minėjimą, kur skamba jų vaikų dainuojamos dainos, poetinis žodis apie motinas, šokiu reiškiami jausmai. Įsimintiniausios šios šventės: „Tu viena pasaulyje esi, dangaus žvaigždele šviesi“( mokyt. A.Garbštienė), „Te beldžiasi pavasaris į Jūsų širdis“ (mokyt. A.Ašmonavičienė), „Žodžiai motinai“ ( mokyt. B.Deveikienė) .

    Mokinių pasiekimai respublikiniuose konkursuose

    Linkuvos gimnazijos mokiniai dalyvauja ir respublikiniuose konkursuose, kuriuose jiems neblogai sekasi. 1998 m. Lina Razmolovaitė Jaunųjų filologų konkursui pristatė kalbos darbą „Ūdekų kaimo žmonių pravardės“ (mokyt. R.Ašmenavičienė) ir užėmė trečiąją vietą, o 2000 m. surinko ir apibendrino mokinių pravardes darbe „Linkuvos miestelio švietimo įstaigų mokinių ir mokytojų pravardės“. Šis darbas respublikiniame konkurse laimėjo pirmąją vietą. 2007 m. 3g klasės mokinė Monika Naliveikaitė tęsė L.Razmolovaitės pradėtą darbą ir toliau tyrinėjo mokinių pravardes, o mokslinį darbelį „Linkuvos gimnazijos mokinių pravardės“ pristatė respublikiniam konkursui. 2003 metais Rimantas Ožiūnas (11kl.) išbandė savo jėgas Anykščių muziejininkų surengtoje elektroninėje viktorinoje „Poetas ir vyskupas A.Baranauskas“ ir buvo apdovanotas atminimo dovanomis, nes iš 100 dalyvių jis buvo ketvirtas. 2004 m. Simona Romanovaitė elektroninėje viktorinoje, skirtoje rašytojo J.Biliūno 125-osioms gimimo metinėms, užėmė antrąją vietą. 2006 metais 2g klasės mokinė Sigita Činčiutė (mokyt. A.Ašmonavičienė) savo kūrybinius bandymus nusiuntė į konkursą, kurį organizavo Šiaulių universitetas, ir buvo paskatinta padėkos raštu už sėkmingą debiutą. Sėkmingas mokinių dalyvavimas respublikiniuose konkursuose rodo, jog gimnazijoje skatinama mokslinė mokinių veikla, ugdomas kūrybiškumas, žingeidumas ir noras išbandyti savo jėgas respublikos mastu.


    Meninio skaitymo konkursai

    Mokiniai noriai dalyvauja meninio skaitymo konkursuose, jiems sekasi tiek mokykloje, tiek rajone. 2000 ir 2001 m. Rimantas Ožiūnas, 2004 m. – Ieva Viltrakytė ir Beatričė Girčytė, 2005 m. – Ieva Viltrakytė, 2006 m., 2009m., 2011m. – Irma Ašmenavičiūtė rajoniniuose meninio skaitymo konkursuose užėmė I-ąsias vietas ir dalyvavo regioniniuose meninio skaitymo konkursuose. Dažnai iš rajoninių konkursų užėmusios II ar III vietas grįždavo Simona Šaknevičiūtė ir Ieva Jonaitytė. 2012m. Emilija Pukevičiūtė regioniniame konkurse užėmė II vietą.

    2002 m. Rimantas Ožiūnas labai sėkmingai pasirodė respublikinėje poezijos ir muzikos šventėje „Skapiškio gaudžia varpai”.

    Raiškiojo skaitymo konkursams mokinius rengė mokytojos Rasytė Ašmenavičienė, Aldona Ašmonavičienė, Birutė Deveikienė.

    Lietuvių kalbos savaitės

    Jau tapo tradicija rengti lietuvių kalbos savaites. Pirmoji surengta 2000 m., atgaivinta 2006 m. ir tęsiama kiekvienais metais. Mokiniams patinka šios savaitės. Pavyzdžiui, 2007 m. lietuvių kalbos savaitės kiekviena diena turėjo pavadinimą: pirmoji –„Jausmas“, skirta meninio skaitymo konkursui „Jaučiu, ką tu jauti“, antroji –„Žodis“, skirta savo kūrybos ir dainuojamosios poezijos pristatymui, trečioji - „Vaizdas“, kai šeštų klasių mokiniai leido laikraščius. Ketvirtoji –„Mintis“, mokslinė konferencija, skirta kalbos kultūrai ir mokslinio darbo apie pravardes pristatymui, o penktoji – „Džiaugsmas“. Kalbos savaitės ugdo pasididžiavimą gimtąja kalba, verčia susimąstyti, kokie pavojai gresia kalbai, ugdo kūrybiškumą ir kritiškumą.

    Kraštotyrinė veikla mokykloje

    Mokiniai ir mokytojai aktyviai dalyvavo Lietuvos gyventojų genocido ir rezistencijos tyrimo centro organizuotuose renginiuose. Mokinė Vaida Macijauskaitė surinko medžiagą ir parašė darbą apie žydus, gyvenusius Linkuvoje. Mokytojos A.Bučaitė, B.Deveikienė, A.Ašmonavičienė, V.Kilčiauskienė rinko tremtinių ir politinių kalinių prisiminimus apie tremties ir kankinimo vietas, laisvės kovų dalyvius, pildė anketas. Mokiniai dalyvavo konkurse „Lietuvos laisvės kovų ir kančių istorija“. Į baigiamąją šio konkurso šventę, vykusią 2000 m. kovo 10 d. Lietuvos vaikų ir jaunimo centre Vilniuje, buvo pakviesta ir mūsų mokyklos mokinė Milda Deveikytė, o jos rašinys „Linkuvos gimnazistų veikla 1940-1948 metais“ išspausdintas knygoje „Nelaisvės metų atspindžiai“. M.Deveikytė buvo pakviesta į 2001m. vasario 10d. vykusį šios knygos pristatymą.

    Daugiau informacijos galite rasti straipsnyje Linkuvos gimnazijos kraštotyra.

    Literatūra

    • Linkuvos gimnazija, 1918–2008: mokyklos istorijos apybraiža (sud. Vaclovas Stapušaitis ir kt.). – Šiauliai: Šiaurės Lietuva, 2008. – 175 p.: iliustr. – ISBN 978-9955-863-11-3
    • Linkuvos gimnazijos muziejaus dokumentai. Linkuva, 2000 – 2013.
    • Linkuvos gimnazijos archyvo dokumentai. Linkuva, 2000 – 2013.
    Parengė: Parengė gimnazijos mokytojų grupė.

    Sudarytojai, rašytojai ir redaktoriai

    Kitur naudojant ar cituojant šį straipsnį, būtina nurodyti jo sumanytojus, sudarytojus, rašytojus ir redaktorius.
    • Vitas Povilaitis – autorius ir redaktorius – 66% (+9767-1957=7810 wiki spaudos ženklai).
    • Emilija Stanevičienė – autorius ir redaktorius – 48% (+7132-38=7094 wiki spaudos ženklai).