Los Andželas

Straipsnis iš Enciklopedijos Lietuvai ir Pasauliui (ELIP).
Peršokti į: navigacija, paiešką
Los Andželas
angl. Los Angeles
   Seal of Los Angeles, California.svg      Flag of Los Angeles, California.svg   
LosAngeles06.jpg

"Angelų miestas"


Los Andželas
Koordinatės: 34°3′0″N 118°15′0″W / 34.05°N 118.25°W / 34.05; -118.25 (Los Andželas)
Laiko juosta: (UTC-8)
------ vasaros: (UTC-7)
Valstybė: Vėliava JAV
Valstija: Vėliava Kalifornija
Apygarda: Los Andželo
Įkūrimo data: 1781 m.
Meras: Antonio Villaraigosa
Gyventojų: (2010 m.)
Plotas: 1 290,6 km²
Tankumas (2010): 2 939 žm./km²
Tinklalapis: [www.ci.la.ca.us]
Commons-logo.svg Vikiteka: Los AndželasVikiteka

Los Andželas (angl. Los Angeles, iš ispanų k. Los Ángeles) – miestas Kalifornijoje. Miestas išsidėstęs prie Ramiojo vandenyno ir Los Angeles upės. Tai antrasis pagal dydį Jungtinių Valstijų miestas (po Niujorko), o su priemiesčiais, iš kurių žinomiausi – Beverli Hilsas, Pasadena ir Long Byčas, yra viena didžiausių metropolinių pasaulio zonų (17,5 mln. gyv., 2005 m.).

Miestas yra Kalifornijos ekonominis, verslo ir kultūrinis centras su daugybe universitetų, aukštųjų mokyklų, tyrimų institutų, teatrų ir muziejų. Los Andželas yra pasaulinio lygio lėktuvų ir kosminės pramonės centras bei žinomas kino ir televizijos industrija; veikia Holivudas). Pagrindinis mieste Los Andželo tarptautinis oro uostas.

Kaip ir daugelis JAV didmiesčių, Los Andželas pasižymi užkimštomis gatvėmis ir autostradomis, perpildytomis klasėmis mokyklose, dideliais etniniais anklavais ir kt. Čia gausu palmių, baseinų ir paplūdimių.

Istorija[taisyti]

Los Andželo pakrančių plotuose pirmąkart apsigyveno tongva ir čiumašų indėnų gentys. Pirmieji europiečiai čia atplaukė 1542 m., vadovaujami portugalų keliautojo Chuano Rodrigezo Kabrilo, teritoriją paskelbusio Ispanijos imperijos Dievo miestu, tačiau neįkūrusio gyvenvietės.[1] Antrąkart europiečiai čia apsilankė tik po 227 m., Gasparui de Portolai kartu su misionieriumi Chuanu Krespiu atplaukus į dabartinę Los Andželo teritoriją 1769 m. rugpjūčio 2 d. Krespis pastebėjo, kad jų aplankytoje teritorijoje labai tiktų įkurti didelę gyvenvietę.[2]

1781 m. laikomi miesto įkūrimo metais.

Geografija[taisyti]

Los Andželas naktį

Miesto centras ir priemiesčiai yra išsidėstę kalvotame pakrantės regione, vidutiniškai 32 m virš jūros lygio. Vakaruose ir pietuose miestas remiasi į Ramiojo vandenyno Santa Monikos įlanką. Iš rytų ir šiaurės miestą supa kalnų grandinės. Miesto šiaurėje yra ir San Fernando slėnis, kuriame, daugiausia vienos šeimos gyvenamuose namuose gyvena apie trečdalį gyventojų. Slėnį nuo Holivudo ir miesto centro skiria Griffith parkas ir Santa Monica kalnai.

1 290,6 km² teritoriją užimantis (71 km šiaurės-pietų kryptimi ir 47 km rytų-vakarų kryptimi) ir į atskirus rajonus geografiškai suskaidytas miestas yra jungiamas sudėtingo automagistralių tinklo. Didžiausia pasaulyje automobilių koncentracija ir pramonės įmonių išmetimai labai neigiamai veikia aplinką – Los Andželas pasižymi smogu, užterštu uostu.

Los Andželo metropolinėje zonoje yra 173 savarankiški miestai. Metropolinė zona apima Los Andželo, San Bernardino, Riverside, Ventura ir Orange apskritis ir tęsiasi iki Nevados sienos apimdamas 87 972 km². Tik dalis šios teritorijos užima miestai; didžiąją šio ploto dalį sudaro Mojawe dykuma, taip pat Joshua Tree nacionalinis parkas, esantis Riverside ir San Bernardino apskrityse.

Apylinkėse yra dvi salos – Santa Katalina (Santa Catalina) ir San Klementė (San Clemente), 3072 m aukščio San Antonijo (San Antonio) kalnas, dykumos, 120 km jūros pakrantės.

Miestas yra seismiškai aktyvioje zonoje, čia dažni žemės drebėjimai: nuo 1800 m. Los Andžele buvo 9 žemės drebėjimai, kurių intensyvumas buvo didesnis nei 6 balai pagal Richterio skalę.

Gyventojai[taisyti]

Miestas multikultūrinis. Čia gyvena žmonių iš daugiau kaip 140 valstybių ir šnekančių 224 kalbomis.[3]

Religija[taisyti]

Mieste įskiūrusi Romos katalikų arkivyskupija – didžiausia arkivyskupija šalyje.

Sportas[taisyti]

1932 m. mieste vyko X vasaros olimpinės žaidynės, o 1984 m. – XXIII vasaros olimpinės žaidynės, pagarsėjusios socialistinių šalių boikotu. Mieste 1994 m. vyko XV pasaulio futbolo čempionatas.

Los Andžele žaidžia Los Angeles Lakers ir Los Angeles Clippers krepšinio klubai, Los Angeles Kings ledo ritulio klubas.

Miestai partneriai[taisyti]

Ženklai netoli miesto aikštės, kuriame surašyti miestai partneriai.

Los Andželas miestų partnerystę vykdo su 25 miestais (skliausteliuose nurodyti metai, nuo kada miestų partnerystė plėtojama)[4]:

Šaltiniai[taisyti]

  1. Willard, C. D., The Herald’s History of Los Angeles (Los Angeles: Kingsley-Barnes, 1901): 22.
  2. "Father Crespi in Los Angeles." Los Angeles: Past, Present and Future.
  3. City basics, lacity.org
  4. "Sister Cities of Los Angeles. " Tikrinta March 26, 2008.


Tinklalapių apie Los Andželą nuorodos (anglų kalba)[taisyti]


Autoriai ir redaktoriai

Kitur naudojant ar cituojant šį straipsnį, būtina nurodyti jo autorius ir redaktorius.

Autoriai ir redaktoriai:
  • Vitas Povilaitis – autorius ir redaktorius – 100% (+13437-50=13387 wiki spaudos ženklai).
Asmeniniai įrankiai
Vardų sritys

Variantai
Veiksmai
Naršymas
Įrankiai
Vikipedijose
Spausdinti/eksportuoti