Lyduokių dvaras

Straipsnis iš Enciklopedijos Lietuvai ir Pasauliui (ELIP).
Peršokti į: navigacija, paiešką
Lyduokių dvaras ~1897 m.

Lyduokių dvaras (arba Kurėjų dvaras) buvo Kurėjuose, prie Lyduokių miestelio (Ukmergės rajonas). Dabar sunykęs, XIX a. vidurio – XX a. pradžios dvaro sodyboje išliko ūkinių, gamybinių, gyvenamųjų pastatų: kumetynų, koplytėlė, plytų stiliaus arklidės (pastatytos 1882 m.; unikalus architektūros statinys, su vidiniu kiemu ir savita puošyba, analogiškas statinys yra tik Žagarės žirgyne). Dvaro rūmai buvo mediniai, o ūkiniai pastatai – mūriniai. Dvaras turėjo teleskopą, išlikęs observatorijos bokštas virš ūkinio pastato.

XIX a. vidurio – XX a. pradžios sodyboje išliko ūkinių, gamybinių, gyvenamųjų pastatų: kumetynų, koplytėlė, plytų stiliaus arklidės, pastatytos 1882 m. Dvaro arklidės – unikalus architektūros statinys, su vidiniu kiemu ir savita puošyba. Analogiškas statinys yra tik Žagarės žirgyne. Dvaro rūmai buvo mediniai, o ūkiniai pastatai mūriniai.

Išlikęs prancūziškasis parkas, įkurtas XIX a. viduryje.

Istorija[taisyti]

Lyduokių dvarą 1499 m. valdė Bogdanas Petkevičius, nuo XVII a. – Dambrauskai, XVIII a.XIX a.Morikoniai. XIX a. dvaro rūmus projektavo prancūzų kilmės architektas iš Peterburgo Leontijus Benua.

1907 m. Lyduokių dvarą įgijęs M. Kosakovskis turėjo turtingą biblioteką ir giminės archyvą; jų dalis yra išlikusi, ją saugo Lietuvos nacionalinė Martyno Mažvydo biblioteka. XX a. pradžioje dvare turtingų bajorų vaikai studijavo žemės ūkio mokslus.

Nuorodos[taisyti]

Autoriai ir redaktoriai

Kitur naudojant ar cituojant šį straipsnį, būtina nurodyti jo autorius ir redaktorius.

Autoriai ir redaktoriai:
  • KS – autorius ir redaktorius – 101% (+1952-21=1931 wiki spaudos ženklai).
Asmeniniai įrankiai
Vardų sritys

Variantai
Veiksmai
Naršymas
Įrankiai
Vikipedijose
Spausdinti/eksportuoti