MMRG 2016-2017 mokslo metai

    Straipsnis iš Enciklopedijos Lietuvai ir Pasauliui (ELIP).

    MMRG 2016-2017 mokslo metai.

    • Rugsėjo 1-ąją Mažeikių Merkelio Račkausko gimnazijos vaikinų ansamblis BROS buvo pakviestas į Vilnių dalyvauti Lietuvos muzikų rėmimo fondo organizuojamame tradiciniame Mokslo metų pradžios bei Laisvės dienos koncerte „Beauštanti aušrelė". Simono Daukanto aikštėje prie LR prezidentūros kartu su žymiais Lietuvos atlikėjais – Virgilijumi Noreika, Vytautu Juozapaičiu, Vaidu Vyšniausku bei kitais solistais, akompanuojant valstybiniam pučiamųjų orkestrui „Trimitas" – dainavome Tėvynei ir Laisvei.
    • Pirmąją mokslo metų savaitę gimnazijoje vyko pirmokų Socializacijos savaitė. Šio, penkias darbo dienas trukusio, renginio tikslas – padėti pirmokams priprasti prie mūsų mokyklos aplinkos, tvarkaraščio ir eismo. Visą savaitę mokiniams teko atlikti įvairias užduotis: daug jėgų jie atidavė orientacinėse žaidynėse aplink mokyklą, atmintį ir gudrumą teko išbandyti viktorinoje „Noriu žinoti!”, fizinį aktyvumą ir šokių judesius išbandė mokinių tarybos rengiama mankštelė.
    • Rugsėjo mėn. gimnazija mažeikiškius įsuko į Europos judriosios savaitės renginių verpetą. Renginio idėja – atkreipti visuomenės dėmesį į sveikos gyvensenos svarbą, aplinkos tausojimą ir ekologiškų transporto priemonių naudojimą. Renginyje taip pat dalyvavo Mažeikių rajono savivaldybės atstovų komanda, Mažeikių turizmo ir verslo informacijos centro darbuotojai, Visuomenės sveikatos biuro specialistės, Senamiesčio pagrindinės mokyklos mokiniai bei vaikų darželio „Saulutė“ mažieji sportininkai.
    • Rugsėjo mėn. flešmobo #BEACTIVE banga nusirito per visą Lietuvą ir Europą. Į judėjimą šokio ritmu įsitraukė ir mūsų gimnazistai.
    • Rugsėjo mėn. gimnazijos modernaus šokio ansamblis „Allegro“ ir šokio mokytoja Rasa Langė dalyvavo tarptautiniame šokio projekte „United in the dance“ kartu su socialiniais partneriais Latvijos respublikos Saldus rajono Druvos vidurinės mokyklos mokiniais ir mokytojais.
    • Rugsėjo 23 d., prisidėdami prie Tarptautinės komisijos nacių ir sovietinio okupacinių režimų nusikaltimams Lietuvoje įvertinti organizuojamos pilietinės iniciatyvos „Atminties kelias“, Mažeikių Merkelio Račkausko gimnazijos mokiniai dalyvavo netradicinėje istorijos pamokoje „Akistata su istorija“.
    • Rugsėjo 23 d. gimnazijoje vyko Andriaus Pauliukevičiaus ir Ilkos Adams paskaita „Super maistas – super kūnas“.
    • Rugsėjo 26 – osios popietę gimnazijos direktorė Asta Žukauskienė, direktoriaus pavaduotojos ugdymui Janina Palenskienė ir Lena Krigelienė bei lietuvių kalbos mokytojai lankėsi Laižuvoje. Tą dieną paminėta lietuvių poeto kunigo Antano Vienažindžio (Vienužio) 175 metų gimimo sukaktis.
    • Rugsėjo 28 d., Lietuvos žydų genocido dieną, gimnazijoje buvo surengta rajoninė konferencija „Einame atminties keliu“. Ingrida Vilkienė, atstovaujanti Tarptautinę komisiją nacių ir sovietinio okupacinių režimų nusikaltimams Lietuvoje įvertinti, pabrėžė tolerancijos ir pagarbos kiekvienam žmogui svarbą siekiant išvengti tokios tragedijos pasikartojimo ateityje. Gimnazistai iš Mažeikių, Židikų, Viekšnių ir Sedos pristatė savo tiriamuosius darbus apie jų miesteliuose gyvenusių žydų istoriją ir palikimą, Mažeikių muziejaus vyr. muziejininkas Vytautas Ramanauskas pasakojo apie 1941-ųjų vasaros įvykius Mažeikiuose, Mažeikių rajono laikraščio „Santarvė“ vyr. redaktorė Audronė Malūkienė ir savivaldybės tarybos narė Genoveita Gricienė dalinosi įspūdžiais iš apsilankymo Yad Vashem – memorialo holokausto aukoms atminti, esančio Izraelyje.
    • Spalio 5 d.,Tarptautinės Mokytojo dienos proga, ant Daubarių piliakalnio 91-osios MMRG laidos abiturientai bei kitų klasių gimnazistai mokytojams padovanojo nepakartojamų akimirkų.
    • Spalio 7-ąją vyko pirmokų priimtuvės. Priimtuvėse dalyvavo ir klasių kuratoriai: Silva Paulauskienė (1a), Rosita Giniotienė (1b), Rimantas Petrulis (1c), Romualda Vaitkutė (1d), Asta Jonuškytė (1e), Dalia Pranciulienė (1f) ir Violeta Irniūtė (1g).
    • Spalio 11 d. vyko atviras I klasių mokinių, mokytojų ir administracijos forumas „Pirmų klasių gimnazistų adaptacija". Visų septynių pirmų klasių dalyvavę mokiniai drąsiai diskutavo apie jiems rūpimus dalykus, kalbėjo apie tai, kad jiems gimnazijoje patinka mokytis, apie susiformavusius gerus tarpusavio santykius klasėse, gerus mokytojus, puikią mokyklos aplinką, socializacijos savaitę, padėjusią įsilieti į didelį gimnazistų būrį, įdomias priimtuves... Tuo pačiu metu daugelis pirmokų kėlė klausimą, kaip padidinti valgyklą, kad joje sutilptų daugiau mokinių.
    • Spalio 11 d. Mažeikių rajono savivaldybės administracijos Kultūros ir sporto skyrius kartu su Lietuvos šaulių sąjungos Mažeikių kuopa, Švietimo skyriumi bei Lietuvos politinių kalinių sąjungos Mažeikių skyriumi surengė pažintinę ekskursiją „Laisvės gynėjų keliais“ įvairių Mažeikių mokyklų mokiniams ir mokytojams. Gimnazijai atstovavo: I a klasės gimnazistės Anastasija Volkova ir Monika Karkliūtė bei istorijos mokytoja Silva Paulauskienė.
    • Spalio 21-ąją gimnazijoje šeštą kartą surengta molekulių lyga (MRGML). Ji skirta paminėti Tarptautinei molekulės dienai. Molekulės diena minima spalio 23-iąją nuo 6:02 ryto iki 18:02 vakaro. Ši data pasirinkta dėl Avogardo skaičiaus (tai dalelių skaičius, sudarantis vieną medžiagos molį, pavadintas italų mokslininko Amadeo Avogadro garbei), kuris lygus 6,02 x 1023. Šį tradicinį renginį organizavo chemijos mokytojos Justina Gulbinienė, Aistė Daubarienė ir IV klasės A lygio chemikai. IVa klasės mokinys Gytis Vaicekavičius sukūrė filmuką „Molekulių lygos akimirkos“.
    • Spalio 27-ąją nemažas būrys gimnazistų susirinko į susitikimą su Gintautu Alekna – neeiliniu mažeikiškiu, paskyrusiu savo gyvenimą ekspedicijų į lietuvių tremties vietas organizavimui. Mokiniai stebėjo nuotraukas ir filmuotą medžiagą iš tolimojo Sibiro bei klausėsi apie įvairias žygių metu iškylančias problemas – sunkiai pravažiuojamus kelius, didelius atstumus, kuriuos tenka nueiti pėsčiomis ir netgi kelią pastojančias meškas. G. Aleknos pasakojimui įpusėjus, prie jo prisijungė ir šiųmetinėje ekspedicijoje dalyvavęs abiturientas Manfredas Radzys, pasidalijęs savo įspūdžiais ir patirtimi.
    • Spalio mėn. gimnazijoje svečiavosi jauna menininkė Jolita Vaitkutė. Ji – „Double V House“ kūrybos namų menininkė, linksmų komiksų, sklandančių internete, autorė, meną daranti iš paprastų, tačiau neįprastų dalykų. Prieš keletą metų mergina išgarsėjo, kai sukūrė žinomų žmonių portretus iš maisto. Paskaitoje Jolita pasakojo apie save, apie tai, kaip gimė visi jos darbai, idėjos, kokias priemones naudoja, kiek laiko užtrunka darydama kūrinius, susipažinome su jos atliktais darbais.
    • Lapkričio 3 dieną Mažeikių Merkelio Račkausko gimnazijoje lankėsi Lietuvos pramonininkų konfederacijos (LPK) prezidentas, Lietuvos nekilnojamojo turto plėtros asociacijos prezidentas, įmonių grupės „Eika“ valdybos pirmininkas Robertas Dargis. Į susitikimą su šiuo visuomenės veikėju atvyko gausi švietimo bendruomenė: Mažeikių bei Telšių rajonų ugdymo įstaigų vadovai, atstovai; Mažeikių rajono mero pavaduotoja Sigutė Bernotienė, Švietimo skyriaus vedėjas Apolinaras Stonkus, Švietimo centro direktorius Viktoras Prokopčukas, gimnazijos mokytojai, mokiniai.
    • Lapkričio 17 dieną vyko tradicinė sveikatingumo diena pirmų klasių gimnazistams. Ją organizavo sveikatos priežiūros specialistė Astutė Balsienė. Ruošdamiesi dalyvauti šiame renginyje, pirmokai turėjo išsitraukti vaisių ar daržovę, pagal kurią reikėjo paruošti prisistatymą. Jų įvairovė buvo didžiulė – nuo baklažano iki granatos. Taip pat pirmokai atliko užduotis, kurios buvo susietos su sveika mityba. Norėdamas atpažinti 8 vaistažoles, kiekvienas pirmų klasių dalyvis turėjo galimybę pasitikrinti savo atmintį. Be to, kiekviena pirma klasė pasirinkto vaisiaus ar daržovės tema ruošė po 2 patiekalus, kuriais po renginio vaišino komisijos narius ir kitus dalyvius. Atliktas užduotis vertino išrinkta komisija: technologijų mokytoja Sigrida Norvaišienė, sveikatos priežiūros specialistė ir 3 b klasės mokinės Deimantė Vaičiulytė bei Iveta Krapauskaitė. Visoms pirmoms klasėms sekėsi gerai, tačiau geriausiai šįkart pasirodė 1 a klasė, kuriai puikiai pavyko įvykdyti visas parengtas užduotis ir atitinkamai pasiruošti sveikatingumo dienai.
    • Lapkričio 17-18 dienomis Vilniaus Užupio gimnazijoje jau 21 kartą vyko kasmetinė Lietuvos iniciatyvių mokyklų klubo (LIMK) konferencija, į kurią vykome su gimnazijos direktore Asta Žukauskiene. Šių metų konferencijos tema – „Mokinio pažangos matavimas mokykloje“.
    • Lapkričio 23 dieną vyko mokinių, mokytojų ir administracijos forumas. Kalbėta: gerai lankančius mokyklą paskatinti socialine valanda, sumažinti namų darbų krūvį, suteikti griežtesnius nelankomų pamokų limitus, papildomus namų darbus ir panašiai. O mokytojai pritarė siūlymui – nepateisinusiems pamokų, neleisti parašyti atsiskaitymo. Kad ir kaip ten bebūtų, prieita prie vieno bendro sutarimo – geriausiai lankančiai klasei pavasarį padovanoti kelionę.
    • Lapkričio 25 dieną gimnazijos administracija ir metodinė taryba susitiko su Panevėžio Juozo Balčikonio gimnazijos vadovais ir metodinių būrelių pirmininkais.
    • Lapkričio 25 d. vyko jau tradicija tapęs renginys Schoolfest'16. Ši šventė dar vadinama mokyklos naktimi.
    • Lapkričio 29-ąją Mažeikių muziejuje vyko respublikinė metodinė – praktinė konferencija Atvėręs langą į pasaulį, skirta dailininko Alfonso Dargio atminimui. Mūsų gimnazijos biologijos mokytojas Algirdas Vilkas pristatė Alfonsą Dargį, kaip Mažeikių gimnazijos mokinį (1924–1929m.), o lietuvių kalbos ir literatūros mokytoja Laima Skabickienė kalbėjo apie Alfonso Dargio ir Alfonso Nykos – Nyliūno vaizdų sąsajas. Gimnazistai pažvelgė į žmogų Alfonso Dargio kūryboje ir jį pristatė pasitelkdami literatūrinę choreografinę kompoziciją. Jiems padėjo dailės mokytoja ekspertė Asta Milėškienė, lietuvių kalbos mokytojas ekspertas Martynas Januška ir choreografijos mokytoja Rasa Langė.
    • Gruodžio pirmą dieną matematikos mokytojai gimnazijoje organizavo rajoninę tiksliųjų mokslų viktoriną „Matematikos labirintuose“. Į šį renginį atvyko aštuntokai iš penkių mokyklų: Mažeikių „Ventos“ progimnazijos, Kalnėnų, Sodų, Pavasario ir Senamiesčio pagrindinių mokyklų.
    • Gruodžio 6 d. 2 f klasės mokinys Marius Balodis, įveikęs laidos „Lietuvos tūkstantmečio vaikai“ atranką, su palaikymo komanda vyko į laidos filmavimą Didžiojoje Lietuvos televizijos studijoje.
    • Gruodžio mėnesį vyko Kalėdinis gimnazijos bendruomenės forumas 2016 metų atradimai. Jame kiekvienos klasės mokinių atstovai pristatė geriausią klasės, gimnazijos metų įvykį, simbolizuojantį Kalėdų eglutės papuošimą. Taip pat mokiniai, mokytojai bei mokyklos administracijos nariai dalijosi savo metų atradimais ir džiaugsmais, linkėjo gražių, jaukių Kalėdų švenčių ir įspūdingų Naujųjų metų. Taip visų klasių sukurtais simboliais apie prasmingus darbus buvo papuošta dar viena eglutė, o tuo pačiu ir pakylėta visų dalyvių nuotaika!
    • Gruodžio mėn. Plungės Saulės ir Mažeikių Merkelio Račkausko gimnazijų bendruomenės, siekdamos glaudesnio bendradarbiavimo pagal pasirašytą sutartį, paskutinę mokinių žiemos atostogų dieną surengė konferenciją aktualia tema Mokinių pažangos ir pasiekimų vertinimas – ugdymo kokybės užtikrinimo priemonė.
    • 2017 m. sausio 13 d. surengta akcija „Laisvės ir vienybės banga".
    • Vasario 15 d. gimnazijoje vyko atvira integruota technologijų, muzikos ir dorinio ugdymo mokomųjų dalykų pamoka, skirtas Vasario 16-ajai - Lietuvos valstybės atkūrimo dienai. Renginį inicijavo technologijų ir tikybos mokytoja Sigrida Norvaišienė bei muzikos mokytoja Natalija Dapšienė.
    • Vasario 15 d. vyko 91-os abiturientų laidos šimtadienio šventė.
    • Vasario 16 d. Mažeikių raj. savivaldybės kultūros centre per iškilmingą Vasario 16-osios minėjimą gimnazijai įteikta nominacija už istorinės atminties puoselėjimą.
    • Vasario 25 – kovo 4 d. gimnazijos mokinės Ema Dapšauskaitė, Kamilė Gedvilaitė ir Akvilė Jaugaitė kartu su lietuvių kalbos mokytoja Sonata Maigaite vyko į Turkiją, Stambulą, kur dalyvavo Erasmus+ projekte Choosing Right Job.
    • Kovo mėn. gimnazijos forumą skyrėme pilietiškumo temai. Pasidalinta mintimis apie tai, kas yra pilietiškumas, vienybė, kas yra bendruomenė ir kaip visa tai suprantame. Forumo metu išryškėjo bendros tendencijos, kad pilietiškumas – tai pareiga, savanorystė, atsakomybė, iniciatyvumas, dalyvavimas bendruomenės gyvenime, noras keisti, puoselėti, kurti...

    Artėjant gimnazijos III aukšto fojė parengiamiesiems renovacijos darbams, direktorė pakvietė klasių bendruomenes prisidėti kuriant renovacijos viziją ir įgyvendinimo projektus. Numatoma III aukšto fojė sukurti mokinių poilsio ir relaksacijos erdvę. Iki balandžio 9 dienos klasės kviečiamos teikti savo sukurtus projektus, į kūrybinį procesą rekomenduojama pasitelkti tėvus ir kitus artimuosius.

    • Mūsų gimnazijos mokinių grupė, kuruojama istorijos mokytojų Silvos Paulauskienės ir Irenos Tiškienės, dalyvauja projekte Mokyklos – Europos parlamento ambasadorės, kurio tikslas – skatinti aktyvų jaunimo domėjimąsi Europos Sąjungos sprendimais ir aktualijomis, o ypač Europos Parlamento vaidmeniu Europos demokratijoje. Tuo tikslu kovo 7 dieną gimnazijoje vyko Europos Parlamento informacijos biuro organizuojamas vaidmenų žaidimas Balsuojam! Dvidešimt penki I-IV klasių gimnazistai tapo skirtingų Europos Sąjungos šalių ir politinių pažiūrų europarlamentarais. Imituodami Europos Parlamento veiklą, mokiniai susipažino su šios institucijos darbo specifika, mokėsi spręsti problemas, priimti sprendimus.
    • Kovo 8-ąją Mantas Adomėnas dar kartą apsilankė mūsų gimnazijoje. Mokyklos bendruomenė klausėsi šio politiko, Kembridžo universiteto profesoriaus, minčių apie pilietiškumą bei studijas užsienyje.
    • Kovo 10 dieną mūsų gimnazijoje vyko konferencija, skirta rašytojos, pedagogės, labdarės Marijos Pečkauskaitės-Šatrijos Raganos 140-osioms gimimo metinėms paminėti.
    • Kovo 14 d. gimnazistai susitiko su Lietuvos kariuomenės karininkais. Vyko paskaita – diskusija „Karo prievolė ir pilietiškumas“.
    • Kovo 14-ąją gimnazijoje paminėjome skaičiaus pi dieną. Trečią kartą vykusiame pi skaičiaus rašymo iš atminties konkurse šiemet nugalėjo Eglė Vaizgėlaitė iš 2e, Monika Vaškytė ir Jurgita Litvinaitė iš 3d klasės. Pastaroji gimnazistė pelnė pirmąją vietą, teisingai parašiusi net virš 180 pi skaičiaus skaitmenų po kablelio! Matematikos mokytojai taip pat surengė išties įdomią ir nuotaikingą viktoriną, kurioje dalyvavo trečiokų, ketvirtokų ir įvairių dalykų mokytojų komandos bei gimnazijos direktorė Asta Žukauskienė.
    • Kovo 16 dieną gimnazijoje paminėta Šv. Patriko diena.
    • Kovo 16-ąją, Knygnešio dieną, gimnazijoje vyko I klasių mokinių ir jų tėvų edukacinis žaidimas – protų mūšis „Kartu mes – Lietuva“, skirtas Lietuvos Nepriklausomybės atkūrimo dienai. Jo sumanytojos – pirmų klasių istorijos mokytojos Silva Paulauskienė ir Irena Tiškienė. Renginyje dalyvavo visų septynių pirmųjų klasių atstovai. Kiekvieną komandą sudarė penki vienos klasės mokiniai, vieno iš mokinių tėvas ar mama ir mokytojas. I vietą laimėjo 1 d klasė.
    • Kovo 22 d. gimnazijos 1-4 klasių mokiniai dalyvavo kasmetiniame renginyje „Karjeros avilys 2017“.
    • Kovo 27 d. gimnazijoje paminėta Teatro diena.
    • Kovo 28 d. gimnazijoje lankėsi Žemaitijos nacionalinio parko atstovas, kuris mokiniams vedė aplinkosauginę pamoką.
    • Kovo 30 d. gimnazijos aktų salėje vyko seminaras mokytojams „Nauji iššūkiai sėkmingai pamokai".
    • Balandžio 4 dieną gimnazijoje vyko lietuvių kalbos viktorina „Gimtojo žodžio pastogė“. Į renginį atvyko 8-ų klasių mokiniai ir jų mokytojos iš Pavasario, Kalnėnų, Senamiesčio pagrindinių mokyklų bei „Ventos“ progimnazijos. Iš viso dalyvavo 6 komandos (dvi komandas sudarė mūsų gimnazistai).
    • Balandžio 6 dieną Mažeikių r. savivaldybės viešojoje bibliotekoje 1b kl. gimnazistai Justinas Viskantas ir Daniil Tarasonis pristatė J. D. Selindžerio knygą „Rugiuose prie bedugnės”. Mokiniai savo amžiaus grupėje laimėjo pirmą vietą ir gegužės 10 d. atstovaus Mažeikiams konkurse Šiauliuose. Lietuvių kalbos mokytoja Rosita Giniotienė
    • Balandžio mėn. gimnazijoje paminėta Fiziko diena. Fizikos mokytojai pirmokams surengė keturių turų viktoriną – protmūšį, kuriame dalyvavo 7 pirmų klasių komandos. Gimnazistams reikėjo gerokai pasukti galvas norint atsakyti į gudrius klausimus ir atlikti įvairias užduotis. Mokiniai aktyviai rungėsi dėl prizinių vietų, tačiau geriausiai sekėsi 1 a klasės komandai, kuriai ir atiteko I vieta. II vietą laimėjo 1 b klasės komanda, o trečioji atiteko 1 e klasei. Kitų klasių komandoms įteikti paguodos prizai.
    • Balandžio 22-23 dienomis šeši gimnazijos mokiniai – Mikutaitė Emilija ir Labanauskytė Indrė (1 f kl.); Zevertaitė Gabija ir Mažeikaitė Austėja (2 a kl.); Doniauskaitė Severija ir Stelingytė Aurelija (2 b kl.) – dalyvavo tarptautinės DoFe programos organizuotame bandomajame žygyje, kurio metu nuėjo 29 km pėsčiomis nuo žvilgsniu neaprėpiamų lėkščiašlaičių, miškingų aukštumų Mažeikių ir Skuodo rajonuose iki morenines garbanas išskleidusių Vakarų Kuršo aukštumos kalvų Embutės apylinkėse, Latvijos Respublikoje. Iš septynių vandens telkinių paimti vandens mėginiai užterštumui tirti. Žygio vadovas geografijos mokytojas Dainius Stasys.
    • Balandžio 27 dieną gimnazijoje vyko atviras bendruomenės forumas „Geros mokyklos link. Bendrakūra“. Jame dalyvavo 1-3 klasių mokiniai, tėvai, klasių kuratoriai, mokyklos vadovai. Forumo tikslas – supažindinti dalyvius su gimnazijos paskutiniais veiklos kokybės apklausų rezultatais, aptarti geros mokyklos koncepciją, reitinguoti veiklos tobulinimo prioritetus. Gimnazijos direktorė Asta Žukauskienė pristatė mokyklos įsivertinimo modelį, kurį sudaro 4 sritys: rezultatai, ugdymas(is) ir mokinių patirtys, aplinkos, vadyba ir lyderystė. Forume taip pat aptarta Geros mokyklos koncepcija. Susitikimo pabaigoje 1 – 3 klasių mokiniai pristatė savo sukurtas IIIa. fojė edukacinės – relaksacinės erdvės vizijas.
    • Gegužės 3 dieną Viekšnių gimnazijoje vyko konferencija vokiečių kalba, kurios tema – „Mes visi labai skirtingi ir dėl to įdomūs“. Konferencijoje dalyvavo Nadiežda Šimkutė (3e kl.) ir Gabrielė Lukauskaitė (2a kl.) bei vokiečių kalbos mokytoja Loreta Končiuvienė.

    Sudarytojai, rašytojai ir redaktoriai

    Kitur naudojant ar cituojant šį straipsnį, būtina nurodyti jo sumanytojus, sudarytojus, rašytojus ir redaktorius.
    • Algirdas Vilkas – autorius ir redaktorius – 100% (+19387-1=19386 wiki spaudos ženklai).