Mažoji seksta

Straipsnis iš Enciklopedijos Lietuvai ir Pasauliui (ELIP).

Mažoji seksta yra mažesnysis iš dviejų dažniausiai pasitaikančių muzikinių intervalų, apimančių šešis diatoninės gamos laipsnius. Kitas toks intervalas yra didžioji seksta. Sutrumpintai mažoji seksta yra žymima m6. Priešingas jai intervalas yra didžioji tercija, be to, mažoji seksta yra harmoniškai ekvivalenti didžiajai kvintai.

Dažniausiai mažoji seksta yra sutinkama mažoriniuose akorduose tarp trečiojo laipsnio ir aukštesnės pagrindinės natos. Racionaliojoje intonacijoje ją atitinka dažnių santykis 8:5, tuo tarpu lygiojoje temperacijoje mažoji seksta yra lygi aštuoniems pustoniams ir yra 0,79 % mažesnė už racionaliąją. Įdomu, kad tiek mažosios, tiek didžiosios sekstos santykius sudaro Fibonačio skaičiai (8:5 – mažąją, 5:3 – didžiąją).

Kartu su priešingaisiais intervalais (tercijomis), sekstos yra laikomos vienais iš įdomiausių ir dinamiškiausių muzikinių intervalų.

Mažoji seksta

Pustonių skaičius Intervalo klasė Vertė centais lygiojoje temperacijoje Atitinkamas santykis racionaliojoje intonacijoje Racionaliojo santykio vertė centais Skirtumas centais
8 4 800 8:5 814 +14



Sudarytojai, rašytojai ir redaktoriai

Kitur naudojant ar cituojant šį straipsnį, būtina nurodyti jo sumanytojus, sudarytojus, rašytojus ir redaktorius.
  • Vitas Povilaitis – autorius – 100% (+1480-0=1480 wiki spaudos ženklai).