Marijampolės evangelikų liuteronų bažnyčia

Straipsnis iš Enciklopedijos Lietuvai ir Pasauliui (ELIP).
Christian cross.svg
Marijampolės evangelikų liuteronų bažnyčia
Marijampolė, ev. liuteronų bažnyčia.JPG
Religija Krikščionys → Protestantai → Liuteronai
Statybinė medžiaga mūras
Pastatyta 1844 m.
Respublika: Vėliava Lietuva
Apskritis: Vėliava Marijampolės apskritis
Savivaldybė: Vėliava Marijampolės savivaldybė
Gyvenvietė: Marijampolė
Adresas Kauno g. 9

Žiūrėti didesniame žemėlapyje

Marijampolės evangelikų liuteronų bažnyčia įsikūrusi Marijampolėje, Kauno g. 9.

Istorija

Galinis fasadas, 2014 m.

1819 m. yra Marijampolės evangelikų liuteronų parapijos pradžia, kuomet Marijampolės evangelikai įteikė vyriausybės komisijai Varšuvoje prašymą leisti įkurti parapiją ir pastatyti bažnyčią. Prašymas buvo patenkintas, o kol bus pastatyta bažnyčia, parapijai leista nuomotis amunicijos sandėlį. Vėliau statinys su sklypu atiteko parapijai. 1822 m. maldos namai (buvęs sandėlis su pristatytu bokštu ir kupolu) buvo pašventinti. Nauja mūrinė evangelikų liuteronų bažnyčia pradėta statyti dar 1835 m., kai buvo parengtas ir pakoreguotas jos projektas, bet įrengimo darbai užtruko iki 1841 m. Naujoji bebokštė bažnyčia buvo pastatyta šiek tiek į pietus nuo pašto stoties. 1841 m. Marijampolėje pradėjo veikti evangelikų liuteronų mokykla. Evangelikams liuteronams žemė kapinėms buvo paskirta Liudvinavo gatvėje.

1850 m. Henrikas Markonis suprojektavo liuteronų bažnyčios bokštą - varpinę, kuri tapo vienintele Marijampolės vertikalia dominante. Kartu su evangelikų mokykla ir greta buvusiais pašto stoties pastatais bažnyčia sudarė stilistiniu požiūriu gana vientisą kompleksą. Pagal kitus šaltinius, bokštas pastatytas ne apie 1850 m., o 1874-1893 m.

Po 1940 m. Lietuvą prijungus prie SSRS, bažnyčia buvo uždaryta, apgriauta, suniokotas bažnytinis turtas, nuo bokšto nuimtas kryžius ir varpas, o karo metu pataikius sviediniui į bažnyčios bokštą, pastarasis sugriautas. Bažnyčia, jos turtas ir žemė buvo nacionalizuoti. Pati bažnyčia buvo paversta grūdų sandėliu, vėliau - sporto sale, prie kurios buvo pristatytas dar ir baseino priestatas. Nuo 1984 m. bažnyčia ir priklausantys statiniai pradėti restauruoti valdžios lėšomis, pritaikant kitoms reikmėms (Mokytojų namams, mokyklai, koncertų salei).

1990 m. gegužės 5 d. privačiuose namuose įvyko pirmosios atsikuriančios parapijos pamaldos. Netrukus birželio 27 d. oficialiai įregistruota evangelikų liuteronų religinė bendruomenė. 1992 m. bažnyčios pastatai sugrąžinti parapijai. 1995 m. baigtas bažnyčios atstatymas.

2013 m. prie bažnyčios įrengtame skverelyje buvo atidengtas pirmasis per atkurtos Nepriklausomybės laikotarpį Lietuvoje pastatytas paminklas grožinės lietuvių literatūros pradininkui Kristijonui Donelaičiui. Jį pašventino Lietuvos evangelikų liuteronų vyskupas Mindaugas Sabutis.[1]

Šaltiniai

Sudarytojai, rašytojai ir redaktoriai

Kitur naudojant ar cituojant šį straipsnį, būtina nurodyti jo sumanytojus, sudarytojus, rašytojus ir redaktorius.
  • KS – autorius – 99% (+3390-0=3390 wiki spaudos ženklai).
  • Vitas Povilaitis – redaktorius – 1% (+23-0=23 wiki spaudos ženklai).