Michailas Bulgakovas

Straipsnis iš Enciklopedijos Lietuvai ir Pasauliui (ELIP).
(Nukreipta iš puslapio Michail Bulgakov)
Vaizdas:Bulg ak ov.jpg
Michailas Bulgakovas

Michailas Afanisijevičius Bulgakovas (1891 m. gegužės 15 d. Kijeve1940 m. kovo 10 d. Maskvoje) – rusų rašytojas, scenaristas.

Biografija

Prieš tapdamas rašytoju, M. Bulgakovas dirbo gydytoju. Per Pirmąjį pasaulinį karą jis gelbėjo sužeistuosius, per pilietinį karą tarnavo baltagvardiečių Savanorių armijoje. Vėliau badavo, vos nemirė nuo pavojingos ligos.

1913 m. vedė Tatjaną Lapą, su kuria praleido vienuolika metų.
Naktimis rašė „Baltąją gvardiją“, o Tatjana nešiojo indus su karštu vandeniu, kad rašytojas galėtų sušildyti savo sugrubusias rankas. 1924 m. išsiskyrė ir vedė spalvingos biografijos Liubovę Belozerskają. Dar po 7 metų jis sutiko Jeleną Šilovskają, su kuria praleido likusią gyvenimo dalį.

Kūryba

Pagrindinė M. Bulgakovo kūrybos tematika – rusų inteligentijos vaizdavimas, tačiau nevisad buvo pakankamai „politkorektiškas“ ir neįtiko tuometinei valdžiai ir ideologijai, todėl ne vienas kūrinys buvo uždraustas ir pasirodė tik po mirties. Parašė kūrinius „Baltoji gvardija“, „Velniava“, o vienas žymiausių Michailo Bulgakovo kūrinių yra romanas „Meistras ir Margarita“.

ApysakąŠuns širdis“ parašė 1925 m. sausio-kovo mėn. Aštri kūrinio socialinė satyra su žaismingai įpinta fantastikagenų inžinierijos pasaulio tuomet sukėlė prieštaringiausių nuomonių ir ginčų. M. Bulgakovo rankraštis šešis dešimtmečius buvo „įkalintas“ archyvuose. Pirmą kartą publikuotas tik 1987 m.

Po „Baltosios gvardijos“ Bulgakovas buvo prispaustas cenzūros. Ilgai tai tęstis negalėjo, ir Bulgakovas parašė laišką Stalinui, kuriame pasiūlė tris variantus: pastatyti prie sienos, išmesti iš Tarybų Sąjungos arba duoti režisieriaus darbą. Stalinas davė darbą.

Bibliografija

Pateikti tik kūriniai, išleisti lietuvių kalba. Išrikiuota pagal parašymo metus.

Nuorodos

Commons-logo.svg.png Vikiteka: Michailas Bulgakovas – vaizdinė ir garsinė medžiaga

Vikiteka


Sudarytojai, rašytojai ir redaktoriai

Kitur naudojant ar cituojant šį straipsnį, būtina nurodyti jo sumanytojus, sudarytojus, rašytojus ir redaktorius.
  • Vitas Povilaitis – autorius – 100% (+34-0=34 wiki spaudos ženklai).