Michailas Bakuninas

Straipsnis iš Enciklopedijos Lietuvai ir Pasauliui (ELIP).
Peršokti į: navigaciją, paiešką
Michailas Aleksandrovičius Bakuninas
rus. Михаил Александрович Бакунин
Bakunin Nadar.jpg

Gimė 1814 m. gegužės 30 d.
Mirė 1876 m. birželio 13 d. (62 m.)

Veikla
gerai žinomas Rusijos anarchistas.

Vikiteka Michailas BakuninasVikiteka

Michailas Aleksandrovičius Bakuninas (rus. Михаил Александрович Бакунин, Michailas Bakuninas; g. 1814 m. gegužės 30 d. – m. 1876 m. birželio 13 d.) – gerai žinomas Rusijos anarchistas.

Tai žmogus su neeiline biografija. Iš pradžių buvo K. Markso šalininku, tačiau vėliau jų keliai išsiskyrė. Du kartus nuteistas mirties bausme, tačiau abu kartus pavyko nuo jos išsisukti.

Vienas geriausiai žinomų pirmosios kartos anarchizmo filosofų. Vienas iš „Anarchizmo tėvų“.

Idėjos

Anarchizmo realizavimą visuomenėje M. Bakuninas siejo su dideliu ginkluotu masių sukilimu – anarchistine revoliucija. Jo teigimu, vienintelė priemonė galinti paraginti mases veikti yra sąmokslai ir konspiracinė veikla.

M. Bakuninas teigė, kad įvykdyta anarchistinei revoliucijai, visuomenėje privati nuosavybė išnyks savaime. Ją pakeis kolektyvinė nuosavybė. Sugriovus senąją santvarką iš šios santvarkos griuvėsių turėjo spontaniškai iškilti naujos grupinės struktūros, kurios disponuotų savomis kolektyvinėmis gėrybėmis.

M. Bakunino nuomone, valstybė – tai labiausiai nusikalstamas kūrinys žmonijos istorijoje. Nesvarbu kaip ir kieno valstybė valdoma, ji vis tiek yra grėsmė liaudies laisvei. Norėdamas panaikinti valstybę ir galvodamas apie anarchistinę revoliuciją, M. Bakuninas buvo įsitikinęs, jog norint pasiekti šį tikslą neišvengiamai bus naudojamas teroras.


Autoriai ir redaktoriai

Kitur naudojant ar cituojant šį straipsnį, būtina nurodyti jo autorius ir redaktorius.

Autoriai ir redaktoriai:
  • Vitas Povilaitis – autorius ir redaktorius – 102% (+4981-107=4874 wiki spaudos ženklai).