Michelle Obama

Straipsnis iš Enciklopedijos Lietuvai ir Pasauliui (ELIP).
Michelle Obama
Pirmoji JAV ponia
Michelle Obama official portrait headshot.jpg

Gimė 1964 m. sausio 17 d. (60 m.)
Jungtinių Amerikos Valstijų vėliava Jungtinės Amerikos Valstijos, Čikaga, Ilinojaus valstija, JAV

Pilietybė amerikietė
Tėvai Fraser Robinson III ir Marian Shields Robinson
Sutuoktinis(-ė) Barack Obama (1992 m.)
Vaikai

Sasha ir Malia

Religija Protestantizmas
Pirmoji JAV ponia

Partija Demokratų partija

Išsilavinimas Magistro laipsnis, Harvardo teisės mokykla
Alma mater Prinstono universitetas, (A.B.)
Harvardo teisės mokykla, (J.D.)

Vikiteka Michelle ObamaVikiteka
Parašas
Michelle Obama signature.svg

Michelle LaVaughn Robinson Obama (g. 1964 m. sausio 17 d.) – advokatė, 44-ojo Jungtinių Amerikos Valstijų prezidento Barack Obama žmona, pirmoji JAV valstybės ponia.

Michelle Robinson gimė ir užaugo pietinėje Čikagos dalyje, baigė Prinstono (angl. Princeton) universitetą ir Harvardo Teisės mokyklą (angl. Harvard Law School). Baigusi mokslus sugrįžo į Čikagą ir pradėjo dirbti teisinėje paslaugų įmonėje Sidley Austin, kur ji ir susitiko savo būsimą vyrą. Vėliau, dirbo Čikagos mero Richard M. Daley komandoje ir Čikagos universiteto medicinos centre. 2007–2008 metais ji prisidėjo prie savo vyro prezidentinės kampanijos ir pristatė programinę kalbą 2008 m. Demokratų Nacionaliniame suvažiavime (angl. 2008 Democratic National Convention).

Michele Robinson turi dvi dukras – Sasha ir Malia, taip pat brolį Craig Robinson, kuris yra Oregono universiteto vaikinų krepšinio treneris.

Šeima ir išsilavinimas

Michelle LaVaughn Robinson gimė 1964 m. sausio 17-ąją, Čikagoje, Ilinojaus valstijoje. Jos tėvas – Fraser Robinson III[1] – miesto vandentiekio darbuotojas, motina – Marian Shields Robinson dirbo sekretore Spiegel kompanijoje[2]. Po Michelle gimimo motina tapo namų šeimininke ir grįžo į darbą tik dukrai pradėjus lankyti vidurinę mokyklą[3].

Robinson ir Shiekds šeimų šaknis galima aptikti JAV pietuose. Jos proproprosenelis iš tėvo pusės, Jim Robinson, prieš Amerikos pilietinį karą buvo vergas Pietų Karolinoje.[4][5], kur iki šiol tebegyvena šios giminės dalis[6][7]. Jos proproproprosenelė iš motinos pusės, Melvinia Shields, taip pat vergė, pastojo nuo baltojo. Jo vardas nėra žinomas. Iš šio ryšio gimė Michelle proproprosenelis, Dolphus T. Shields.

Michelle užaugo Euclid Avenue, Čikagos South Shore rajone[2][8][9], tipiškoje šeimoje, kurioje tėvas dirbo, o motina buvo namuose. Šeima dažnai būdavo drauge: kartu valgydavo, leisdavo laisvalaikį žaisdami žaidimus, tokius kaip „Monopolis“, ar skaitydami[10].

Būdama šeštoje klasėje Michelle pradėjo lankyti Bryn Mawr pagrindinę mokyklą (kuri vėliau buvo pavadinta Bouchet Akademija)[11].

Vėliau mokėsi Čikagos Whitney Young Vidurinėje mokykloje, kurioje ketverius metus jos nuotrauka puikavosi garbės lentoje. Taip pat Michele buvo Nacionalinės „Garbingos visuomenės“ organizacijos narė ir studentų tarybos iždininkė[2] . Kadangi mokykla buvo kitame miesto gale, tad Michele kelionė pirmyn atgal užtrukdavo net tris valandas.[10] 1981 m. ji puikiai baigė vidurinę mokyklą[12], tęsė mokslus Prinstono universitete, kur mokėsi sociologijos pagrindus ir afroamerikiečių studijas. 1985 m. baigė universitetą su pagyrimu, įgydama Humanitarinių mokslų bakalaurą[2][13].

Pasirinkti Pristono universitetą Michele įkvėpė jos brolis[3], kuris mokėsi ir 1983 m. baigė tą patį universitetą. Aukštojoje mokykloje ji prieštaravo prancūzų kalbos mokymo metodologijai, nes, jos nuomone, mokantis užsienio kalbą būtina mokėti ir šnekamąjį kalbos stilių. Mokslinis laispsnis jai buvo suteiktas už dizertaciją, tema: „Išsilavinę Pristono juodaodžiai ir jų bendruomenė“[14]. „Aš buvau sukrėsta“, – sako Michelle, „studentų, kurie vairavo BMW. Aš nežinojau netgi tevų, kurie vairavo „BMW“. 1988 m. jai buvo suteiktas teisės magistro laipsnis Harvardo teisės mokykloje[15]. Kai studijavo Harvarde, ji dalyvavo politinėse demonstacijose, ginančiose profesorių, kurie yra mažumų nariai, samdymą[16]. Ji yra trečioji JAV Prezidento žmona, turinti magistro laipsnį, kaip ir Hillary Clinton bei Laura Bush[17]. 2008 m. liepą, Obama priėmė kvietimą tapti šimtamečio tamsiaodžių studenčių klubo „Alpha Kappa Alpha“ garbės nare, šis klubas neturėjo jokio aktyvaus studentų skyriaus Prinstone, kai Michelle ten studijavo[18].

Barack ir Michelle Obama.

Ji susitiko Barack Obama, kai dirbo teisinių paslaugų įmonėje Sidley Austin. Tuo metu įmonėjė dirbo tik keli afroamerikiečiai. (Michele kartais sakydavo, kad įmonėje ji ir Barack buvo vieninteliai afroamerikiečiai, vėliau paaiškėjo, kad kituose skyriuose dirbo ir daugiau afroamerikiečių[19].) Jai buvo pavesta užduotis patarti naujam vasaros kolegai Barack[20]. Jų santykiai prasidėjo nuo verslo priešpiečių, vėliau tęsėsi bendruomenės organizacijos susitikimuose, kur jis pirmą kartą ir sužavėjo Michelle[21]. Pirmojo pasimatymo metu pora žiūrėjo kino filmą „Elkis teisingai[22]“ (angl. „Do the right Thing“). Pora susituokė 1992 m. spalį[21], jie turi dvi dukteris Malia Ann (gimusią 1998 m.) ir Natasha, vadinama tiesiog Sasha (gimusią 2001 m.)[23].

Po vyro rinkimų į JAV Senatą, Obamas šeima liko gyventi pietinėje Čikagoje, pasirinkę verčiau likti, negu persikelti į Vašingtoną. Vyro prezidento rinkimų kompanijos metu ji savo vaikams pasižadėjo „nenakvoti namuose tik kartą per savaitę ir rengti kompaniją tik dvi dienas per savaitę, kad artėjant antrosios dienos vakarui jau būtų namie[24]“. Ji turi brolį Craig Robinson, kuris yra Oregono universiteto vaikinų krepšinio treneris. Jos pusbrolis Capers C. Funnye Jr. yra vienas iš žinomiausių Amerikos juodaodžių rabinų.

Michelle svarstydama savo pirmuosius karjeros žingsnius paprašė tuometinio savo sužadėtinio Barack susitikti su jos būsimu viršininku Valerie Jarrett[24]. Dabar Jarrett yra vienas iš artimiausių jos vyro patarėjų[25]. Vedybinis gyvenimas turėjo savo pakilimus ir nuosmukius. Barack Obama bandymas suderinti besiplėtojantį šeimos gyvenimą ir politinės karjeros pradžią privedė prie daugelio kompromisų, balansuojančių tarp šeimos ir darbo. Barack savo antroje knygoje „Vilties drąsa“ rašė: “Nuvargę ir įsitempę mes turėjome mažai laiko pokalbiams, ir daug mažiau romantikai[26].“ Vis dėlto, nepaisant jų šeimos įsipareigojimų ir karjeros, jie stengiasi nenustoti planuoti pasimatymų naktimis[27].

Obamas dukterys lankė privačią universitetinę Čikagos laboratorijos mokyklą[28]. Būdama mokyklos valdybos nare, Michelle kovojo už rasių lygiateisiškumą mokykloje, drauge su Čikagos universitetu bandė sukurti daugiau vietų kitų rasių atstovams universitetuose[3]. Dabar Obamas dukterys lanko Sidwell Draugų mokyklą Vašingtone. Vėliau svarstoma galimybė mokytis Džordžtauno dienos mokykloje[29][30]. Michelle per interviu su Ellen DeGeneres vienos televizijos laidos metu teigė, kad neketina turėti daugiau vaikų[31]. Apie vaikų auginimą Baltuosiuose rūmuose pora gavo patarimų iš praėjusių prezidentų žmonų Laura Bush, Rosalyn Carter ir Hillary Clinton[30]. Marian Robinson, Michelle mama, taip pat persikėlė gyveti į Baltuosius rūmus, kad padėtų prižiūrėti mergaites[32].

Michelle Obama ir Laura Bush privačioje Baltųjų rūmų rezidencijoje.

Karjera

Baigusi Harvardo teisės mokyklą, ji dirbo Čikagos teisinių paslaugų įmonėje Sidley Austin, kur ir sutiko savo būsimą vyrą. Firmoje dirbo rinkodaros ir intelektinės nuosavybės srityse[2]. Vėliau buvo Čikagos miesto mero padėjėja bei Planavimo ir Išsivystymo komisijos nario asistentė. 1993 m. ji tapo Čikagos nekomercinės organizacijos, drąsinančios jaunimą dirbti nekomercinėse socialinių problemų grupėse ir vyriausybės įstaigose, vykdomąja direktore[12], ja išdirbo beveik ketverius metus[10].

1996 m. ji buvo Čikagos universiteto studentų reikalų dekano bendradarbė, jos dėka duris atvėrė universiteto viešųjų paslaugų centras[33]. 2002 m. ji pradėjo dirbti universitetinėje Čikagos ligoninėje iš pradžių bendruomenės reikalų vykdomąją direktore, o 2005 m. gegužę tapo bendruomenės užsienio ryšių viceprezidente. Vyro rinkimų kompanijos metu ji tęsė darbą universitetinėje Čikagos ligoninėje, tačiau dirbo nepilną darbo dieną, kad galėtų daugiau laiko praleisti su savo dukterimis ir padėti vyrui rinkimų kompanijos metu[34], vis dėlto laiko trūkumas privertė ją atsisakyti darbo ir pasiimti nemokamas atostogas[35].

Remiantis poros 2006 m. pajamų mokesčio ataskaita, Michele dirbdama universitetinėje Čikagos ligoninėje uždirbdavo 273,618 dolerius per mėnesį, tuo tarpu jos vyro, dirbančio JAV Senate, atlyginimas buvo 157,082 deleriai. Iš tiesų tai nebuvo visos Obama šeimos pajamos, nes Michele buvo ir „TreeHouse Foods” kompanijos direktorių tarybos narė, kur jos atlyginimas buvo 51.200 doleriai. Prie šeimos biudžeto taip pat prisidėdavo investicijos ir autoriniai honorarai iš B. Obamos knygų, tad mėnesio šeimos pajamos buvo 991,296 doleriai[36]. Dabar Michele dirba Čikagos Visuomeninių reikalų tarybos direktorių valdyboje[37].

Pirmoji JAV ponia

Pareigos ir veikla

Barack ir Michelle Obama susitikime su Didžiosios Britanijos karaliene Elizabeth II.

Pirmuosius savo kaip prezidento žmonos mėnesius Michelle dažnai lankydavo benamių prieglaudas ir jų virtuves[38]. Ji taip pat nusiuntė savo įgaliotinius į mokyklas ir gynė viešuosius interesus[38][39]. Ji ėmėsi kovoti už kariškių šeimų gerovę[40]. 2009 m. balandį pirmosios kelionės į užsienį metu Michele su Sarah Brown, Britanijos Premjero Gordon Brown žmona, lankė vėžiu sergančių žmonių palatas[41].

Skatindama vyro palaikomų įstatymų projektus, M. Obama tapo jo politikos prioritetų gynėja. Po paprastųjų akcijų mokesčio įstatymo priėmimo, Michelle pasitiko svečius Baltųjų Rūmų priimamajame, kur vyko moterų teisių gynimo minėjimas. Vizitų po JAV Gyvenamųjų namų rajonų, Miesto plėtros ir JAV Išsilavinimo skyrius metu, ji paskelbė palaikanti ekonominio stimulo įstatymo projektą.

Dalis stebėtojų žiūri palankiai į ponios Obama aktyvią politinę veiklą, tuo tarpu kita dalis stebėtojų ją kritikuoja už politikavimą. Remiantis Baltųjų Rūmų spaudos atstovų pranešimais, prezidento žmona norėdama susipažinti su Vašingtonu ketina aplankyti visas JAV kabineto institucijas[42].

Per pirmus būvimo prezidento žmona mėnesius, ji įgijo visuomenės palaikymą, kuris vis auga[38][43]. Ją palaiko ne tik kariškių šeimos, bet ir kai kurie respublikonai[38][40]. Kadangi visuomenė vis labiau pripažįsta Michelle, tad ji tampa sektinu pavyzdžiu[38]. Pirmoji kelionė į užsienį žurnalo „Newsweek“ buvo apibūdinta, kaip vadinamosios „žvaigždės valdžios[43]“ rodymas, o internetinis portalas www. mns. com pabrėžė, kad tai buvo drabužių ir elegantiškumo demonstravimas[44].

Po susitikimo su Jungtinės karalystės monarche Amerikos ir Britanijos žiniasklaida iškėlė keletą klausimų dėl karališko etiketo taisyklių pažeidimo[45]. Susitikimo su Karaliene Elizabeth II metu, Michelle atsakydama į Karalienės sveikinimą, neva palietė jos nugarą, tai prieštarautų tradiciniam karališkam etiketui[45][46], tačiau rūmų šaltiniai tvirtino, kad susitikimo metu nebūta jokių etiketo pažeidimų[47].

Stilius ir Mados jausmas

Pora šoka B.Obamos inauguracijos šventėje.

Kai Barack Obama buvo išrinktas prezidentu, Michelle kaip ir kitos buvusios pirmosios damos tapo masinės kultūros dalimi. 2006 m. gegužę žurnalas „Essence“ išrinko 25 labiausiai įkvėpiančias moteris pasaulyje, viena iš jų buvo Michelle[44][48]. 2007 m. liepą buvo ji buvo pripažinta „Vanity Fair“ žurnalo viena iš 10 geriausiai pasaulyje besirengiančių žmonių[49][50]. Ji taip pat buvo garbės viešnia Oprah Winfrey’s laidoje „Legends Ball”, kur atidavė duoklę legendoms ir padėjo praskinti kelią afroamerikiečių moterims.

2007 m. rugsėjo mėnesį žurnalas „02138“ paskelbė šimtą praėjusių metų įtakingiausių buvusių Harvardo universiteto studentų, šis sąrašas dar vadinamas Harvardo šimtuku. Sąraše Michelle buvo 58, o jos vyras Barack Obama – ketvirtas[48][51]. 2008 m. liepą žurnalas „Vanirity Fair“ pakartotinai įtraukė ją į geriausiai besirengiančių žmonių sąrašus[52]. Tais pačiais metais ir žurnalas „People“ įtraukė ją į tokį patį sąrašą bei pagyrė Michlle už „klasikinę ir pasitikinčią“ išvaizdą. Michelle yra pavyzdinė tamsiaodė moteris: išsilavinusi, sukūrusi stabilią šeimą. Manoma, kad Michelle teigiamas ir sektinas pavyzdys turės įtakos pasaulio požiūriui į afroamerikiečius[53][54]. Tačiau pirmosios ponios įtaka „Madų savaitės“ nepalietė, tamsiaodžių modelių kaip ir anksčiau buvo mažuma. Vis dėlto, treneriai pažymi, kad daug moterų dabar trokšta turėti bicepsą ir tricepsą kaip M. Obama[55][56][57][58].

2008 m. B.Obamos inauguracijos metu, Michelle vilkėjo Isabel Toledo kurtus drabužius

Išpuoselėta, bet neperdėta išvaizda Michelle lyginama su Jacqueline Kennedy[52], o disciplina ir etiketu – su Barbara Bush[59][60]. Vyro inauguracijos metu vilkėta balta Jason Wu vieno peties suknelė buvo „neįtikėtina Nancy Reagan ir Jackie Kennedy kombinacija“[61][62]. M. Obama stilius vadinamas populistišku[17], tačiau tai nesutrugdė jai tapti naujos mados etalonu[63][64]. Nepaisant šalies ekonominio sunkmečio[65] , ji dažnai dėvi Calvin Klein, Oscar de la Renta, Isabel Toledo, Narciso Rodriguez, Donna Ricco ir Maria Pinto kurtus drabužius[66].

2009 m. kovą Michele nuotrauka puikavosi ant „Vogue“ žurnalo viršelio[67][68]. Visos JAV pirmosios ponios nuo Lou Hoover (išskyrus Bess Truman) buvo ant „Vogue“ viršelių[67], vienintelės Hillary Clinton nuotrauka ant viršelio pasirodė anksčiau, nei ji tapo pirmąja dama[67].

Žiniasklaida turėtų sutelkti daugiau dėmesio į prezidento žmonos svarbius įnašus, o ne į jos mados jausmą[67]. Michelle teigė, kad norėtų sutelkti dėmesį į kariškių ir dirbančiųjų šeimų problemas[53][69][70]. Vis dėlto „U.S. News & World Report“ internautai, „PBS“ šeimininkas ir „Scripps Howard“ skyrelio redaktorius Bonnie Erbe pabrėžė, kad ji kartais teikia per didelę reikšmę stiliui[32][71][72].

Šaltiniai

 1. White, Deborah. "Michelle Obama, Married to President Barack Obama." U.S. liberal politics. About.com. Nuoroda tikrinta 2008-01-22.
 2. 2,0 2,1 2,2 2,3 2,4 Rossi, Rosalind. "The woman behind Obama", Chicago Sun-Times, January 20, 2007. Nuoroda tikrinta 2008-01-22.
 3. 3,0 3,1 3,2 Slevin, Peter. „Mrs. Obama goes to Washington“. Princeton Alumni Weekly, 109, 18–22 (March 18,2009). 
 4. Murray, Shailagh. "A Family Tree Rooted In American Soil: Michelle Obama Learns About Her Slave Ancestors, Herself and Her Country", The Washington Post, October 2, 2008, p. C01. Nuoroda tikrinta 2008-10-09.
 5. Bone, James. "From slave cabin to White House, a family rooted in black America", The Times, November 6, 2008. Nuoroda tikrinta 2008-11-07.
 6. Levinson, Molly. "Michelle: Barack's bitter or better half?", BBC News, June 4, 2008. Nuoroda tikrinta 2009-04-04.
 7. Norris, Michele. "Spouses on the Campaign Trail: Michelle Obama Sees Election as Test for America", All Things Considered, NPR, July 9, 2007. Nuoroda tikrinta 2009-04-03.
 8. Finnegan, William. "The Candidate: How the Son of a Kenyan Economist Became an Illinois Everyman", The New Yorker, May 31, 2004. Nuoroda tikrinta 2008-01-22.
 9. Pickert, Kate. "Michelle Obama, A Life", Time (magazine), October 13, 2008. Nuoroda tikrinta 2009-01-08.
 10. 10,0 10,1 10,2 Newton-Small, Jay. "Michelle Obama's Savvy Sacrifice", Time (magazine), August 25, 2008. Nuoroda tikrinta 2008-10-12.
 11. Ross, Rosalind. "Kids at Michelle Obama's old school see reflection", Chicago Sun-Times, November 10, 2008. Nuoroda tikrinta 2008-11-17.
 12. 12,0 12,1 "Her Plan Went Awry, but Michelle Obama Doesn't Mind", Chicago Tribune, September 1, 2004.[neveikianti nuoroda]
 13. "Academic Departments & Programs." The Trustees of Princeton University: 2008. Nuoroda tikrinta 2008-05-18.
 14. Ressner, Jeffrey. "Michelle Obama thesis was on racial divide", Politico.com, February 22, 2008. Nuoroda tikrinta 2008-04-19.
 15. Brown, Sarah. "Obama '85 Masters Balancing Act", Daily Princetonian, December 7, 2005. Nuoroda tikrinta 2009-04-03.
 16. Wolffe, Richard. "Barack's Rock", Newsweek, February 25, 2008. Nuoroda tikrinta 2009-04-03.
 17. 17,0 17,1 Connolly, Katie. "Very Little in Common But That ‘O’", Newsweek, November 29, 2008. Nuoroda tikrinta 2009-01-09.
 18. Bogues, Austin. "Sorority Celebrates Michelle Obama’s Acceptance", The New York Times, July 14, 2008. Nuoroda tikrinta 2008-11-09.
 19. Mundy, Liza. "When Michelle Met Barack", The Washington Post Magazine, October 5, 2008. Nuoroda tikrinta 2008-10-25.
 20. Kornblut, Anne E.. "Michelle Obama's Career Timeout", The Washington Post, May 11, 2007. Nuoroda tikrinta 2008-02-12.
 21. 21,0 21,1 Fornek, Scott. "Michelle Obama: 'He Swept Me Off My Feet'", Chicago Sun-Times, October 3, 2007. Nuoroda tikrinta 2007-12-02.
 22. "50 things you didn't know about Michelle Obama." IMDb.com, Inc.: 2009-01-22. Nuoroda tikrinta 2009-04-05.
 23. Springen, Karen and Darman, Jonathan. "GroundSupport", Newsweek, January 29, 2007. Nuoroda tikrinta 2009-04-03.
 24. 24,0 24,1 Piasecki, Joe. "Mother, wife, superstar", Pasadena Weekly, June 5, 2008. Nuoroda tikrinta 2009-04-03. Citavimo klaida: Netinkama <ref> žymė; vardas "PasadenaWeekly" apibrėžtas keletą kartų su skirtingu turiniu
 25. Langley, Monica. "Michelle Obama Solidifies Her Role", Wall Street Journal, February 11, 2008. Nuoroda tikrinta 2008-02-12.
 26. Herrmann, Andrew. "Fame puts squeeze on family life: Many hurdles as Obamas seek balance", Chicago Sun-Times, October 19, 2006.
 27. Bedard, Paul. "Whispers Poll: President-Elect Obama and Michelle Obama's Date Night", U.S. News & World Report, November 21, 2008. Nuoroda tikrinta 2009-01-10.
 28. Loh, Sandra Tsing. "The Rantings of a P. T. A. Mom", The New York Times, September 9, 2008. Nuoroda tikrinta 2008-10-13.
 29. Leiby, Richard L. "Obama Girls Will Go To Sidwell Friends: Elite Private School Is 'Best Fit' for Next First Family", The Washington Post, November 22, 2008. Nuoroda tikrinta 2008-12-09.
 30. 30,0 30,1 Smalley, Suzanne. "Just One More Frame!: How do you raise kids in the White House and 'keep them normal,' too?", Newsweek, November 22, 2008. Nuoroda tikrinta 2009-01-09.
 31. Zeleny, Jeff. "Michelle Obama: 'I'm Done'", The New York Times, September 4, 2008. Nuoroda tikrinta 2008-10-13.
 32. 32,0 32,1 Erbe, Bonnie. "Michelle Obama Slights Working Women", U.S. News & World Report, November 7, 2008. Nuoroda tikrinta 2009-01-10.
 33. Obama named first Associate Dean of Student Services“. University of Chicago Chronicle, 15 (19) (June 6, 1996). Pasiektas 2009-04-04. 
 34. Snow, Kate. "Michelle Obama: Mom First, Politics Second", ABC News, January 24, 2008. Nuoroda tikrinta 2009-04-04.
 35. St. Clair, Stacy. "Michelle Obama blazes a new trail", Chicago Tribune, November 8, 2008. Nuoroda tikrinta 2008-11-20.
 36. Keen, Judy. "Michelle Obama: Campaigning her way", USA Today, May 12, 2007. Nuoroda tikrinta 2008-02-12.
 37. "Directors." Chicago Council on Global Affairs. Nuoroda tikrinta 2009-04-04.
 38. 38,0 38,1 38,2 38,3 38,4 Romano, Lois. "Michelle's Image: From Off-Putting To Spot-On", The Washington Post, March 31, 2009. Nuoroda tikrinta 2009-04-04.
 39. Alter, Jonathan (2009-03-07). "An Army Of Changemakers." Newsweek. Nuoroda tikrinta 2009-04-06.
 40. 40,0 40,1 Walsh, Kenneth T. (2009-03-26). "Michelle Obama Makes Military Families Her Mission: The first lady is often moved by accounts of personal sacrifice by service families." U.S. News & World Report. Nuoroda tikrinta 2009-04-07.
 41. Scherer, Michael. "Michelle Obama Finds Her Role on the World Stage", Time (magazine), April 2, 2009. Nuoroda tikrinta 2009-04-06.
 42. Swarns, Rachel L. (2009-02-07). "‘Mom in Chief’ Touches on Policy; Tongues Wag." The New York Times. Nuoroda tikrinta 2009-04-08.
 43. 43,0 43,1 Stone, Daniel. "Mixed Review", Newsweek, April 3, 2009. Nuoroda tikrinta 2009-04-04.
 44. 44,0 44,1 O'Neil, Nicole. "First Lady style: Michelle Obama", U.K. MSN. Nuoroda tikrinta 2009-04-05.
 45. 45,0 45,1 Chua-Eoan, Howard. "The Queen and Mrs. Obama: A Breach in Protocol", Time (magazine), April 1, 2009. Nuoroda tikrinta 2009-04-06.
 46. Bailey, Holly (April 2, 2009). "Touch Her… If You Dare." Newsweek. Nuoroda tikrinta 2009-04-06.
 47. Bailey, Holly (April 1, 2009). "G-20 Gossip: No Touching, Please." Newsweek. Nuoroda tikrinta 2009-04-06.
 48. 48,0 48,1 "Michelle Obama." Biography (TV series). A&E Network. Nuoroda tikrinta 2009-04-05.
 49. "Michelle Obama among 10 best dressed women: People magazine", The Economic Times, September 18, 2008. Nuoroda tikrinta 2009-04-04.
 50. "Michelle Obama, Rihanna Named To People’s Best Dressed List", Access Hollywood, September 17, 2008. Nuoroda tikrinta 2009-04-04.
 51. "The Harvard 100", 02138.
 52. 52,0 52,1 "Michelle Obama makes best-dressed list: For the second year in a row, Obama's style puts her on Vanity Fair's list", MSNBC, July 30, 2008. Nuoroda tikrinta 2008-10-13.
 53. 53,0 53,1 Samuels, Allison. "What Michelle Means to Us: We've never had a First Lady quite like Michelle Obama. How she'll change the world's image of African-American women—and the way we see ourselves.", Newsweek, November 22, 2008. Nuoroda tikrinta 2009-01-09.
 54. Fiori, Pamela. "She's Got It!", Town & Country (magazine), February 2009, pp. 78–83. Nuoroda tikrinta 2009-04-04.
 55. Von Glinow, Kiki (2009-03-09). "The New Black." Newsweek. Nuoroda tikrinta 2009-04-07.
 56. Soller, Kurt (2009-02-18). "Is Michelle Obama Diversifying Model Portfolios? Not So Much." Newsweek. Nuoroda tikrinta 2009-04-07.
 57. Trebay, Guy (2009-02-13). "Has the ‘Obama Effect’ Come to Runway Castings?." The New York Times. Nuoroda tikrinta 2009-04-07.
 58. Robbins, Liz (2009-03-18). "She’s Pumped. Your Turn." The New York Times. Nuoroda tikrinta 2009-04-07.
 59. Trebay, Guy. "She Dresses to Win", The New York Times, June 8, 2008. Nuoroda tikrinta 2008-10-13.
 60. Springen, Karen and Jonathan Darman. "Ground Support: Michelle Obama Has Seemed Ambivalent About Barack's'08 Run. But She's Provided The Entree For Him To Give It A Go.", Newsweek, January 29, 2007. Nuoroda tikrinta 2008-11-16.
 61. Šablono klaida: argumentas title yra būtinas.
 62. Soller, Kurt. "Feedback: Fashion First Ladies", Newsweek, December 2, 2008. Nuoroda tikrinta 2009-01-09.
 63. Kroll, Betsy. "6. Michelle Obama's $148 Dress", Time (magazine), December 2008. Nuoroda tikrinta 2009-01-08.
 64. Zimbalist, Kristina (October 31, 2008). "Purple Reign." Time (magazine). Nuoroda tikrinta 2009-01-08.
 65. Roberts, Johnnie L.. "Luxury Shame: Why even the very rich are cutting back on conspicuous consumption.", Newsweek, November 29, 2008. Nuoroda tikrinta 2009-01-09.
 66. "Michelle Obama's Winning Style", In Style, November 2008. Nuoroda tikrinta 2008-11-17.
 67. 67,0 67,1 67,2 67,3 "Michelle Obama graces cover of Vogue magazine." February 11, 2009. Nuoroda tikrinta 2009-02-14.
 68. "Michelle Obama makes Vogue cover", BBC, February 11, 2009. Nuoroda tikrinta 2009-02-14.
 69. Obama, Michelle. "Michelle Obama: As Barack’s First Lady, I Would Work to Help Working Families and Military Families", U.S. News & World Report, October 17, 2008. Nuoroda tikrinta 2009-01-10.
 70. Klaidman, Daniel. "The Editor’s Desk", Newsweek, November 22, 2008. Nuoroda tikrinta 2009-01-09.
 71. Erbe, Bonnie. "Michelle Obama Is Making Herself a Stay-at-Home Mom, Not the Media", U.S. News & World Report, November 13, 2008. Nuoroda tikrinta 2009-01-10.
 72. Erbe, Bonnie. "Barack and Michelle Obama Sound Tone-Deaf on Women's Issues", U.S. News & World Report, November 6, 2008. Nuoroda tikrinta 2009-01-10.


Papildoma informacija

 • David Colbert (December 2008). Michelle Obama, An American Story. Houghton Mifflin Harcourt.
 • Elizabeth Lightfoot (December 2008). Michelle Obama: First Lady of Hope. The Lyons Press.
 • Liza Mundy (October 2008). Michelle Obama, A Life. Simon & Schuster.

Nuorodos

Garbės titulas
Prieš tai:
Laura Bush
Pirmoji JAV ponia
2009 –
Po to:
-Sudarytojai, rašytojai ir redaktoriai

Kitur naudojant ar cituojant šį straipsnį, būtina nurodyti jo sumanytojus, sudarytojus, rašytojus ir redaktorius.
 • Vitas Povilaitis – autorius ir redaktorius – 101% (+38336-491=37845 wiki spaudos ženklai).