Mintaujos geležinkelis

Straipsnis iš Enciklopedijos Lietuvai ir Pasauliui (ELIP).
1925 m. Švedijoje išspausdintas žemėlapis, kuriame pavaizduoti Latvijos geležinkeliai: Mintaujos ir naujai tiesiamas maršrutu Liepoja-Saldus-Jelgava

Mintaujos geležinkelisRusijos imperijos susisiekimo bendrovė, stačiusi ir eksploatavusi geležinkelio liniją tarp Rygos ir Mažeikių.

Geležinkelis buvo tiesiamas dviem etapais: 1867 m. išduota koncesija atkarpai tarp Rygos ir Mintaujos, 1872 m. - tarp Mintaujos ir Mažeikių, įsikertant Muravjovo geležinkelio stotyje į Liepojos-Romnų geležinkelį. 1894 m. Rusijos imperijos valstybinių geležinkelių buvo priimtas naudojimui. Abiejų linijų ilgis siekė 131 varstą. Rangovu buvo Rygos - Mintaujos Akcinė Bendrovė, vėliau pervadinta į Mintaujos geležinkelį. Akcininkai - vietiniai Baltijos vokiečiai: grafas Palenas, baronas Hanas, Adolfas Tylo ir kt.

Geležinkelis siekė dalį krovinių nukreipti iš Liepojos uosto į Rygos uostą. Tam turėjo pasitarnauti ir valstybės vykdoma kainų geležinkelių politika: iš Ukrainos gabenamų javų pristatymo įkainiai į Liepoją ir Rygą buvo suvienodinti.

Mintaujos geležinkelis nuo pat eksploatacijos pradžios turėjo finansinių problemų ir nuo 1895 m. sausio 1 d. jau nebeegzistavo kaip savarankiškas geležinkelis, o tapo pavaldus Rygos - Oriolo geležinkeliui.

Po Pirmo pasaulinio karo Latvija dėjo pastangas įtraukti Mažeikius į savo sudėtį, nes tik per Mintaujos ir Liepojos-Romnų geležinkelius vyko geležinkelio transporto susisiekimas tarp Rygos ir Liepojos.

Nuorodos


Sudarytojai, rašytojai ir redaktoriai

Kitur naudojant ar cituojant šį straipsnį, būtina nurodyti jo sumanytojus, sudarytojus, rašytojus ir redaktorius.
  • Vitas Povilaitis – autorius ir redaktorius – 102% (+2397-50=2347 wiki spaudos ženklai).