Mstislavskiai

Straipsnis iš Enciklopedijos Lietuvai ir Pasauliui (ELIP).
Mstislavskiai
Kilmė Zaslavskiai
Pradininkas Mykolas Zaslavskis
Titulas Kunigaikštis
Laikotarpis 1499-1622 m.
Šalys LDK, vėliau MDK
Dvarai Mstislavlis

Mstislavskiai, Mstislaviškiai (rus. Мстиславские) – Lietuvos Didžiosios kunigaikštystės didikų ir XVI a.XVII a. pirmosios pusės Maskvos Didžiosios kunigaikštystės ir Rusijos carystės kunigaikščių ir bojarinų giminė.

Giminė

Gediminaičiai, giminės pradininku laikomas Lietuvos Didžiosios Kunigaikštystės kunigaikštis Mykolas Zaslavskis (rusų istoriografijoje Michailas Ivanovičius Zaslavskis, m. apie 1536 m.) iš Zaslavskių, Lietuvos didžiojo kunigaikščio Jaunučio palikuonių, giminės. Jis 1499 m. vedė Julijoną, vieną paskutinio Lengvenaičių giminės nario Jono dukterų, iš Lietuvos didžiojo kunigaikščio Aleksandro kaip jos kraitį ir paveldą gavo dalį Mstislavlio kunigaikštystės ir teisę vadintis Mstislaviškiu. Lietuvių istorinėje literatūroje pasitaikantys teiginiai, kildinantys Mstislavskius iš kunigaikščio Lengvenio, neatitinka tiesos – LDK galiojo patrilinijinė giminystė.

  • Mykolas Zaslavskis per XVI a. pradžioje Lietuvos Didžiosios Kunigaikštystės ir Maskvos didžiosios kunigaikštystės karus du kartus buvo perbėgęs į priešo pusę ir abu kartus (paskutinį – 1514 m.) grįžo į Lietuvos Didžiąją Kunigaikštystę. Turėjo du sūnus: Vasilijus mirė jaunas, o
  • Teodoras Mstislavskis (rusų istoriografijoje Fiodoras Michailovičius (g. 1499 m. birželio mėn. – m. 1540 m. birželio 6 d.) 1526 m. pabėgo iš Lietuvos Didžiosios Kunigaikštystės į Rusiją, ten tapo tarnybiniu kunigaikščiu – gavo žemės valdų už tarnybą carui. 1529 m. vedė Maskvos didžiojo kunigaikščio Vasilijaus III giminaitę Anastaziją Kazanskają.

Teodoro sūnus:

Ivano sūnus:

Šaltiniai

  1. V. S. Mstislavskiai. Visuotinė lietuvių enciklopedija, T. XV (Mezas-Nagurskiai). V.: Mokslo ir enciklopedijų leidybos institutas, 2009. - 554 psl. ISBN 978-5-420-01654-1.