Municipalinis darinys

Straipsnis iš Enciklopedijos Lietuvai ir Pasauliui (ELIP).

Municipalinis darinys (rus. муниципальное образование) – viena iš Rusijos Federacijos administracinių vienetų kategorijų. Tai teritorija, kurioje veikia ne tik valstybinis valdymas, bet ir vietinius klausimus sprendžianti vietinė savivalda. Vietinė savivalda vykdoma tiesiogiai ir/ar per renkamus ar kitokius vietinio valdymo organus.[1]

Municipalinių darinių rūšys

Pagal 2003 m. spalio 6 d. Rusijos federalinį įstatymą Nr. 131-ФЗ „Apie bendrus vietinės savivaldos Rusijos Federacijoje įstatymus“ (Об общих принципах организации местного самоуправления в Российской Федерации) Rusijoje egzistuoja 5 tipų municipaliniai dariniai:

  • Kaimo gyvenvietė (сельское поселение) — viena ar kelios gretimos bendrą teritoriją turinčios kaimo gyvenvietės (kaimeliai, kaimai, stanicos, vienkiemiai, kišlakai, aūlai ir panašūs gyvenamieji punktai), kuriuose vietiniai gyventojai valdymą realizuoja tiesiogiai ir/ar per renkamus ar kitokius vietinio valdymo organus.[2]. Atitinka tarybinių laikų kaimų tarybas ar carinių laikų žemietijas (zemstvas).
  • Miesto gyvenvietė (городское поселение) — nedidelis miestas ar miesto tipo gyvenvietė, kur vietiniai gyventojai valdymą realizuoja tiesiogiai ir/ar per renkamus ar kitokius vietinio valdymo organus.[2].
  • Municipalinis rajonas (муниципальный район) — kelios gyvenvietės (kaimo ir/ar miesto) ir tarpgyvenvietinės teritorijos, sudarančios vieningą teritoriją, kurioje vietinę savivaldą spręsdami vietinius tarpgyvenvietinio pobūdžio klausimus gyventojai realizuoja tiesiogiai ir/ar per renkamus ar kitokius vietinio valdymo organus, kurie gali veikti ir vykdydami atskirus valstybinius įgaliojimus, perduotus vietiniams valdymo organams federaliniais ir Rusijos Federacijos subjektų įstatymais[2].
  • Miesto apygarda (городской округ) — miesto gyvenvietė, kuri nėra municipalinio rajono sudėtyje ir kurios vietinės savivaldos organai vykdo įgaliojimus spręsti vietinės reikšmės klausimus, nustatytus Federaliniu įstatymu.[2];
  • Vidumiestinė federalinės reikšmės miesto teritorija (внутригородская территория города федерального значения) – dalis federalinės reikšmės miesto teritorijos, kurioje vietiniai gyventojai valdymą realizuoja tiesiogiai ir/ar per renkamus ar kitokius vietinio valdymo organus.[2].

Vykdant Rusijos 2006 m. municipalinę reformą klostosi dviejų lygių vietinės savivaldos sistema. Pagal vietinės savivaldos įstatymus visų Rusijos Federacijos subjektų teritorija padalinta į:

  • municipaliniai rajonai, kuriuos sudaro:
    • miesto gyvenvietės,
    • kaimo gyvenvietės,
    • tarpgyvenvietinės teritorijos (retai apgyvendintose teritorijose),
  • miestų apygardos (jų viduje jokių kitų municipalinių darinių negali būti),

Federalinių miestų teritorija padalinta į vidumiestines teritorijas.

Daugelyje Rusijos Federacijos subjektų municipalinių darinių teritorijos sutampa su administraciniu teritoriniu skirstymu. Miesto apygarda paprastai būna respublikos, krašto, srities ar apygardos reikšmės miestas, o miesto gyvenvietė – rajono reikšmės miestas ar miesto tipo gyvenvietė, kaimo gyvenvietė – kaimo taryba ar kaimo apygarda, nors daugelyje regionų yra nesutapimų.

Pilietiniuose teisiniuose santykiuose municipaliniai dariniai dalyvauja kartu su kitaisp pilietinių santykių dalyviais – piliečiais, juridiniais asmenimis, o taip pat Rusijos Federacija ir jos subjektais. Municipalinių darinių vardu veikia įgalioti vietinės savivaldos organai.

Municipalinių darinių skaičius

Rostato (Росстат) duomenimis 2011 m. sausio 1 d. Rusijoje buvo 23 304 municipaliniai dariniai[3]. Iš jų:

  • 1824 municipaliniai rajonai,
  • 515 miestų apygardos,
  • 236 vidumiestinės federalinės reikšmės miestų teritorijos:
  • 1733 miesto gyvenvietės,
  • 18 996 kaimo gyvenvietės.

Nuorodos


Sudarytojai, rašytojai ir redaktoriai

Kitur naudojant ar cituojant šį straipsnį, būtina nurodyti jo sumanytojus, sudarytojus, rašytojus ir redaktorius.
  • Vitas Povilaitis – autorius – 100% (+5983-0=5983 wiki spaudos ženklai).