Mykolas Janulis

    Straipsnis iš Enciklopedijos Lietuvai ir Pasauliui (ELIP).
    Mykolas Janulis

    Gimė 1910 m. rugsėjo 16 d.
    Kritižio k. (Panevėžio raj.)
    Mirė 1953 m. rugsėjo 28 d. (43 m.)
    Šapio k., Anykščių raj.

    Veikla
    Laisvės gynėjas, partizanų būrio vadas

    Mykolas Janulis (Daumantas, Tautvydas, 1910 m. rugsėjo 16 d., Kritižio k., Panevėžio raj. – 1953 m. rugsėjo 28 d. Šapio k., Anykščių raj. – per karinę operaciją buvo nukautas Troškūnų liaudies gynėjų-stribų) – Laisvės gynėjas, partizanų būrio vadas.

    Biografija

    Tėvas Juozas Janulis.

    Iki 1940 m. vasaros, iki pirmosios sovietinės okupacijos, M. Janulis buvo Raguvos (Panevėžio raj.) seniūnas.

    19411944 m. vokiečių okupacijos metais jis dirbo Raguvos pieninėje.

    1944 m. M. Janulis išėjo partizanauti, pasirinko Daumanto, vėliau Stumbro slapyvardį. Vyčio apygardos daliniuose jis veikė Raguvos, Traupio ir Taujėnų apylinkėse.

    M. Janulis buvo išrinktas Vyčio apygardos ūkio dalies vadu, o žuvus būrio vadui, toliau ėjo ir būrio vado pareigas, buvo žinomas Tautvydo slapyvardžiu. 1950 m. vasarą žuvus Vyčio apygardos vadovybei, M. Janulis-Tautvydas buvo paskirtas šios apygardos Krikštaponio rinktinės vadu ir ėjo šias pareigas iki 1951 m. pavasario, kol rinktinė buvo pertvarkyta ir įtraukta į naujos Gedimino rinktinės sudėtį.

    19511953 m. jis buvo Vyčio apygardos žvalgybos viršininkas.

    1953 m. balandžio 10 d. Ustronės kaime, Anykščių raj. M. Janulis-Tautvydas buvo suimtas. Sovietiniai saugumiečiai mėgino jį užverbuoti ir priversti išduoti kitus paskutiniuosius partizanus.

    Išdavęs tris asmenis, M. Janulis netrukus ištrūko iš kalinimo. Gegužės 22 d. miške prie Putriškių kaimo, Anykščių raj. jis dalyvavo saugumo agentų operacijoje, kur buvo sulaikyti partizanai Jonas Kadžionis-Bėda ir Malvina Gedžiūnaitė-Sesutė. Per grumtynes jis pabėgo ir paskui kelis mėnesius slapstėsi.

    Tuo metu saugumiečiai jį kompromitavo kaip vykdantį valdžios užduotis ir taip suformavo nepalankią vietinių gyventojų viešąją nuomonę. 1953 m. vasarą M. Janulis liko nušalintas nuo partizaninės kovos, slapstėsi tiek nuo paskutiniųjų laisvės gynėjų, tiek ir nuo jo ieškojusių sovietinių pareigūnų.

    Žuvo 1953 m. rugsėjo 28 d. Šapio k., Anykščių raj. – per karinę operaciją buvo nukautas Troškūnų liaudies gynėjų (stribų). Palaikai buvo užkasti Raguvos žvyrduobėse. Apytikrėje palaidojimo vietoje pastatytas paminklas – kryžius su akmenų mūro postamentu ir lenta su įrašu: "A+A TAUTVYDUI 19101953 Kovojusiam ir žuvusiam už Lietuvos laisvę" (autorius Antanas Valickas, 1993 m.).

    M. Janulis pripažintas kariu savanoriu, jam suteiktas majoro laipsnis (po mirties, 2000 m.).

    Šaltiniai


    Autorius: Anykštėnų biografijos - Tautvydas Kontrimavičius

    Sudarytojai, rašytojai ir redaktoriai

    Kitur naudojant ar cituojant šį straipsnį, būtina nurodyti jo sumanytojus, sudarytojus, rašytojus ir redaktorius.
    • Vitas Povilaitis – autorius – 100% (+3477-0=3477 wiki spaudos ženklai).