Mykolas Juozapas Tiškevičius

Straipsnis iš Enciklopedijos Lietuvai ir Pasauliui (ELIP).
Jump to navigation Jump to search
Mykolas Juozapas Tiškevičius
Michał Tyškievič. Міхал Тышкевіч (XIX).jpeg
Tiškevičiai
Lelija (herbas)
Lelija (herbas)

Gimė 1761 m.
Mirė 1839 m. rugsėjo 4 d. (~78 m.)

Tėvas Juozapas Ignotas Tiškevičius
Motina Marija Ona Galimska
Sutuoktinis(-ė) Joana Karpytė
Vaikai

Jonas Konstantinas Tiškevičius
Juozapas Mykolas Tiškevičius
Benediktas Tiškevičius
Joana Tiškevičiūtė

Mykolas Juozapas Tiškevičius (lenk. Michal Tyszkiewicz, 1761 m. – 1839 m. rugsėjo 4 d.) – Lietuvos Didžiosios Kunigaikštystės bajoras, didikas, Lelijos herbo grafas, LDK karinis veikėjas.

Biografija[taisyti]

Kilęs iš Lietuvos didikų Tiškevičių giminės antrosios Biržų šakos pradininkas.[1] Tėvas Juozapas Ignotas Tiškevičius. Motina Marija Ona Galimska.

1802 m. vedė, žmona Joana Karpytė, (Joanna Karp, 1777-1816 m.) Benedikto Karpio ir Marcelės Puzynos duktė. Sūnūs Jonas Konstantinas Tiškevičius, Biržų valdytojas, Juozapas Mykolas Tiškevičius, Benediktas Tiškevičius, Joana Tiškevičiūtė (1816-1873 m., vyras Leonas Sapiega, duktė Pelagija Sapiegaitė)

Dvarai[taisyti]

1802 m. kunigaikščio Dominyko Jeronimo Radvilos (17861813 m.) turtų globėjai Čartoryskiai Velatičių seniūnui Juozapui Ignotui Tiškevičiui užstatė Biržų dvarą kaip skolos garantą. Jau investavęs į šias valdas savo lėšas, Juozapas Ignotas galėjo jas išpirkti paveldėjimo teise, tačiau netrukus kunigaikščio skolintoju tapo ir grafo sūnus Mykolas. Juozapas Ignotas perleido įkeistų Biržų valdų pirkimą sūnui, ir 1811 m. pirkimo sutartis buvo sudaryta.

Pirmasis iš grafų Tiškevičių susidomėjo Lietuvos pajūriu. 1824 m. liepos 13 d. nusipirko Palangos valdą su Darbėnų, Grūšlaukės ir Palangos dvarais.

Veikla[taisyti]

Prasidėjus 1812 m. karui, Lietuvos didikai, puoselėdami viltį atkurti valstybę ir išsivaduoti iš Rusijos priespaudos stojo į Napoleono pusę. Mykolas Tiškevičius savo lėšomis ir remiamas tėvo, Biržuose subūrė lietuviškąjį 17-ąjį raitelių pulką. Imperatorius grafą paskyrė šio raitelių pulko pulkininku.

Šaltiniai[taisyti]

  1. Mykolas Juozapas Tiškevičius. Lietuviškoji tarybinė enciklopedija, XI t. Vilnius: Mokslo ir enciklopedijų leidybos institutas, 1983. T.XI: Šternbergo-Vaisius. - 325 psl.

Nuorodos[taisyti]

Genealogija


Sudarytojai, rašytojai ir redaktoriai

Kitur naudojant ar cituojant šį straipsnį, būtina nurodyti jo sumanytojus, sudarytojus, rašytojus ir redaktorius.

Sudarytojai, rašytojai ir redaktoriai:
  • Vitas Povilaitis – autorius ir redaktorius – 101% (+3152-36=3116 wiki spaudos ženklai).