Naujamiesčio vidurinė mokykla

Straipsnis iš Enciklopedijos Lietuvai ir Pasauliui (ELIP).
Jump to navigation Jump to search
Naujamiesčio vidurinė mokykla
Gyvenvietė: Naujamiestis
Adresas: Dariaus ir Girėno g. 52
Įkurta: 1583 m.
Mokinių skaičius 227 (2013 m.)
Mokytojų skaičius 24 (2013 m.)
Mokyklos direktorė(-ius) Daiva Dirsienė

Žiūrėti didesniame žemėlapyje

Panevėžio rajono Naujamiesčio vidurinė mokykla – dieninė, savarankiško mokymosi bendrojo lavinimo mokykla Panevėžio raj., Naujamiestyje, Dariaus ir Girėno g. 52, vykdanti pradinio, pagrindinio, vidurinio ir papildomo ugdymo programas. Įstaigos kodas 290397710.

Istorija[taisyti]

XVI a. antroje pusėje Lietuvos Didžiosios Kunigaikštystės kancleris Ostapas Valavičius netoli dvaro pastatė Kalvėnų bažnyčią, prie kurios įsteigta parapijinė mokykla. Pirmą kartą mokykla rašytiniuose šaltiniuose paminėta 1583 m. 1583 rugpjūčio 4 d. Eustachijus Valavičius dvaro nuostatuose pažymėjo, kad visi dvaro ir apylinkių gyventojai privalo lankyti bažnyčią ir leisti vaikus į mokyklą. Mokykla veikė ir vėlesniais laikais. Joje buvo mokoma Švento Rašto, maldų, giesmių. 1865 m. mokykla perkelta iš bažnyčios į valsčiaus patalpas ir pavadinta Naujamiesčio pradedamąja mokykla. 1912 m. pastatytas dviejų aukštų mūrinis mokyklos pastatas su keturiomis klasėmis ir butais mokytojams. Pirmojo pasaulinio karo metais, vokiečiams okupavus Naujamiestį, mokykloje pamokos nutrūko, o pastatas atiteko vokiečių karo ligoninei ir buvo smarkiai nuniokotas. Vokiečiams pasitraukus, patalpos buvo suremontuotos ir pradėjo veikti keturių skyrių pradžios mokykla. Joje mokėsi iki 230 mokinių. Jie dėstytas skaitymas, rašymas, aritmetika, Lietuvos istorija, geografija ir dainavimas, mokiniai mokėsi sodinti ir prižiūrėti medelius, daržoves, eidavo į ekskursijas, kurių metu tyrė gyventojus, klimatą, gamtą, piliakalnius.

1935 m. prie mokyklos įrengta sporto aikštelė. Daugumai mokinių mokslo metai prasidėdavo pasibaigus gyvulių ganymui ir baigdavosi balandžio 30 d., nes vasarą vaikai eidavo piemenauti. Fašistinei Vokietijai okupavus Lietuvą, nuo 1941 m. mokymosi sąlygos labai pablogėjo: trūko sąsiuvinių, vadovėlių ir kitų mokymo priemonių. Mokinių tėvai padėjo mokytojams maisto produktais, o mokyklai atveždavo malkų. 1946 m. pradinė mokykla perorganizuota į progimnaziją, o vėliau į septynmetę mokyklą. Nuo 1951 m. – vidurinė mokykla, nuo 2000 m. profilinė vidurinė mokykla.

1965 m. pastatytas naujas trijų aukštų mokyklos pastatas, pradėta kurti kabinetinė mokymo sistema. 1978 m. pastatytas priestatas su sporto sale, valgykla, mokomosiomis dirbtuvėmis, buities darbų kabinetu. 1983 m. mokykla atšventė 400 metų jubiliejų, tai progai pastatytas paminklinis akmuo. 1988 m. rugsėjo 1 d. pirmą kartą mokykloje iškelta tautinė vėliava ir sugiedota tautiška giesmė. 1996 m. balandžio 25 d. pašventinta mokyklos vėliava ir herbas.

Direktoriai[taisyti]


Nuorodos[taisyti]

Autoriai ir redaktoriai

Kitur naudojant ar cituojant šį straipsnį, būtina nurodyti jo autorius ir redaktorius.

Autoriai ir redaktoriai:
  • Vitas Povilaitis – autorius ir redaktorius.
  • KS – redaktorius.