Nemunas (ansamblis)

Straipsnis iš Enciklopedijos Lietuvai ir Pasauliui (ELIP).
Peršokti į: navigaciją, paiešką
KTU „Nemunas“
Nemunas Flag.jpg
Oficiali tautinio meno ansamblio „Nemunas“ vėliava
Meno vadovėMargarita Tomkevičiūtė
Įkurimo metai1949
VietaKaunas, Lietuva
Narių sk.126
Internetinė svetainėhttp://kultura.ktu.lt/nemunas/

„Nemunas“ – Kauno technologijos universiteto tautinio meno ansamblis, įkurtas Kaune 1949 m. Tai vienas didžiausių ansamblių Lietuvoje, kurį sudaro mišri vokalinė grupė, liaudies instrumentų orkestras, klasikinių instrumentų kapela bei šokėjai.

Turinys

Istorija

1949 m. Kauno universitete, kuris po kelių metų buvo reorganizuotas į Kauno politechnikos institutą, buvo įkurtas liaudies dainų ir šokių ansamblis, kuris po kurio laiko tapo „Nemuno“ pirmtaku. Pirmuoju ansamblio meno vadovu tapo Aloyzas Čižas. Jau apie 1950 m. ansamblio gretas sudarė 70 muzikalių ir veiklių studentų. Per keletą pirmųjų ansamblio gyvavimo metų, aukštas meninis lygis ne tik pakerėjo žiūrovus, bet kartu nešė pergales įvairiuose konkursuose. 1950 m. laimėtos varžybos su Vilniaus universiteto ansambliu Dainų šventės peržiūroje ir 1951 m. pavasarį Vilniaus filharmonijoje dėl teisės dalyvauti tų metų spalio mėnesį vykusioje Visasąjunginėje meninės saviveiklos kolektyvų peržiūroje. Joje, jau kaip Kauno politechnikos instituto dainų ir šokių ansamblis, ansamblių grupėje laimėjo pirmąją premiją. 19551960 m. ansamblis laimėjo absoliučiai geriausio ansamblio vardą. 1963 m. ansambliui buvo suteiktas „Nemuno“ vardas. Simbolinė šio pavadinimo reikšmė gyvuoja jau 60 metų.

Tradicijos

Simbolika

„Nemuno“ vėliava sukurta 1988 m., ji saugoma ansamblio muziejuje, kartu su apdovanojimais ir suvenyrais iš kelionių. „Nemuno“ istorija yra užrašoma ir saugoma metraščiuose. „Nemuno“ himnas – tai tremtinių daina, kurią 1967 m. ansambliečiai parsivežė iš Kanados lietuvių. Jis giedamas tik pačiomis iškilmingiausiomis progomis.

Tradicinės šventės

Nuo ansamblio įkūrimo pradžios ypatingas dėmesys yra skiriamas švenčių puoselėjimui. Daugelis jų turi ypatingą prasmę – ansamblio veteranų, simbolikos pagerbimą ir kt. Į daugelį tradicinių švenčių nauji ansamblio nariai nėra kviečiami. Taip pat rengiamos kitos šventės – kino vakarai, žiemos, vasaros žaidynės, stovyklos.

 • Ataskaitinis susirinkimas – vienas svarbiausių renginių, per kurį išrenkama nauja ansamblio valdyba, aptariami metų pasiekimai.
 • Cepelinbalis – šventė, kurioje visi drauge gamina ir siekia rekordinio cepelinų skaičiaus.
 • Vaikinų diena – merginų rengiama šventė „Nemuno“ vaikinams, kurioje renkamas pats šauniausias Misteris Nemunas.
 • Lapkritinės – ansamblio naujokams skirta susipažinimo šventė, kurioje pasirodo kiekvienas žanras. Šios šventės metu dažnai organizuojamas gitarų vakaras. Lapkritinės pagal renginio datą gali vadintis Gruodinėmis, Vasarinėmis ir kt.
 • Krikštynos – šios šventės šūkis – „ir nulis tapo fux’u…“. Po krikštynų naujiems ansamblio nariams suteikiamas „nemuniečio“ vardas.
 • Merginų diena – vaikinų rengiama šventė „Nemuno“ merginoms, kurioje renkama pati šauniausia Mis Nemunas.
 • Diplomantų išleistuvės – šios šventės metu pagerbiami nemuniečiai, kurie ansamblyje išbuvo penkis metus.

Nariai

Vadovai

Kiekvienam ansamblio žanrui vadovauja vienas ar keli vadovai. Ansamblio meno vadovė Margarita Tomkevičiūtė ne tik vadovauja šokėjų žanrui tačiau yra atsakinga ir už viso ansamblio veiklą.

Vadovas Pareigos
M. Tomkevičiūtė Meno vadovė, šokių grupės vadovė
G. Puleikytė Šokių grupės vadovė
R. Paulauskienė Vokalo grupės vadovė
G. Micka Vokalo grupės vadovas
R. Kukanauskas Orkestro vadovas
A. Jonkutė Kanklių grupės vadovė
R. Sadzevičius Kapelos vadovas

Valdyba

Valdybą sudaro ansamblio nariai, kurie išrenkami kasmetiniame ataskaitiniame susirinkime. Jie rūpinasi informacijos sklaida, švenčių organizavimu ir kitais ansamblio reikalais. „Nemuno“ valdybą sudaro pirmininkas, pirmininko pavaduotojas, žanrų seniūnai, kultorgas, metraštininkai, fotografas, internetinio puslapio administratorius, iždininkas.

Žanrai

Ansamblį sudaro keturios grupės, kurios vadinamos žanrais – vokalai, orkestras, kapela, šokėjai.

 • Vokalai – vienas seniausių ir gausiausių ansamblio žanrų. Gera nuotaika sugebantis užkrėsti visą publiką, gražiomis dainomis suvirpinti ne vieno klausytojo širdį.
 • Orkestras – žanras, kurio nariai groja tradiciniais lietuviškais instrumentais – kanklėmis, birbynėmis, skrabalais, skudučiais ir kt.
 • Kapela – žanras, kurio nariai kiekvieną kūrinį geba paversi pasiutusiai linksmu, o vakarėlį – nesibaigiančiu. Kepeloje griežiama smuiku, grojama akordeonu bei kontrabosu.
 • Šokėjai scenoje papildo gražią muzikos skambesio bei dainų sutartinę. Šokėjai atlieka įvairius lietuvių liaudies šokius.

Kelionės

„Nemunas“ aplankė šalis, pažymėtas „N“

Tik susikūrus „Nemuno“ ansambliui buvo aplankyti ne tik gražiausi gimtos Lietuvos kraštai, tačiau keliauta ir į Maskvą, Rumuniją, Bulgariją, Jugoslaviją, Vengriją. 1967 m. rugsėjo mėnesį „Nemunas“ lankėsi Kanadoje. 1990 m. kolektyvas lankėsi Anglijoje ir Ispanijoje. Per kitus 20 metų „Nemunas“ aplankė Prancūziją, Vokietiją, JAV, Pakistaną, Kostą Riką, Lenkiją, Latviją, Estiją. 2009 m. vasarą, ansamblis nukeliavo į Portugaliją. Ansamblis 4 kartus lankėsi Meksikoje.

Apdovanojimai ir pasiekimai

„Nemuno“ ansamblis yra nuolatinis Lietuvos dainų ir šokių, „Gaudeamus“ švenčių dalyvis, koncertuoja festivaliuose „Linksminkimos“, „Ei, studente, sukis vėju“, „Grok, Jurgeli“ ir kt., dalyvauja konkursuose „Klumpakojis“, „Kadagys“.

 • 2010 m. laimėjimai:
  • 1 vieta konkurse „Kadagys“
  • 2 vieta konkurse „Klumpakojis“ [1]
 • 2006 m. laimėjimai:
  • Laureato vardas (absoliuti 1 vieta) konkurse „Klumpakojis“
 • 2001 m. laimėjimai:
  • „Aukso paukštė“ [2]
  • Laureato vardas (absoliuti 1 vieta) konkurse „Kadagys“

Šaltiniai

 1. „Vakarų ekspresas“, „Klumpakojis 2010“ nugalėtojai
 2. LLKC oficiali svetainė, „Aukso paukštė 2001“ laureatai


Nuorodos


Autoriai ir redaktoriai

Kitur naudojant ar cituojant šį straipsnį, būtina nurodyti jo autorius ir redaktorius.

Autoriai ir redaktoriai:
 • Vitas Povilaitis – autorius – 100% (+7850-0=7850 wiki spaudos ženklai).