Nevėžis

Straipsnis iš Enciklopedijos Lietuvai ir Pasauliui (ELIP).
Jump to navigation Jump to search
Nevėžis
Nevėžis Kėdainių rajone
Nevėžis Kėdainių rajone
Ilgis 211,2 km
Nuolydis 35 cm/km
Baseino plotas 6140 km²
Vidutinis debitas 33,2 m³/s
Ištakos Anykščių rajonas, Dievulio miškas
Žiotys Nemunas
Šalys Lietuva
Commons-logo.svg Vikiteka: NevėžisVikiteka

Nevėžis – vidurio Lietuvos upė, dešinysis Nemuno intakas. Prasideda Anykščių rajone, Dievulio miško pelkėtose vietovėse, 5,5 km į pietryčius nuo Troškūnų[1]. Ištakų altitudė 91,7 m. Teka į šiaurės vakarus pro Raguvą, per Panevėžį, žemiau Berčiūnų pasuka į pietus ir vingiuoja Nevėžio žemuma pro Naujamiestį, Krekenavą (Panevėžio rajonas), per Kėdainius, pro Babtus. Ties Kėdainiais upė kerta Šiaulių-Jonavos geležinkelį. Įteka į Nemuną 201,7 km nuo jo žiočių, ties Raudondvariu (Kauno raj.), kur nutiestas Raudondvario tiltas. Įtekėjimo altitudė 18,3 m.

Vidutinis upės plotis 15–30 metrų, gylis 2–3 metrai.

Pavadinimo kilmė[taisyti]

Nevėžio vardas nėra aiškios kilmės. Vytautas Mažiulis manė, kad tai upėvardis sudarytas iš neiginio ne- ir veiksmažodžio vežti, kurio reikšmė buvusi ir „judėti“. Tokiu atveju, Nevėžis reikštų „lėtai tekanti upė“.[2] Mažiau tikėtina versija, siejanti upę su vėžiu (šarvuotu vandens gyvūnu), tačiau tam sunkoka rasti argumentų. Janas Otrembskis Nevėžio vardą siejo su Nemėžiu, nors geografinės argumentacijos tam ir nėra.

Baseinas[taisyti]

Nevėžis Lietuvos žemėlapyje

Nevėžio baseinas vakaruose ribojasi su Dubysos, šiaurėje su Mūšos, rytuose su Šventosios ir Neries baseinais. Baseinas gana simetriškas (43 % baseino ploto dešinėje pusėje, 57 % – kairėje). Jis apima Vidurio žemumos dalį, kurioje daug drėgnų dirvožemių. Melioracija palengvino paviršinį nuotėkį ir šiek tiek padidino maksimalius debitus. Tačiau palengvėjo cheminių medžiagų patekimas į upę, kas sukėlė augalijos suvešėjimą vagoje, kuris mažina ir taip mažą minimalų vasaros debitą. Panevėžyje (141 km nuo žiočių) įrengtas 84 ha tvenkinys (Ekrano marios). Kurį laiką veikė Kruosto HE Kėdainių rajone, ties Kruosto žiotimis (71 km nuo žiočių), buvo 42 ha tvenkinys, bet 1995 m. nuleistas. 30 km ilgio ruožas nuo Babtų iki žiočių tinkamas laivybai. 1931 m. ties Berčiūnais iškastas 8 km ilgio Sanžilės kanalas, sujungęs Nevėžį su Lėveniu. Kai Lėvens vandens lygis aukštas, vanduo iš Lėvens kanalu teka į Nevėžį. 1963 m. Nevėžis buvo sujungtas 12 km ilgio kanalu (nuo Kavarsko iki Traupio) su Šventąja. Šiuo kanalu į Nevėžį tekėjo iki 4,5 m³/s vandens. Po nepriklausomybės atgavimo siurblinė Kavarske veikė tik epizodiškai per sausras, pastaruoju metu kanalas apleistas. Panevėžyje ir Dasiūnuose yra vandens matavimo postai.

Kavarsko siurblinė prie Šventosios. Kanalas link Nevėžio.

Intakai[taisyti]

Nevėžis ties Panevėžiu
Nevėžis netoli Kėdainių žiemą
Nevėžis ties Vilainiais
Nevėžis už Kruosto HE užtvankos
Pagrindinis straipsnis – Sąrašas:Nevėžio intakai.

Upė turi apie 70 intakų. Didžiausi:

Vagos ir slėnio charakteristika[taisyti]

Pagal nuolydį ir tėkmės kryptį išsiskiria dvi atkarpos: trumpesnioji aukštutinė (iki Sanžilės žiočių, ties Berčiūnais) ir ilgesnioji žemutinė. Aukštutinėje dalyje slėnis 200–300 m pločio ir 5–10 m gylio. Žemutinėje atkarpoje teka plačiu (~1 km pločio) ir giliu (15–20 m) slėniu, kurį išplovė tirpstančio ledo vandenys, ir daro daugybę kilpų. Per potvynius upė plačiai išsilieja. Nevėžio potvynių aukštį ir trukmę padidina patvanka iš Nemuno. Vaga nuo versmių iki Miežiškių (aukščiau Panevėžio) reguliuota ir ištiesinta. Reguliuotos vagos plotis ~8 m; tarp Miežiškių ir Naujamiesčio vaga 12–20 m, likusiame ruože 30–50 m pločio. Upės gylis iki Kiršino žiočių (netoli Naujamiesčio) 0,3–2 m, žemiau 0,5–3 m. Ties Nausode (Panevėžio raj.), Krekenava dugnas nusėtas stambiais rieduliais. Prie Panevėžio ir žemiau Kiršino žiočių yra salų. Nuolydis aukštupyje 92–56 cm/km, žemupyje sumažėja iki 5 cm/km; vidutinis nuolydis 35 cm/km. Ties Panevėžiu upė užtvenkta, sudarytas Ekrano gamyklos tvenkinys.

Vandens charakteristika[taisyti]

Nevėžis – nevandeninga upė. Vidutinis debitas žiotyse 33,2 m³/s. Per metus Nevėžis į Nemuną nuplukdo vidutiniškai 1,05 km³ vandens. Didžiausias srovės greitis išmatuotas 1958 m. balandžio 18 d. (ties Kėdainiais) 2,12 m/s, mažiausias 0,06 m/s. Nuotėkio modulis žiotyse 5,4 l/s*km². Pavasarį nuteka 51 % viso metinio nuotėkio. Vandeningiausią mėnesį Kerblonyse nuteka vidutiniškai 28 kartus, Panevėžyje 80, Kėdainiuose net 100 kartų daugiau vandens negu mažiausiai vandeningą mėnesį.

Debitas, m³/s ties Kerblonimis ties Panevėžiu ties Kėdainiais
Maksimalus 26,9 181 747
Vidutinis 1,15 7,84 18,4
Minimalus vasarą 0,71 0,2
Minimalus žiemą 1,45 0,18

Potvyniai[taisyti]

Pavasario potvynis prasideda kovo antroje pusėje ir trunka apie 50 dienų. Vandens lygis kyla 3-7 dienas. Aukščiausias potvynio vandens lygis aukštupyje būna 1,5 m, vidurupyje 2,5 m, žemupyje 5 m, o žiotyse 5,5 m (dėl Nemuno patvankos) aukštesnis už vasaros vandens lygį. Nemuno patvanka pasiekia Babtus. Vasaros vandens lygis nusistovi apie gegužės vidurį ir trunka iki spalio pradžios. Vasarą Nevėžis labai nusenka. Liūtys sukelia staigius vandens lygio pakilimus: aukštupyje 0,5-1,5 m, vidurupyje 1,5-2,5 m, žemupyje 3 m. Dėl labai mažo nuolydžio upė užšąla tuoj po pirmųjų šalčių, dažnai net nepasirodžius ižui. Didesni atodrėkiai sukelia žiemos poplūdžius, kurių per metus vidutiniškai būna 2-3. Jie trunka po 10-20 dienų.

Per žiemos poplūdžius vandens lygis aukštupyje pakyla 1,5 m, vidurupyje 2–3 m, žemupyje 3 m. Kartais žiemos poplūžiai būna didesni už vasaros potvynius. Potvynių metu, Nevėžis Kėdainių rajone užlieja didelius lygumų plotus. Kad apsaugoti gyvenamuosius namus yra sudarytos dambos.


Istorinė reikšmė[taisyti]

Senovėje Nevėžiu ėjo riba tarp Aukštaitijos ir Žemaitijos. Nevėžis (Nevesen) ir prie jo esančios gyvenvietės minimos XIV a. Hermano Vartbergiečio Livonijos kronikoje[3]. Lietuvos krikšto metu krikščionys sugriovė Nevėžio pakrantėje stūkstojusią lietuvių šventyklą, upės vandeniu užgesino Šventąją Ugnį. Iš istorinių šaltinių žinoma, kad Nevėžiu žemiau Kėdainių buvo plukdomi sieliai ir plaukiojo laivai, todėl dar XVI a. įstatymai draudė tvenkti jį vandens malūnų užtvankomis. Vėliau prie Nevėžio atsiradus vandens malūnams, transportinė reikšmė sumažėjo. Išretėjus baseine miškams, nutrūko sielių plukdymas. Upė aprašoma Maironio eilėraščiuose, Č. Milošo kūrinyje „Isos slėnis“.

Šaltiniai[taisyti]

  1. maps.lt duomenys
  2. Algirdas Sabaliauskas. Iš kur jie? // Vilnius, Lietuvių kalbos institutas, 1994. p. 249.
  3. „Baltų religijos ir mitologijos šaltiniai“ I t. Norbertas Vėlius, Mokslo ir enciklopedijų leidykla, 1996. T.1: 421 psl.


Pavyzdinis straipsnis Straipsnis „Nevėžis“ yra paskelbtas pavyzdiniu, taigi pripažintas vienu geriausių lietuviškosios Enciklopedijos Lietuvai ir pasauliui straipsnių. Jei matote, kaip pagerinti straipsnį nekenkiant prieš tai darytam darbui, visada prašome prisidėti.


Šaltiniai[taisyti]


Autoriai ir redaktoriai

Kitur naudojant ar cituojant šį straipsnį, būtina nurodyti jo autorius ir redaktorius.

Autoriai ir redaktoriai:
  • Vitas Povilaitis – autorius ir redaktorius (+11430-99=11331 wiki spaudos ženklai).
  • KS – redaktorius (+576-0=576 wiki spaudos ženklai).
  • Aloyzas Rapševičius – redaktorius (+318-0=318 wiki spaudos ženklai).