New York Annunciation of the Blessed Virgin Mary Church

    Straipsnis iš Enciklopedijos Lietuvai ir Pasauliui (ELIP).
    New York Annunciation of the Blessed Virgin Mary Church
    [[Vaizdas:<> 2000.jpg|300px|miniatiūra|center|<> 2000 m.]]
    Įkurta 1914 m.
    Vadovai Klebonas /Pastor, Administrator - Monsignor Jamie Gigantiello; Associate Priest - Rev. Vytautas Volertas, (718) 326-2236
    Parapijos Vargonininkė ir Choro Vedėja /Parish Organist and Choir Director) - Gintarė Malinauskaitė
    Būstinė Brooklyn, New York
    Veikla Lietuviškos mišios Sekmadieniais - 10:00 a.m.
    Adresas 259 N. 5th St., Brooklyn, NY 11211
    Tinklalapis www.nyapreiskimo.com, www.annunciation-ny.com
    El. paštas dplithuanianchurch@gmail.com
    Telefonas (718) 384-0223

    JAV katalikų Švč. Mergelės Apreiškimo parapija
    Brooklyn Annunciation of the Blessed Virgin Mary Church Catholic Church

    Pradžia

    1863 m. vokiečiai įsisteigė savo parapiją, išrinkdami jai Apreiškimo Panelės Švenčiausios Parapijos vardą. Bet 1913 m., beveik visiems vokiečiams išsikrausčius į kitas miesto dalis, bažnyčia, klebonija ir mokykla buvo labai apleistame stovyje ir parapijai grėsė galutinas išnykimas. Vyskupas pasiūlė lietuviams perimti parapiją, apleistą bažnyčią ir likusias skolas, kurių buvo nemažai, su ta sąlyga, jeigu susirašys norinčių naujos parapijos nors 500 lietuvių. Susirašė 700 asmenų. Buvo įkurta draugija Aušros Vartq Stebuklingos Madonos Vilniuje vardu, kuri pirmininku iširinko Benediktą Scegauską (Schegaus) ir pav, J. Miliauską, rūpintis parapijos steigimu.

    1913 m. gegužės 5 d. Brooklyn'o vyskupui Charles E. McDonnel buvo įteikta daugiau nei 1000 lietuvių pasirašyta peticija su prašymu įkurti naują lietuvišką parapiją šiaurinėje Williamsburgo rajono, N.Y. dalyje. Peticijje taip pat buvo reiškiamas noras šalia bažnyčios įsteigti mokyklą. Jų pagrindiniai organizatoriai buvo Benediktas Scegauskas (Schegaus) ir J. Miliauskas.

    1914 m. kovo 12 d. naujoji, ketvirta Niujorko letuvių bažnyčia pradėjo savo veiklą. Jos klebonu buvo paskirtas kun. Nikodemas J. Petkus, iki tol buvęs Maspeth, NY, Viešpaties Persimainymo bažnyčios klebonas. Šiai parapijai vyskupas priskyrė lietuvius gyvenančius Brooklyn, NY North pusėje nuo Grand St. su visa Greenpoint teritorija. Iki tol ši dalis priklausė kun. V. Varnagirio Brooklyn Karalienės Aniolų parapijai. Tuo metu parapijai priklausė apie 2000 šeimų.

    Kartu su bažnyčia klebonas atidarė esančiose patalpose ir mokslainę, kurioje pasamdyti mokytojai ėmėsi mokinti vaikus skaityti, rašyti ir lietuvių kalbos. [1] Greitai buvo sukurtas parapijos choras, kuris pasireiškė ne tik bažnyčioje, bet ir dainavo kitataučių pramogose, net iš WMCA radijo stoties garsino lietuvių vardą.

    Augimas

    Palaipsniui parapijoje susikurė įvairios organizacijos: Gyvojo Rožančiaus draugija, Šventojo Vardo draugija, Šventos Monikos Našlių draugija, Nuolatinio Rožančiaus draugija, Katalikiškojo jaunimo organizacija, Marijos legionas, Šventojo Vardo jaunimas, Vyčių 41-oji Taryba, trečiosios eilės šventojo Pranciškaus draugija, Amerikos lietuvių Romos katalikų Aljansas , Altoriau draugijos 135 Taryba, Altorius Berniukai, tvarkdarių ir kitos draugijos. Parapijos choras, vadovaujamas muziko Algirdo Kačanausko.

    Parapijoje tapo tradicija kiekvienais metais pravesti Lietuvių dienas - Gegužinę-Pikniką rugpjūčio mėn. pirmą sekmadienį gražiame Plattdeutsche Parke, Franklin Square, L.I.

    1949 - 1950 m. parapiją gausiai papildė iš Vokietijos atvykę Lietuvos tremtiniai. Pirmiesiems tremtiniams atvykus apylinkėje susiformavo Tremtinių draugija, kurios valdybą sudarė: dr. J. Pajaujis, kun. V. Pikturna, 0. Tercijoniene, Vaclovas Alksninis ir V. Maželis. Kai įsisteigė JAV Lietuvių Bendruomenė, tai čia įsikūrė ir LB pirmoji apylinkė, kuri iš pradžių apjungė visus New Yorke gyvenančius lietuvius. 1950 m. Tremtinių Draugijos Valdyba nutarė įsteigti šeštadieninę mokyklą, kuri savo veiklą pradėjo vasario 22 d. Vėliau ji buvo pasivadinta Maironio vardu. Pirmieji mokyklos vedėjai buvo dr. A. Šerkšnas, Pr. Naujokaitis, A. Bendorius, Alf. Samušis. Pamokos vyko šeštadieniais. Buvo dėstoma tikyba, lietuvių kalba ir literatūra, Lietuvos istorija, tautinės tradicijos: dainavimas ir tautiniai šokiai. Po pamokų mokyklos patalpose vykdavo skautų sueigos, ateitininkų susirinkimai. Vakarais vykdavo suaugusiems pilietinio auklejimo, braižybos kursai. Sekmadieniais po 11 val. pamaldų būdavo lituani stinės paskaitos ir įvairios repeticijos.

    Šeštadienineje Maironio vardo mokykloje veikė 8 klasės ir vaikų darželis. Į mokyklą kasmet susirinkdavo arti 200 mokinių. Per 21 m. mokyklą baigė ir gavo baigimo atestatus 205 abiturientai. Joje buvo parengta daug vaidinimų, kuriems vadovavo mok. Jadvyga Matulaitienė. Ji buvo ilgametė tautinių šokių grupės vadovė. Po 21 m. darnaus darbo mokykla dėl susidariusių aplinkybių persikėlė į Richmond Hill ir prisiglaudė amerikiečių katalikų mokykloje.

    1952 m. bažnyčioje buvo atliktas didelis remontas.

    Veikla XXI a.

    2017 m. bažnyčioje buvo buvo pradetas kapitalinis bažnyčios remontas, kuris truko ilgiau nei metus. Remonto metu buvo pakeistas stogas, suremontuoti senieji vargonai, perdažytas ir atnaujintas bažnyčios vidus, suremontuoti ir atnaujinti suolai, įdiegtas modernus patalpų šildymas ir šaldymas. Bažnyčia atnaujinta ir paruošta XXI a. gyvenimui. Remonto metu buvo išaugotas bažnyčios išorinis ir vidinis grožis, jos lietuviški atributai: mediniai kryžai ir koplytstulpiai, Aušros Vartų Marijos bei Šv. Kazimiero freskos.

    2019 m. kovo 24 d. po remonto bažnyčia buvo vyskupo Nicholo DiMarzio iškilmingai pašventinta. [2]

    Dabar parapijoje veikia choras, Vyčių 41-oji Taryba, Lietuvių katalikių moterų draugijos 29-tas skyrius, Lietuvos bendruomenės ir Parapijos Tarybos.

    Parapijos kunigai

    Klebonai

    Kun. Nikodemas Petkus 1914 - 1923 m.
    Kun. Jurgis Pauliukas (adm.) 1923 - 1926 m. spalių 9 d.
    Kun. Antanas Kodis 1926 m. spalių 9 d. - 1929 m. bal. 16 d.
    Kun. Kazimieras Paulionis 1929 m. bal. 16 d. - 1934 m. birž. 23 d.
    Kun. Norbertas Pakalnis 1934 m. birželio 23 d. - 1967 m. Kun. Juozas Aleksiūnas Kun. Pranas A. Ruggles (Raugalas) 1970

    Vikarai

    Kun. Norbertas Pakalnis
    Kun. Jurgis Pauliukas
    Kun. Norbertas Pakalnis (antru atveju 1923 - 1926 m.
    Kun. Jonas Balkūnas
    Kun. Kazimieras Paulionis
    Kun. Juozas Aleksiūnas
    Kun. Pijus Lekešis
    Kun. J. Lencevičius
    Kun. Jonas Kartavičius
    Kun. Jonas Laurinaitis
    Kun. Jonas Kartavičius
    Kun. Bruno Kruzas
    Kun. Vaclovas Masiulis
    Kun.
    Kun. Antanas Rackauskas
    Kun. Stasys Raila


    Nuorodos, šaltiniai

    1. Savaitrašis "Žvaigždė", spausdinta Filadelfijoje 1914 m. kovo 13 d. laida, 5 psl.
    2. Draugas, kovo 30 d., Vol. CX Nr. 37


    • Bažnyčia yra Williamsburg (Brooklyn) Metropolitan Ave. ir Havemeyer St. susikirtime kampe, 5 min. pėsčiomis nuo “L” ir “G” traukinių “Metropolitan Ave. / Lorimer Street” metro sustojimo. Važiuojant mašina Brooklyn-Queens Expressway (BQE) šiaurės kryptimi: Ex32 išvažiavimas “Metropolitan Ave. to Williamsburg Bridge”, o pietų kryptimi: Ex32B išvažiavimas “Metropolitan Ave”.

    Leidiniai apie bažnyčia:

    1. Sidabrinis jubiliejus 1914 - 1939. Švč. Panelės Apreiškimo Lietuvių parapija, Brooklyn, NY.

    Kiti šaltiniai:

    • Lithuanian Pioneer Priest of New England, Rev. William Wolkovich-Valkevicius, Franciscan Press, Brooklyn, N Y, 1980
    • The American Cacholic Tradition. The Other Catholics, Dyrud, Novak, Vecoli, Amo Press, New York, 1978.

    Sudarytojai, rašytojai ir redaktoriai

    Kitur naudojant ar cituojant šį straipsnį, būtina nurodyti jo sumanytojus, sudarytojus, rašytojus ir redaktorius.
    • Edvinas Giedrimas – autorius ir redaktorius – 108% (+9600-728=8872 wiki spaudos ženklai).