Niujorko metropolitenas

Straipsnis iš Enciklopedijos Lietuvai ir Pasauliui (ELIP).
New York City Subway
NYCSubway6476.jpg
Vieta Niujorkas
Transporto tipas metropolitenas
Pradėtas eksploatuoti 1904 m. spalio 27 d,
šaknys nuo 1863 m.
Sistemos ilgis 1355 km
Linijų skaičius 26
Stotelių skaičius 468
Keleivių/dieną 6 432 700 (2007)
Geležinkelio vėžės 1 435 mm
Operatorius New York City Transit Authority

Niujorko metropolitenas (angl. New York City Subway) yra greitojo susisiekimo sistema, juosianti Niujorką ir jo priemiesčius. Tai yra viena iš didžiausių viešojo transporto sistemų pasaulyje, kurią sudaro 468 keleivių stotelės bei 1355 kilometrai bendro trasos ilgio. Niujorko metropolitenas taip pat išsiskiria tuo, kad yra vienas iš nedaugelio pasaulio metropolitenų dirbančių 24 valandas per parą, 365 dienas per metus. Sistema užima trečią vietą pasaulyje pagal metinį keleivių skaičių (po Tokijo ir Maskvos) ir kasdien perveža beveik dvigubai daugiau keleivių, nei kitos JAV metropolitenų sistemos sudėjus.

Nors sistema yra žinoma kaip "Metro", reiškiančia požemines operacijas, apie 40 % sistemos veikia virš žemės lygio. Manhatane bei kai kuriose kitų rajonų vietose sistema yra beveik pilnai po žeme, tačiau ir tose vietose, kur sistema eina virš žemės lygio, ji visiškai atskirta nuo kelių ir pėsčiųjų takų.

Apžvalga

Metropoliteno keleivių stotelės yra išsidėsčiusios po Manhatano, Bruklino, Kvinso ir Bronkso rajonus. Visi maršrutai eina per Manhatana, išskyrus Brukliną ir Kvinsą jungiantį „G“ maršrutą, kuris rajonus jungia nepatekdamas į Manhataną. Visos išskyrus dvi iš 468 miesto stotelių dirba 24 valandas per parą. Visi parą dirbančios stotelės egzistuoja tik dar trijose JAV miestuose: Čikagoje, Filadelfijoje ir Niuarke, už JAV ribų tokių stotelių nėra.

2005 metais pagal pervežtų žmonių skaičių buvo pasiektas 50 metų rekordas, per metus metropolitenu pasinaudojo 1,45 milijardai žmonių. Ketvirtame 2007 metų ketvirtyje, per savaitę metropolitenu vidutiniškai naudodavosi 6 432 700 žmonių, tai buvo didžiausias skaičius nuo šios statistikos fiksavimo pradžios 1970 metais. 2008 metais šis skaičius ir toliau augo, per sausio ir vasario mėnesius metropoliteno naudojimasis padidėjo 6,8 %, tokį klientų pagausėjimą daugiausiai lėmė padidėjusios kuro kainos.

Pagal 1995 metų JAV Energijos Departamento duomenis, naudojantis metropolitenu, vienam keleiviniui kilometrui išeikvojama 2289 kJ energijos, lyginant su 2427 kJ, kurie vidutiniškai išeikvojami važiuojant automobiliu. Būtina atkreipti dėmesį į tai, kad departamento pateiktose duomenyse automobilio energijos sąnaudos yra skaičiuojamos JAV mastu, Niujorko mieste dėl sunkesnių eismo sąlygų, kamščių bei šviesoforų energijos sąnaudos būtų didesnės.

Didžiąja dalimi linijų ir stočių važinėja tiek greitieji, tiek vietiniai metro traukiniai. Šios linijos dažniausiai turi po tris arba po keturias trasas. Greitasis traukinys nuo vietinio skiriasi tuo, kad jis nestoja kiekvienoje stotelėje iš eilės, o važinėja didesniais atstumais ir stoja tik pagrindiniuose taškuose.

Vikiteka


Sudarytojai, rašytojai ir redaktoriai

Kitur naudojant ar cituojant šį straipsnį, būtina nurodyti jo sumanytojus, sudarytojus, rašytojus ir redaktorius.
  • Vitas Povilaitis – autorius ir redaktorius – 100% (+5339-15=5324 wiki spaudos ženklai).