Nosson Meir Wachtfogel

Straipsnis iš Enciklopedijos Lietuvai ir Pasauliui (ELIP).
Peršokti į: navigacija, paiešką
Nosson Meir Wachtfogel

Gimė 1910 m. vasario 18 d.
Kuliai, Rusijos imperija
Mirė 1998 m. lapkričio 21 d. (88 m.)
Leikvudas, Niudžersis, JAV

Veikla
Rabinas, mokytojas.
Kapas Jeruzalėje

Nosonas Meiras Vachtfogelis (1910 m. vasario 18 d. Kuliuose, Rusijos imperija – 1998 m. lapkričio 21 d. Leikvude, Niudžersis, JAV) – Lietuvos ir JAV rabinas, mokytojas.

Biografija[taisyti]

Gimė 1910 m. vasario 18 d. Kuliuose. Jaunystėje mokėsi Klemės ješivoje. 1920 m. jo tėvas gavo pasiūlymą dirbti rabinu Monrealyje. Būdamas 15 metų atvyko gyventi pas tėvą ir po kiek laiko išvyko mokytis į Niujorko ješivą. Po kelerių metų apjungus ortodoksų ješivą su Niujorko Ješivos universitetu jis metė mokslus ir išvyko mokytis į ortodoksų ješivą Myriuje, kur praleido septynerius metus. 1936 m. nutarė grįžti atgal pas savo tėvus į Kanadą, tačiau atplaukęs į Niujorką sužinojo, kad rabinas Elchonon Wasserman jį kviečia į Baranovičius. Rabinas jį perkalbėjo dėl grįžimo į materialistinių pagundų kupiną JAV ir pasiūlė vykti toliau mokytis į Kelmės ješivą, kur išbuvo iki pat 1940 m. nors, turėdamas Kanados pasą, bet kada galėjo išvažiuoti.

Sovietams okupavus Lietuvą, Jungtinės Karalystės ambasada visiems savo ir kitų buvusių karalystės kolonijų šalių piliečiams įsakė atvykti į Kauną, iš kur jiems buvo suorganizuota kelionė į Australiją. Prieš išvykdamas susituokė su savo drauge Chava Shlomowitz, kuriai taip pat buvo leista išvykti. 1940 m. spalio 26 d. išvyko traukiniu į Rygą, po to į Maskvą, o iš Maskvos 9 dienas keliavo iki Vladivostoko. Iš čia jie apie mėnesį laivu plaukė iki Brisbeno. Atvykus į Australiją, vietos žydų bendruomenė jiems iškart nupirko lėktuvo bilietus į JAV.

1942 m. pavasarį Niujorke įsteigė kollel Talmudo mokyklą, tai buvo pirmoji Europos ješivų stiliaus ješiva JAV. Iš viso jo pastangomis įsteigta 30 kolelių tokiuose miestuose kaip Monrealis, Bostonas, Long Byčas, Skrantonas, Majami Byčas, Denveris, Pitsburgas, Dylas, Meksikas ir Melburnas. 1997 m. su grupe pagyvenusių rabinų išvyko gelbėti Kaliningrado žydų kapinių, kurias buvo planuojama panaikinti. Mirė 1998 m. lapkričio 21 d. Leikvude, jo ir žmonos palaikai palaidoti Jeruzalėje.

Nuorodos[taisyti]

Literatūra[taisyti]

  • Wolpin, Rabbi Nisson (April 2002). Torah Leaders: A treasury of biographical sketches. Mesorah Publications. pp. 232–247. ISBN 1-57819-773-2.

Autoriai ir redaktoriai

Kitur naudojant ar cituojant šį straipsnį, būtina nurodyti jo autorius ir redaktorius.

Autoriai ir redaktoriai:
  • Vitas Povilaitis – autorius – 100% (+3877-0=3877 wiki spaudos ženklai).
Asmeniniai įrankiai
Vardų sritys

Variantai
Veiksmai
Naršymas
Įrankiai
Vikipedijose
Spausdinti/eksportuoti