Nyderlandų Vakarų Indijos

Straipsnis iš Enciklopedijos Lietuvai ir Pasauliui (ELIP).
Karibai-orn.png
Karibų istorija
Aravakai, Karibai
Ispanijos Vakarų Indijos
Indijų vicekaralystė > Santo Domingo audiencija
Kitų šalių Vakarų Indijos:
Prancūzijos, Nyderlandų, Danijos, Švedijos, Kuršo, Britų, Portugalijos, Moskitų Krantas, Britų Hondūras, Prancūzų Gviana, Britų Gajana, Nyderlandų Gajana
Dabartiniai politiniai junginiai:
CARICOM, Kuba, Dominikos Respublika, Gvadelupė, Martinika, BES salos, Aruba, Kiurasao, Sint Martenas, Puerto Rikas, JAV Mergelių salos

Nyderlandų Vakarų Indijos - neoficialus Nyderlandų kolonijų grupės Karibų jūros regione pavadinimas. Tai yra viena iš keleto Vakarų Indijomis vadintų kolonijinių valdų.

Istorija

Augimas

Būsimosios Nyderlandų kolonijos teritorijos nuo XVI a. oficialiai priklausė Ispanijai, (kaip Ispanijos Vakarų Indijos) nors ispanai teritorijas kontroliavo gana menkai. Nyderlanduose buvo įkurta Nyderlandų Vakarų Indijų bendrovė, kurios tikslas buvo atimti iš ispanų ir portugalų dalį klestinčios cukraus ir vergų prekybos.

Siekiant išvengti Ispanijos puldinėjimų per Nyderlandų nepriklausomybės nuo Ispanijos karą bei išnaudoti medienos ir druskos išteklius buvo užimtos ir įtvirtintos keletas salų. Salų kolonizacija vyko intensyviai kovojant su konkurentais Britų Imperija ir Prancūzijos kolonijine imperija. Per XVII a. I pusę Nyderlandams pavyko paimti šias teritorijas Karibuose ir Pietų Amerikos pakrantėse:

Svarbiausios netektys

Be kai kurių teritorijų, kurios nuolat ėjo iš rankų į rankas, po 1650 m. Nyderlandų Vakarų Indijos patyrė mažėjimo tendencijas. Svarbiausi praradimai buvo šie:

  • Iki 1654 m. olandai išvyti iš Brazilijos pakrančių.
  • Britai užėmė Tortolą 1672 m., o Anegadą ir Mergelę Gordą 1680 m., taip užvaldydami Britų Mergelių salas.

Nyderlandų Vakarų Indijos klestėjo iš cukraus ir druskos prekybos. Visą produkciją gamino atvežami Afrikos vergai. XIX a. uždraudus vergų prekybą, juos keitė iš Nyderlandų Rytų Indijų atvežami kinai, indai.

Dabartis

1975 m. iš Nyderlandų išsilaisvino Surinamas (buvusi Nyderlandų Gajana). Likusių teritorijų dekolonizacija nepalietė, ir jos išliko Nyderlandų užjūrio valda. 1953 metais Nyderlandų Vakarų Indijų dauguma salų sujungtos į vientisą politinį darinį - Nyderlandų Antilus, kurie turėjo autonomijos statusą Nyderlandų Karalystėje. Juos sudarė 6 didelės salos.

1986 m. nuo Nyderlandų antilų atskirta Aruba, kuriai suteikta autonomija. Vėliau, nuo 2000 m. birželio iki 2005 m. balandžio mėnesio likusiose 5 salose vyko referendumai dėl salų ateities. Jo rezultate, Sint Maarten ir Curaçao balsavo už autonomiją; Saba ir Bonaire siekė palaikyti glaudesnius ryšius su Nyderlandais, o Sint Eustatius pageidavo likti Nyderlandų Antiluose. Remiantis balsavimais, 2010 m. spalio 10 d. Nyderlandų Antilai buvo panaikinti.

Tokiu būdu šiuo metu Nyderlandų Vakarų Indijas sudaro šie 6 administraciniai vienetai: Bonairė, Saba ir Sint Estatijus (specialiosios Nyderlandų provincijos), Aruba, Kiurasao ir Sint Martenas (autonominės valstybės Nyderlandų Karalystės sudėtyje).


Sudarytojai, rašytojai ir redaktoriai

Kitur naudojant ar cituojant šį straipsnį, būtina nurodyti jo sumanytojus, sudarytojus, rašytojus ir redaktorius.
  • Vitas Povilaitis – autorius – 100% (+4888-0=4888 wiki spaudos ženklai).