Okultizmas

Straipsnis iš Enciklopedijos Lietuvai ir Pasauliui (ELIP).
Jump to navigation Jump to search

Okultizmas – įvairios žinių sistemos ir praktikos, apimančios tikėjimą ir žinias apie antgamtines jėgas ir būtybes.

Okultizmui būdingas tikėjimas, kad:

  • šios žinios buvo žinomos senovėje tam tikriems žmonėms, tam tikroms kultūroms, slaptoms bendrijoms, bet buvo prarastos ar tebėra paslėptos nuo plačiųjų visuomenės sluoksnių.
  • dabartiniai okultizmo praktikai (tyrinėtojai) tas žinias dabar atkuria.

Tai rodo pats okultizmo pavadinimas: žodis okultizmas kilęs iš lot. occultus 'slaptas, paslėptas', turint omenyje paslėptas žinias. Ir čia neturimos omenyje valstybės, karinės ar komercinės paslaptys, o paslaptys, susijusios su antgamtinėmis jėgomis. Šiuo požiūriu okultizmas analogiškas ezoterikai.

Kitas okultizmo variantas siejasi su teosofija, tikėjimu kad egzistavo/egzistuoja galingos, išmintingos dvasinės būtybės, kurios tam tikriems žmonėms atskleidžia slaptas žinias apie pasaulio sąrangą ir t. t.

Tokie tikėjimai ir praktikos, tariamai magiški ar dieviški, minimi visose žmonių bendruomenėse rašytinėje istorijoje.

Okultizmo praktikos priešpastatomis mokslo praktikai. Esminis skirtumas tame, kad tokioms okultinėms praktikoms kaip magija ir alchemija buvo būdingas žinių slėpimas - magai, alchemikai ir kiti praktikai garsėjo tuo, kad savo žinias nepublikuodavo, o užrašinėdavo įvairiais koduotais pavidalais, kad informacija neplistų tarp nepašvęstųjų. Tuo tarpu Švietimo amžiuje besiformuojančiam mokslui buvo būdingas visų įgyjamų žinių skelbimas visiems pageidaujantiems jas įsisavinti. Dėl šio priešingumo Vakarų Europos kultūroje okultizmo idėja buvo intelektualiai ir moraliai sumenkinta, kas nepasireiškia kitose visuomenėse, kur okultizmo kultivuojami praktikos ir tikėjimai laikomi nesikertančiais su vyraujančia pasaulėžiūra, kurioje nėra keliama mokslo viršenybė.[1]

Nuorodos[taisyti]

  1. „Encyclopædia Britannica from Encyclopædia Britannica 2006 Ultimate Reference Suite DVD“.

Autoriai ir redaktoriai

Kitur naudojant ar cituojant šį straipsnį, būtina nurodyti jo autorius ir redaktorius.

Autoriai ir redaktoriai:
  • Vitas Povilaitis – autorius ir redaktorius.