Olandija

Straipsnis iš Enciklopedijos Lietuvai ir Pasauliui (ELIP).
Jump to navigation Jump to search
Septyniolika Provincijų:
Olandijos grafystė
Šalis V. Nyderlandai
Vėliava Counts of Holland Arms.svg
Tautos: Olandai
Laikotarpis 880-1581 m.
Miestai Amsterdamas
Valdovai Olandijos grafai
Map-1477 Low Countries.png
Pažymėta numeriu 7

Olandija (ol. Holland) - istorinis Nyderlandų regionas ir istorinė valstybė, dabartiniuose vakarų Nyderlanduose, prie Šiaurės jūros, viena iš Septyniolikos Provincijų viduramžiais. Tai buvusi viena iš Šv. Romos imperijos, taip pat Burgundijos ir Ispanijos Nyderlandų kunigaikštysčių. Olandija buvo viena iš septynių Jungtinių Nyderlandų Provincijų narių (1579 - 1795 m.), laikomų dabartinių Nyderlandų pagrindu.

Šiuo metu istorinė Olandija yra padalinta tarp dviejų Nyderlandų provincijų (Šiaurės Olandija ir Pietų Olandija, atskirtos 1840 m.).

Etimologija[taisyti]

Žodis Olandija kilęs iš olandiško žodžio Holland (prieš tai Holtland arba Houtland 'miškingas kraštas').

Istorija[taisyti]

Olandija Nyderlandų žemėlapyje

Olandijos grafystė (Olandų kalba: Graafschap Zeeland) kaip atskira valstybė susiformavo IX a. pabaigoje, kuomet gavo savivaldą iš Šventosios Romos imperijos. Čia įsitvirtino Olandų dinastija, kurios pirmas istoriškai patvirtintas grafas buvo Dirkas I.

1299 m., po ilgo vietinės dinastijos valdymo, Olandija sudarė dinastinę uniją su Hainautu, iš kur atėjo nauja Avesnes dinastija. Tuo metu Olandija galutinai užvaldė Zelandiją. Vėliau, 1354 m., čia įsitvirtino VitelsbachaiBavarijos. Valdant pirmajam Vitelsbachų atstovų, šie įsitvirtino taip pat ir Hainauto bei Flandrijos grafystės sostuose.

1428 m. Olandijos soste įsigalėjo Burgundų dinastija, ir grafystė buvo įjungta į Burgundijos Nyderlandus. Taip vėliau ji virto viena iš Septyniolikos Provincijų.

Per Nyderlandų revoliuciją Olandija prisijungė prie Jungtinių Provincijų ir tapo pagrindine provincija išsivadavimo kovoje. Taip ji tapo nepriklausomų Nyderlandų dalimi.

Po revoliucijos Olandijos valstybingumas galutinai panaikintas, tačiau šis regionas tapo svarbiausiu regionu Nyderlanduose, jų kultūrinis, ekonominis ir politinis centras. Svarbiausi čia įsikūrę miestai: Amsterdamas (Nyderlandų sostinė), Roterdamas, Leidenas, Haga, Delftas, Harlemas. Dėl tos priežasties nors Olandija tebuvo viena iš septynių 1579 - 1795 m. pagal Utrechto uniją į vieną valstybę susivienijusių Jungtinių Nyderlandų Provincijų, ši valstybė kartais netiksliai vadinama Olandijos Respublika.

XIX a. kuriant Napoleono sistemą Europoje, Nyderlandai trumpam buvo pavadinti Olandijos karalyste. Vėliau atkurtas Nyderlandų pavadinimas, ir Olandija vėl tapo vienu iš sudėtinių Nyderlandų regionų.

Nuorodos[taisyti]

Autoriai ir redaktoriai

Kitur naudojant ar cituojant šį straipsnį, būtina nurodyti jo autorius ir redaktorius.

Autoriai ir redaktoriai:
  • Vitas Povilaitis – autorius ir redaktorius (+5552-42=5510 wiki spaudos ženklai).