OpenDocument

Straipsnis iš Enciklopedijos Lietuvai ir Pasauliui (ELIP).

OpenDocument yra OASIS konsorciumo sukurtas dokumento formato atviras standartas.

OpenDocument aprašo dokumentą XML kalba.

OpenDocument yra atviras standartas, tai yra, jo naudojimo neriboja licencinės ar patentinės kliūtys. Todėl bet kuris programos kūrėjas gali be apribojimų naudoti jį duomenims išsaugoti. Tai užtikrina juo kuriamų dokumentų technologinį neutralumą, tai yra, nepriklausomumą nuo konkrečios programos.

OpenDocument patvirtintas ISO, jam suteiktas numeris ISO/IEC 26300:2006[1]. 2007 m. liepos 31 d. Lietuvos standartizacijos departamentas patvirtino tarptautinį standartą ISO/IEC 26300:2006 Lietuvos standartu[2].

OpenDocument formato techniniai principai

Dokumento struktūra aprašoma XML kalba. Failas įrašomas kaip archyvas (.jar), kuriame talpinami XML duomenys bei grafiniai failai ir kiti netekstiniai duomenys. OpenDocument tipo failai dažnai būna apie 5 kartus mažesni, negu tie patys dokumentai įrašyti, pavyzdžiui, MS Office formatu „.doc“[reikalingas šaltinis]

OpenDocument palaikančios programos

OpenDocument formatą palaiko daugelis tiek laisvų, tiek nuosavybinių programų, kurių tarpe yra standartiniai biuro paketai, biuro paketai veikiantys interneto technologijų pagrindu ir atskiros dokumentų ruošimo programos ir elektroninės lentelės. Du žinomiausi biuro paketai, palaikantys OpendDocument formatą yra OpenOffice.org ir KOffice, abu paketus sudaro laisva programinė įranga. Taip pat yra žinomi Google Docs & Spreadsheets ir StarOffice nuosavybiniai biuro paketai.

Kitos programos palaikančios OpenDocument: AbiWord, TextMaker, IBM Workplace, eZ publish, Knomos, Scribus, Visioo Writer, Writerly, NeoOffice ir kt.

OpenDocument ir OOXML

Standartai gerina konkurencijos sąlygas, leidžia vartotojui laisviau rinktis, apsunkina įmonių pastangas monopolizuoti rinką, todėl jie gali pakenkti rinkoje dominuojančioms įmonėms. Standartui OpenDocument korporacija „Microsoft“ bando priešpastatyti formatą OOXML.

Nuorodos

Šaltiniai


Sudarytojai, rašytojai ir redaktoriai

Kitur naudojant ar cituojant šį straipsnį, būtina nurodyti jo sumanytojus, sudarytojus, rašytojus ir redaktorius.
  • Vitas Povilaitis – autorius – 100% (+4053-0=4053 wiki spaudos ženklai).