Orisa

Straipsnis iš Enciklopedijos Lietuvai ir Pasauliui (ELIP).
Peršokti į: navigaciją, paiešką
Orisa
ଓଡିଶା
Orisos vėliava
Orissa in India (disputed hatched).svg
Laiko juosta: (UTC+5:30)
Valstybė: Vėliava Indija
Centras: Bubanešvaras
Rajonai: 30
Oficialios kalbos: orijų
Gyventojų: 36 706 920 (2001 m.)
Plotas: 155707 km²
Tankumas (2001): 236 žm./km²
Tinklalapis: www.orissa.gov.in
Commons-logo.svg Vikiteka: OrisaVikiteka

Orisa (or. ଓଡିଶା, hindi उड़ीसा ) yra valstija rytinėje Indijoje. Ribojasi su Džarkhandu šiaurėje, Vakarų Bengalija šiaurės rytuose, Bengalų įlanka rytuose ir Andhra Pradešu bei Čatisgarchu pietuose.

Turinys

Pietų Azijos subregionas

Orisos valstija iš dalies sutampa su istoriniu - kultūriniu Pietų Azijos subregionu. Jis yra apgyvendintas orijų tautos. Orisa - naujas jo pavadinimas, atsiradęs Britų Indijos laikais. Senovėje šis regionas buvo vadinamas Kalinga, o vėliau - Utkal, Udra/Odra. Iš pastarojo pavadinimo kilo vietos tautos pavadinimas orijai, kuris vėliau dėl anglų kalbos įtakos virto Orisa.

Istorija

Orisa-orn.png
Orisos istorija
Kalinga
Maurijų imperija
Mahamegavahanų dinastija
Košala, Dakšina-Somavamši, Kangeda-Odra, Nala-Bana, Utkala
Rytų Čalukjų dinastija
Rytų Gangų dinastija
Mogolų imperija
Maratų imperija
Britų Indija
Orisa

Pagrindinis straipsnis: Orisos istorija

Orisos (Kalingos) regionas nuo seno turėjo nepriklausomą istoriją ir garsėjo vietos žmonių nepriklausomybės troškimu.

Kalingos valstybė pirmą kartą paminėta VI a. pr. m. e. Ji minima kaip nepaliesta vedų kultūros šalis. Vietiniai gyventojai puoselėjo savitą religiją ir kultūrą. Tai buvo paskutinė karalystė, kurią prie savo imperijos prijungė Maurjų imperatorius Ašoka. Tas prijungimas pareikalavo daugybės karų ir aukų.

Yrant Maurjų imperijai III a. pr. m. e. pabaigoje, Kalinga atsiskyrė viena pirmųjų, čia į valdžią atėjus Mahamegavahanų dinastijai, kurios žymiausias valdovas Kharavela sukūrė tikrą imperiją, pasiekdamas ir Tamilakamą.

Kalingai nuo ankstyvų laikų buvo jūrinė tauta, daug keliavę. Jų dėka indijos kultūra sklido į Pietryčių Aziją, tokiu būdu formuojantis Indosferai.

Apie VI a. Kalinga nusilpo. Kurį laiką ji priklausė Harša imperijai, o vėliau Orisos teritorija suskilo, čia susiformuojant daug smulkių valstybių. Čia valdė daugybė dinastijų.

795 m. karalius Jajatis suvienijo Kalingą, Košalą ir Utkalą į vientisą imperiją. Vėliau Kalingą valdė Rytų ČalukjaiAndhros, vėliau - Rytų Gangai (1076-1435). Pastarųjų valstymo metais ypač suklestėjo savita Orisos kultūra ir architektūros stilius.

1568 m. Kalinga pralaimėjo Bengalijai, o 1576 m. buvo prijungta prie Mogolų imperijos. 1751 m. ją užėmė Maratų imperija.

1803 m., po Antrojo Maratų karo, Orisa buvo užimta britų ir tapo Britų Indijos dalimi. Iškovojus nepriklausomybę, 1950 m. Orisa tapo Indijos dalimi.

Religijos

Didžiausi miestai

Orisa. Vandenyno pakrantė
Šventykla Puri mieste
Indijos valstijos ir teritorijos Flag of India
Valstijos: Andhra PradešasArunačal PradešasAsamasBiharasČatisgarchasGoaGudžaratasDžamu ir KašmyrasDžarkandasHarjanaHimačal PradešasKarnatakaKeralaMadhja PradešasMaharaštraManipurasMeghalajaMizoramasNagalandasOrisaPandžabasRadžastanasSikimasTamil NaduTripuraUtarakhandasUtar PradešasVakarų Bengalija
Teritorijos: Andamanų ir Nikobarų salosČandigarhasDadra ir Nagar HavelisValstybės sostinės teritorijaDamanas ir DiuLakšadvipasPudučeris


Autoriai ir redaktoriai

Kitur naudojant ar cituojant šį straipsnį, būtina nurodyti jo autorius ir redaktorius.

Autoriai ir redaktoriai:
  • Vitas Povilaitis – autorius ir redaktorius – 100% (+5317-6=5311 wiki spaudos ženklai).