Osvaldas Balakauskas

Straipsnis iš Enciklopedijos Lietuvai ir Pasauliui (ELIP).
Peršokti į: navigaciją, paiešką
Jonas Osvaldas Balakauskas

Gimė 1937 m. gruodžio 19 d. (82 m.)
Miliūnų k., Ukmergės rajonas

Veikla
lietuvių kompozitorius, muzikos (kompozicijos) pedagogas.

Žymūs apdovanojimai

Jonas Osvaldas Balakauskas (1937 m. gruodžio 19 d. Miliūnų k., Ukmergės rajonas) – lietuvių kompozitorius, muzikos (kompozicijos) pedagogas.

Turinys

Išsilavinimas, dalykinė veikla

Osvaldas Balakauskas mokėsi Vilniaus pedagoginio instituto Muzikos fakultete (19571961 m.), Kijevo konservatorijoje, Boriso Liatošinskio klasėje studijavo kompoziciją (19641969 m.). Sajūdžio tarybos narys (19881992 m.), Lietuvos ambasadorius Prancūzijoje, Ispanijoje ir Portugalijoje, (reziduojantis Paryžiuje (19921994 m.), Lietuvos muzikos ir teatro akademijos Kompozicijos katedros vedėjas (19881992 ir 19942006 m.).

Kūryba, jos bruožai

Osvaldas Balakauskas yra vienas iš nedaugelio šiuolaikinių Lietuvos kompozitorių, ambicingai plėtojančių originalią muzikos komponavimo sistemą. Kūrybinio kelio pradžioje studijuodamas Kijeve, Osvaldas Balakauskas bendravo su avangardistines idėjas puoselėjančiais Ukrainos kompozitoriais, susižavėjo Stockhauseno, Boulezo, Xenakio ir ypač Weberno bei Messiaeno kūryba.

Osvaldo Balakausko kompozicinei technikai būdingos 2 kryptys. Iš vienos pusės technika plėtojama per specifinį serializmą, kai serija reguliuoja transpoziciją. Transpozicijos objektais gali tapti garsų grupė, akordas, akordų grupė, tam tikros dermės ar net jau sukomponuotos (stilistiškai atpažįstamos) muzikos fragmentas. Iš kitos pusės – per naująją diatoniką, eksploatuojant 8, 9, 10 ir 11 garsų diatonines sistemas ir jų vidinę struktūrą. Ši sistema išplėtota teorinėje Osvaldo Balakausko studijoje „Dodekatonika" (I dalis buvo išleista Krokuvos muzikos akademijoje).

Naująja harmonija (dažniausiai besiremianti oktatotiniais ir eneatoniniais modeliais) kuriamas ypatingas, intriguojantis garsinis „klimatas“, atpažįstamas kaip „Balakausko tonalumas". Griežtai organizuota garso aukščio sfera yra derinama su ritmo sistemomis, kildinamomis iš Blacherio teorijų.

Apdovanojimai

NuorodosAutoriai ir redaktoriai

Kitur naudojant ar cituojant šį straipsnį, būtina nurodyti jo autorius ir redaktorius.

Autoriai ir redaktoriai:
  • Vitas Povilaitis – autorius ir redaktorius – 102% (+4770-79=4691 wiki spaudos ženklai).