PETA

Straipsnis iš Enciklopedijos Lietuvai ir Pasauliui (ELIP).
Jump to navigation Jump to search
PETA logotipas

PETA (angl. People for the Ethical Treatment of Animals – „Žmonės už etišką elgesį su gyvūnais“) yra didžiausia pasaulyje už gyvūnų teises kovojanti tarptautinė organizacija, įkurta 1980 metais. Prezidentė – Ingrid Newkirk.

PETA pasisako prieš medžioklę, žvejybą, bet kokį gyvūnų naudojimą, įskaitant moksliniams bandymams, valgiui, kailiams, cirke, laikymui namie, taip pat – prieš šunų, kaip vedlių akliesiems naudojimą ir kenksmingų vabzdžių (pvz., uodų) naikinimą.

Organizacija savo idėjoms skleisti rengia įvairius mitingus ir piketus, leidžia atsišaukimus, naudoja reklamą.

PETA ypač kritikuojama dėl ryšių su teroristinėmis gyvūnų išlaisvinimo fronto organizacijomis. Taip pat, ši organizacija priima gyvūnus iš žmonių ar renka benamius, ir kai kuriems randa naujus namus, bet didelę dalį nužudo.[1]

2005 metais JAV įsikūrė Patient Advocates Against Peta (Ligonių advokatai prieš PETA) organizacija, vienijanti AIDS pacientų advokatus ir reikalaujanti, kad PETA nustotų trukdyti bandymams su gyvūnais, būtiniems vaistų nuo AIDS paieškai ir tyrimams.[2] Prie jų prisidėjo ir JAV vartotojų teisių gynimo centras (Center for Consumer Freedom), metro iškabinęs plakatus, kuriuose vaizduojama laboratorinė pelė bei žmogus, ir užrašyta autentiška Ingrid Newkirk citata „net jei bandymai su gyvūnais duotų vaistus nuo AIDS, mes būtume prieš juos“ (angl. Even if animal research resulted in a cure for AIDS, we'd be against it).

Nuorodos[taisyti]

Šaltiniai[taisyti]Sudarytojai, rašytojai ir redaktoriai

Kitur naudojant ar cituojant šį straipsnį, būtina nurodyti jo sumanytojus, sudarytojus, rašytojus ir redaktorius.

Sudarytojai, rašytojai ir redaktoriai:
  • Vitas Povilaitis – autorius ir redaktorius – 100% (+4026-13=4013 wiki spaudos ženklai).